CHP'den Maltepe'deki oy sayımının durmasına itiraz!

AA |  15 Nisan 2019 Pazartesi - 9:27 | Son Güncelleme : 15 04 2019 - 9:37

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurulları tarafından, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptal edilmesi kararına itiraz etti.


CHP'nin itiraz dilekçesi, Maltepe İlçe Seçimi Kurulu aracılığıyla  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığına gönderildi.
 
Dilekçede, ilçe seçim kurullarının, yeniden sayım yapılan  terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin  kurulmaması kararının hukuken yanlış olduğu belirtildi.
 
Seçim sonrası alınan yeniden sayım kararlarına karşı CHP'nin yaptığı  itirazın, YSK tarafından "Sayımların başlamış olması ve sayım başlayan yerlerde  maddi gerçekliğin ortaya çıkıyor olması" nedeniyle reddedildiği hatırlatılan  dilekçede, YSK'nin ayrıca, "Sayımların bir an önce tamamlanması için gerekli  tedbirlerin alınması"nı ilçe seçim kurulundan istediği kaydedildi.
 
Dilekçede, şu görüşlere yer verildi:
 
 "İlçe Seçim Kurulu hakimince bu noktadan sonra yapılan işlem, Yüksek  Kurulunuzun aldığı kararı uygulamaya koymaktan başka bir şey değildir. İlçe seçim  kurulu hakimi, Yüksek Seçim Kurulu kararını uygulamak adına yeteri kadar istasyon  kurabilmektedir. Bu konuda kurul halinde bir karar alınmasına ihtiyaç  bulunmamaktadır.  Yüksek Seçim Kurulunca alınan kararın uygulanması gereği  kurulan terminallere AK Parti ve MHP ıslak imzalı belgelerle temsilci bildirmiş,  terminallerin oluşumuna herhangi bir itirazda bulunmamış ve işlemleri takip  etmiştir.  Bu süreçten sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, Yüksek Seçim  Kurulunun sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı olacağı gibi,  hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olacak hem de hakkın kötüye  kullanılması sonucunu doğuracaktır. Bu durum da seçim güvenliğini tehlikeye  düşürecektir. Terminallerdeki sayımları iptal etmek ve yenisinin kurulmasına ya  da kurulmamasına karar almak, ilçe seçim kurulunun, kurul halinde alabileceği bir  karar değildir."
 
CHP'nin dilekçesinde, bu nedenlerle Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim  kurullarının aldığı kararların tümden kaldırılması istendi.
 
Kurulun aksi kanaatte olması halinde ise seçim sonuçlarının bir an  önce netleşmesi ve acele işlerden olan sayım işlemlerinin bir an evvel  bitirilebilmesi adına, Maltepe ilçe seçim kurullarında, YSK tarafından sayım  işlemi yapabilecek 50'şer ayrı terminalden 100 ayrı terminal kurulmasına karar  verilmesi talep edildi.
 
  

ETİKETLER