Çiftlik Bank davasında flaş karar!

DHA |  17 Mayıs 2019 Cuma - 16:38 | Son Güncelleme : 17 05 2019 - 17:19

48 sanıklı Çiftlik Bank davasında, sistemin yazılımcısı olduğu iddiası ile tutuklu yargılanan Düzgün Genç'in de aralarında bulunduğu 9 sanığın tahliyesine karar verildi.


Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemin  kurucu ve yöneticilerine yönelik, 11'i tutuklu 48 sanığın yargılandığı davada, 9  tutuklu sanığın tahliyesine karar verildi. 
 
Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 11 tutuklu sanık ile  avukatları katıldı. Duruşmada, çok sayıda mağdur da hazır bulundu.
 
Mahkeme heyeti, 6 gün süren duruşmada toplam 266 mağdurun beyanını  aldı.
 
Katılanlar sisteme yatırdıkları paraların bir kısmını alamadıkları  gerekçesiyle mağdur olduklarını belirterek, sanıklardan şikayetçi olduklarını  söyledi.
 
Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, aralarında  sistemin finans müdürü Koray Hasgül, sistemin kurucusu Düzgün Genç, sistemin  beyin takımında olduğu değerlendirilen Fehmi Suat Emur'un da bulunduğu 9 tutuklu  sanığın, ayda bir gün karakolda imza atmayı içeren adli kontrol şartıyla  tahliyesine karar verdi.
 
Mahkeme heyeti, sistemin yazılımcısı olduğu iddia edilen Cudi Cumhur  Yurdakul ile Savaş Yıkılmaz'ın ise tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.
 
Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman Naim  Kaya, Hakan Soysal, Niyazi Karakoç ve Serdal Dostdoğru hakkında çıkarılan  yakalama kararlarının devamına karar veren heyet, duruşmayı 4 Temmuz'a erteledi.
 
İddianameden
 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede 48 kişi  şüpheli, 3 bin 762 kişi de müşteki olarak yer alırken, şüphelilerden 18'inin  örgüt yöneticisi, 23'ünün örgüt üyesi ve 7'sinin de örgüte yardım eden konumunda  olduğu belirtiliyor.
 
Aralarında firari Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisi  hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme" suçundan ikişer yıldan  altışar yıla, "bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli  dolandırıcılık" suçundan 3 bin 762 kez üçer yıldan onar yıla, "ticari şirketlerin  faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçundan yine 3 bin 762 kez üçer  yıldan onar yıla, "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçundan da  altışar yıldan on dörder yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 
İddianamede, bu kapsamda 18 örgüt yöneticisinin 22 bin 580 yıldan 75  bin 260 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
 
İddianamede, 23 sanığın da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye  olma", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından dörder  yıldan onar yıla kadar, 7 sanık hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte  yardım etme" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından  dörder yıldan onar yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.