Chrysler fabrikasının başına bir Türk geçiyor

03 Nisan 2017 Pazartesi - 1:40 | Son Güncelleme : 03 04 2017 - 1:42

Fiat Chrysler’ın yaklaşık 1.5 milyar dolar yatırım yapacağı Sterling Heighs fabrikasının başına, Tofaş’ta Endüstriyel Operasyonlar Direktörlüğü görevinin yürüten Akın Aydemir geçecek...


Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) “Dünya Klasında Üretim” programında “Altın Seviye”de bulunan dünyadaki ender fabrikalardan biri olan Tofaş, bu başarısıyla ABD’ye araçtan sonra yönetici de ihraç etmeye başladı. Tofaş’ta Endüstriyel Operasyonlar Direktörlüğü görevinin yürüten Akın Aydemir, FCA’nın Amerika’daki önemli tesislerinden olan Sterling Heights fabrikasının başına geçiyor.

ABD’ye Türkiye’de “Ram” markasıyla üretilen Doblo modelini ihraç eden, Fiat’ın Egea projesini büyük ölçüde “sıfırdan” geliştirerek markanın Avrupa’daki pazar payının artmasını sağlayan Tofaş, FCA dünyasındaki önemli tesislerden biri haline geldi. Bu başarının mimarları arasında yer alan ve Tofaş’ın Bursa fabrikasının FCA’nın Dünya Klasında Üretim programında “Altın Seviye”ye yükselmesinde emeği geçen Akın Aydemir, ABD’ye transfer oldu.

FCA’nın geçen yıl açıkladığı 1.5 milyar dolarlık yatırımla yeni nesil Ram pick-up’ın da üretim üssü haline gelecek Michigan’daki Sterling Heights fabrikasının yönetimine, Aydemir geçiyor. Aydemir’in yerine de, Kalite Direktörü olan Zeki Erdal Şimşek atandı.

‘Gurur duyuyoruz’

Mayıs ayı itibariyle, FCA’nın Michigan’daki Sterling Heights fabrikasındaki “Fabrika Direktörlüğü” görevine başlayacak olan Akın Aydemir, böylelikle, bölgeye bir defada ve tek şirket tarafından yapılacak en yüksek yatırımın yönetimini üstlenecek. Tesis, halen üretilen Chrysler 200 modelinin bantlara veda etmesiyle tamamen ticari araç üretim merkezine dönüşecek. Burada, ABD’nin popüler araçları arasında yer alan “Ram 1500” pick-up’ın yeni nesli üretilmeye başlanacak.

Tofaş’ın dünyanın farklı ülkelerine sadece otomobil ve hafif ticari araç ihraç etmediğini vurgulayan CEO Cengiz Eroldu, FCA içinde önemli noktalara Türk yönetici ihraç ettiklerini vurguladı. Eroldu, “Bugün 7 ayrı markaya aynı anda üretim ve 80 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunun ötesinde FCA çatısı altında, dünyanın farklı ülkelerine farklı pozisyonlarda Türk yönetici ihraç etmeyi sürdürüyoruz. 2010’dan bu yana fabrikamızın başarısına büyük katkısı olan Akın Aydemir’in, FCA’nın önemli üretim merkezlerinden biri olan Sterling Heights fabrikasına Fabrika Direktörü olarak atanmasından büyük gurur duyuyoruz. Bu sadece Tofaş’ın değil tüm Türkiye’nin başarısı” dedi.

‘Rüştümüzü ispatladık’

Tofaş’ın Dünya Klasında Üretim yolculuğuna 2006’da başladığını hatırlatan Eroldu, “FCA’nın dünya çapındaki en iyi ilk 4 fabrikası arasındayız. Tofaş, işletme içi araç trafiği, işçi sağlığı ve güvenliği de dahil olmak üzere her alandaki uygulamalarıyla dünya üretiminin üst sınıfında yer alan işletmelerden biri. Bu konuda rüştümüzü Fiat Chrysler dünyasına ispat ettik. Tofaş’ın ABD’ye fabrika müdürü ihracıysa, Tofaş’ın global yetkinliğinin ispatıdır”  ifadelerini kullandı.

FCA bünyesinde “Altın Seviye”ye ulaşmış sayılı tesislerden biri olan Tofaş, bu nedenle Fiat dünyasında örnek alınan bir tesis. Bu kapsamda tüm dünyadan pek çok yönetici ve çalışan, her yıl Bursa fabrikasına belirli aralıklarla ziyaretler düzenliyor. Aynı şekilde Tofaş mühendisleri, Sırbistan’a giderek buradaki tesisin üretime hazırlanmasını organize etmişlerdi.

(Kaynak: Milliyet.com.tr)