CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bursa'da konuştu

AA |  12 Mart 2019 Salı - 17:52 | Son Güncelleme : 12 03 2019 - 17:52

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Emeklilik yaşını yükselttiler. Ne diye yükselttiler, sosyal güvenlik sisteminde büyük açıklıklar varmış. Azaldı mı? Azalmadı. Arttı mı? Daha çok arttı. Niye arttı? Hesabını soran var mı? Hesabını soran yok. Şimdi emeklilik yaşını 65 yaptılar." dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde bir salonda, sivil  toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri, esnaf odalarının temsilcileri ve  muhtarlarla bir araya geldiği programda yaptığı konuşmada, bölgenin en temel  sorunlarından birinin işsizlik olduğunu, aynı sorunun Türkiye genelinde de  yaşandığını savundu.
 
 Özelleştirmeler yapıldığını ancak buna karşı işsizlik olduğunu  belirten Kılıçdaroğlu, "17 yılın sonunda ne oldu. O mütevazı insan kalktı geldi  İstanbul'dan, 'Ben de millet gibi yaşayacağım, ben saraylarda oturmayacağım'  dedi, 17 yılın sonunda saraylarda oturdu. Sarayda oturmak ne demek? Sarayda  oturmak demek, kira parası yok, mutfak parası yok, uçak parası yok, dolmuş parası  yok, okul parası yok. Ne anlar işsizlikten, ne bilir fakirliği, ne bilir  yoksulluğu, ne bilir çocukların yatağa aç girdiğini ve biz bu dönüşümü sağlamak  zorundayız." ifadelerini kullandı.
 
Ekonomik gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Ne oldu 17 yılın sonunda? Bu memleket geldi, soğan kuyruğuna girdi.  Şimdi 200 bin ton patates ithal edecekler, öyle ya memlekette kalmadı diye.  Çiftçi eke eke mahvoldu. Tarlalar tamamen dolu, üretimi karşılayamıyoruz,  dışarıdan 200 bin ton patates gelecek. Bunu vicdanınıza sormayacak mısınız?  Kentsel dönüşüm yapacaklar. İstanbul'da yaptılar. İstanbul'da gecekonduda oturan  vatandaşları aldılar İstanbul'un varoşlarına sürdüler, oralar güzel yerler ya,  çoğu da deniz manzaralı milyon dolarlık villalar yaptılar, milyon dolarlara  sattılar, o gecekonduların sahipleri şehrin varoşlarında bir yerlerde tutunmaya  çalıştı. Kentsel dönüşümü nasıl yapacağız? Kentsel dönüşümün kuralı şudur;  kentsel dönüşüme girecek olan bütün konutların garantisini büyükşehir belediye  başkanı üstlenecek. Yapılacak olan kent planlamasını kente bildirecek. Sonra  evlerinizi yıkacaksınız, huzur içinde, güvence neresi? Büyükşehir Belediye  Başkanlığı."
 
  "Emeklilik yaşını yükselttiler"
 
Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan  Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Emeklilik yaşını yükselttiler. Ne diye yükselttiler, sosyal güvenlik  sisteminde büyük açıklıklar varmış. Azaldı mı? Azalmadı. Arttı mı? Daha çok  arttı. Niye arttı? Hesabını soran var mı? Hesabını soran yok. Şimdi emeklilik  yaşını 65 yaptılar. 60 yaşına geldiniz, prim ödemişsiniz, emeklilikte yaşa  takıldılar, bekliyorlar. Gidiyor özel sektöre diyor ki 'Çalışmak istiyorum',  patron diyor ki 'Sen yaşlısın, bir sürü genç var.' Dönüyor devlete diyor ki 'Ben  emekli olmak istiyorum, iş bulamıyorum', devlet ona diyor ki 'Sen daha gençsin  kardeşim, 65'in dolmadı.' Peki bu nasıl geçinecek? Bu nasıl bir sosyal devlet?  Peki nasıl çözülür bu iş? Kanun teklifi verdik, İYİ Parti'li milletvekili  arkadaşlar da vardı, birlikte kanun teklifini verdik sorunu çözmek üzere. Kim  reddetti? AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin milletvekilleri bunu  reddetti." CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası teklifi  sunduklarını, bunu da ailenin birliği ve beraberliğine verdikleri önemden dolayı  yaptıklarını, toplumun huzuru için ailenin huzurunun da önemli olduğunu ifade  etti.
 
"Silah fabrikalarını satıyorlar"
 
 AK Parti'nin 17 yıldır iktidarda olduğunu ve insanların kuyruklara  mahkum edildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, "Adım gibi biliyorum, o kuyruk varlık  kuyruğu olsa en ön sırada sen olurdun. Sen hayatında gidip patates aldın mı,  biber aldın mı, soğan aldın mı? Uçan saraya binersin, sarayda oturursun, milleti  soğan kuyruğuna mahkum edeceksin, çıkıp diyeceksin ki 'O kuyruk varlık  kuyruğudur' ve millet de bunu yutacak. Ülkücü kardeşlerime de seslenmek isterim.  17 yıl yönettiler, vergi aldılar, özelleştirme yaptılar, dünyanın borcunu  aldılar, 149 milyar dolar 16 yılda Londra'daki bir avuç tefeciye faiz ödedik.  Şimdi silah fabrikalarını satıyorlar, kime Katar'a. Kendisini milliyetçi olarak  tanımlayan, kendisini ülkücü olarak tanımlayan kardeşime soruyorum; bana dünyada  bir örnek devlet göster, kendi silah fabrikasını götürsün yabancı devlete  satsın." değerlendirmesinde bulundu. Devletin bütün imkanlarının bir yerlere seferber edildiğini savunan  Kılıçdaroğlu, şunları anlattı: "3,5 milyon Suriyeliye 35 milyar dolar para ödedi. AK Parti'li  kardeşlerimin vicdanlarına sesleniyorum; 35 milyar doları verdiniz, niye  verdiniz? 'Efendim onlar geldiler.' Niye geldiler? Niye Suriye'nin içişlerine  karıştınız. Neden Müslüman kanının dökülmesine izin verdiniz, neden kardeşi  kardeşe kırdırdınız? Batılılar silah verecek, Müslümanlar da birbirini öldürecek.  Kim buna izin verdi? Nasıl izin verdiniz? Şimdi geldiğimiz noktaya bakın;  Suriyeli birinci sınıf vatandaş, bizimkiler ikinci sınıf vatandaş. Suriyeli  dükkan açar vergi ödemez, bizimki vergi öder. Suriyeli hastaneye gider para  ödemez, bizimki para öder, eczanede para öder. Nasıl bir düzendir bu?"
 

ETİKETLER