CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Türkiye üretirse güçlü olur

AA |  02 Mart 2019 Cumartesi - 17:36 | Son Güncelleme : 02 03 2019 - 17:36

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye üretirse güçlü olur, ithalatla güçlü olan bir ülke yoktur. Türkiye üretimden koparıldı" dedi.


 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay'da bir otelde, sivil toplum kuruluşu temsilcileri,  muhtarlar, meslek odası yöneticileri, iş insanları ve kanaat önderleriyle bir  araya geldi.Burada konuşan Kılıçdaroğlu, kentin doğası, insanı, kültürü, yemekleri  ve tarihinin güzel olduğunu anlatarak, Hatay'ın terörden ciddi acılar da  çekmesine rağmen halkın büyük bir soğukkanlılıkla bunları aştığını söyledi.Kılıçdaroğlu, Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatının, Türkiye'nin  öncülüğünde kurulması gerektiğini belirterek, "Türkiye'nin bu konuda önderlik  yapması lazım. Savaştan yana değil barıştan yana politika izlemesi, bütün bölge  halkını kucaklaması, düşmanlıkları değil dostlukları pekiştirmesi lazım." diye  konuştu. Bütün Orta Doğu'ya barış getirilmesi çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu,  "Yüreğinde insan, vatan, bayrak sevgisi olan bir belediye başkanı (Lütfü Savaş),  Suriyelilere kucak açıyor, onlara hizmet ediyor. 'Bu benim görevimdir.' diyor.  Yarın bunlar kendi ülkelerine dönecekler ama dönerken gönülleri Türkiye'ye kırgın  gitmesinler. Bunlar bizim akrabamız." ifadesini kullandı.
 
 Kente hava yoluyla gelirken sular altında kalan Amik Ovası'nı  gördüğünü belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Amik Ovası ne kadar süredir sular altında diye sordum. 58 gündür  sular altında. Bakanlardan biri geliyor biri gidiyor. Ne yapıyorlar bu bakanlar?  Bakanın gelmesiyle sorun çözülse, 58 gündür belki 58 sefer bakanlar geldi, sorun  çözülmüyor. Sorun, gelmekle çözülmez. Sorun, akılla çözülür. Tahtaköprü Barajı'nı  yapıyorlar, yapın. Müteahhidin alacağı var ödemiyorlar, müteahhit de bırakmış  gitmiş. Yağmur yağıyor, barajın kapaklarını açıyorlar, bütün köylünün çiftçinin  ürünleri suyun altında kalıyor. Felaket bölgesi ilan edin. 'Etmeyiz' diyorlar.  Çiftçinin uğradığı zararı kim ödeyecek?"
 
"EXPO, Hatay'a 2 milyon turist çekecek"
 
Partilerinden yeniden aday gösterdikleri Hatay Büyükşehir Belediye  Başkanı Lütfü Savaş'ın kentte yaptığı çalışmaları anlatan Kılıçdaroğlu, şunları  kaydetti: "Lütfü Savaş, EXPO konusunda da önemli bir başarı elde etti. Bütün  dünya ülkelerinin, büyük metropollerin almak istediği EXPO'yu Hatay aldı. Bu  sıradan bir olay değildir, uluslararası bir başarıdır ve bu başarının değerini  bilmek zorundayız. Ne demektir bu? 2 milyon turistin Hatay'a gelmesi demektir.  Hatay'ı bütün dünyanın öğrenmesi demektir. Siz milyarlarca dolar para  verebilirsiniz ama böyle bir etkinliği kendi ülkenizde  gerçekleştiremeyebilirsiniz. Ama başarıyla, anlatımla bunu elde ediyorsanız bu  çok önemlidir. Bu önemi sadece Hataylıların değil bütün Türkiye'nin bilmesi  lazım. Sizin mutfağınız dünyanın en güzel mutfaklarından birisi, kültürünüz  dünyanın en güzel kültürlerinden birisidir. Medeniyetler Korosu'nu zaten  saymıyorum, gerçekten olağanüstü bir şey."
 
"Allah'ın izniyle İstabul'u alacağız"
 
Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerin vatandaşlara ayrımcılık  yapmadığını, herkese hoşgörü ile davrandığını ifade ederek, "Allah'ın izniyle  İstabul'u alacağız. Hatay'da yaratılan atmosferi İstanbul'da da  gerçekleştireceğiz." dedi.Partilerinin belediye başkanlarına, kimseyi ötekileştirmemeleri ve  herkesi kucaklamaları konusunda tavsiyede bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu,  harcadıkları her kuruşun hesabını millete vermeleri gerektiğini de vurguladı.
 
"Türkiye üretirse güçlü olur"
 
 Kırsal kesimle kent arasındaki gelir dağılımının dengelenmesinin  önemine değinen Kılıçdaroğlu, "Şehirde yaşayan insanların gelirleri yüksek  olabilir. Ama bu standardı, aynı ilin coğrafyasında yaşayan kırsal kesime de  götürmeniz lazım. Onun için kırsal kesime destek vermeniz lazım." diye  konuştu. Kılıçdaroğlu, 31 Mart'ta sandığa gidileceğini hatırlatarak, şöyle  devam etti:  "Ben sizden sadece bir şey istiyorum. Sandığa giderken elinizi  vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. Çiftçinin geldiği hale bakın. Dünyada  kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik. Mercimek, nohut, saman, canlı hayvan  dışarıdan, her şey dışarıdan. Türkiye üretirse güçlü olur, ithalatla güçlü olan  bir ülke yoktur. Türkiye üretimden koparıldı. İki Trakya büyüklüğünde alan  ekilmiyor."
 
 "Demokrasiyi savunuyoruz"
 
Türkiye'nin iyi yönetilmediğini, bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç  olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim stratejik dönüşüme ihtiyacımız var. Bu stratejik dönüşümü de  birlikte yapacağız. Yani sizlerin oylarıyla bu stratejik dönüşüm gerçekleşecek ve  biz bütün dünyaya dönüp diyeceğiz ki 'Bütün baskılara rağmen halk demokrasiye  sahip çıktı, demokrasiyi savunanlara sahip çıktı'. Bu bağlamda bizim İYİ  Parti'yle yapmış olduğumuz iş birliği bir demokrasi iş birliğidir. Birlikte  demokrasiyi savunuyoruz. Siyasi görüşlerimiz farklı ama beraber demokrasiyi  savunuyoruz, çünkü demokrasi olduğu zaman siyasi partilerin bir anlamı var.  Saadet Partisi ile de dirsek temasımızı sürdürüyoruz. Niçin? Onların da demokrasi  talepleri var." İşsizliğin ve kapanan iş yerlerinin sayısının artacağını iddia eden  Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin bu krizden çıkma gücü vardır. Potansiyeli vardır,  birikimi vardır, insan kalitesi vardır ama bütün bunların bir araya getirilmesi  lazım. Bir araya gelmezse bu krizi aşamayız." ifadesini kullandı.
 
  

ETİKETLER