CHP'nin Maltepe mitingi

09 Temmuz 2017 Pazar - 17:25 | Son Güncelleme : 09 07 2017 - 19:10

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe'deki Adalet Mitingi'nde konuştu


Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;
 
15 Haziran 2017'de sabah saatlerinde Ankara'dan başlattığımız yürüyüşü Maltepe'de noktaladık. Bu son değil, o yürüyüş bizim ilk adımımızdır. 
 
9 Temmuz yeni bir doğuştur. Ankara'dan yürüyüşe başladığımızda ilk günü 10 dakikalık mola ile bitirdik. Yol boyunca bizi yüreklendiren Ankara, Kahramankazan, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Kaynaşlı, Düzce, Hendek, Adapazarı, İzmit, Derince, Körfez, Tavşancıl, Gebze ve İstanbul'a yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. 
 
"9 TEMMUZ YENİ BİR DOĞUŞTUR"
 
9 Temmuz yeni bir doğuştur. Ankara'dan yürüyüşüe başladığımızda ilk günü 10 dakikalık mola ile bitirdik. Yol boyunca bizi yüreklendiren Ankara, Kahramankazan, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Kaynaşlı, Düzce, Hendek, Adapazarı, İzmit, Derince, Körfez, Tavşancıl, Gebze ve İstanbul'a yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. 
 
Bize sorasını açan, yemek gönderen, yiyecek gönderen, hayır dualarım seninledir diyen annelere babalara her zaman, her yerde şükran borçluyum, yine buradan onlara teşekkürlerimi gönderiyorum. 
 
Yolda gelirken bizi protesto eden vatandaşlarımız da vardı, protesto adan yurttaşlarıma da şükranlarımı gönderiyorum. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi göndereceğiz. 
 
Bir teşekkürüm de güvenlik güçlerimize, bütün güvenlik güçleri bizim sağlıklı bir şekilde toplanmamız için olağanüstü çaba harcadılar. Halkın polisine, jandarmasına selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum. Hiç kimse unutmasın, biz yürürken, taşkınlık yapacağımızı düşünüyorlardı. Dünyanın en barışçıl eylemini yaptık. Hiçbir yurttaşımızın burnu dahi kanamadı. Benimle beraber yürüyen adalete susamış 80 milyona yine şükranlarımı sunuyorum. 
 
Hasan Tatlı hayatını kaybetti. Ailesine baş sağlığı diliyoruz. Ailesine şükranlarımı sunuyorum. 
 
Sevgili adalet arayışçıları, yürüyüşümüze destek veren pek çok kesim oldu. Siyasi partiler ve milletvekillerine, sendikalara, sanatçılara, muhtarlara, engellilere, Ergenekon, Balyoz, KHK mağdurlarına, taşeron işçilerine, kadınlara, STK'lara, barolara, mağdur ailelere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. 
 
Neden yürüdük? Olmayan adalet için yürüdük. Mazlumların hakkı için yürüdük. Tutuklu gazeteciler için yürüdük. Bugün Gökmen Ulu'nun doğum günü. Kendisine Maltepe'den mutlu yıllar diliyoruz. İçeridesin, hapistesin kardeşim. Üstadlarınla beraber hapistesin ama unutma Maltepe Meydanı senin yanında, gazetecilerin yanındadır. 
 
 
MİTİNGTEN NOTLAR
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin  İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak Ankara  Güvenpark'tan başlattığı yürüyüşün son durağı Maltepe'de yapılacak miting için  vatandaşlar alana alınmaya başlandı.
 
Miting için çeşitli şehirlerden ve İstanbul'un ilçelerinden Maltepe  Etkinlik Alanı'na gelen vatandaşlar, iki ayrı güvenlik noktasından alana  alınıyor.
 
Vatandaşlar, giriş kapılarına yakın yerlerde kurulan stantlardan,  üzerinde "adalet" yazısı bulunan tişört, bayrak, şapka ve Türk bayrağı alıyor.
 
Bu arada Dragos sahilde dün gece Kemal Kılıçdaroğlu ile geceleyen  vatandaşlar da miting alanına geliyor.
 
 
Meydanda vatandaşlar ellerinde Türk bayrağı, üzerinde "adalet" yazılı  döviz ve bayraklar taşırken, "Hak, hukuk, adalet" şeklinde sloganlar atıyor.  Sahneden müzik yayını da yapılıyor.
 
Bu arada, etkinlik alanındaki meydana 80 metre genişliğinde 20 metre  derinliğinde, üzerinde 2 dev led ekran ile "adalet" yazılı bir sahne kuruldu.
 
Sahnenin iki yanında Türk bayrağı ile Atatürk posteri bulunuyor.  Meydanın muhtelif noktalarında 6 dev led ekran ile 6 ses sistemi yer alıyor.
 
Etkinlik alanının etrafında ise dev Türk bayrakları, Atatürk  posterleri, üzerinde "adalet" yazılı dev posterler ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun  posterleri asılırken, alanın içerisinde de üzerinde "adalet", "hak, hukuk,  adalet" yazılı ve Türk bayraklı uçan balonlar bulunuyor.
 
 
 
Alanın en hızlı ulaşılabilir noktalarında ambulanslar bekletiliyor.  Ayrıca 3 ayrı noktada seyyar tuvaletler yer alıyor. Alanda 2 bebek bakım çadırı  ve yaşlı ya da hastaların dinlenebilmesi için de çadırlar kuruldu. Su taşıyan  soğuk hava depolu 10 tır alanın çevresinde hazır bulunuyor.
 
Basın mensupları, mitingi sahnenin sağ tarafında kendileri için  kurulan iki ayrı tribünden takip ediyor.
 
Emniyet personelinin yanı sıra, görevli partililer de alanda  güvenliğin sağlanmasına ve organizasyona destek veriyor.