CHP'den ittifak açıklaması!

08 Ekim 2018 Pazartesi - 17:31 | Son Güncelleme : 08 10 2018 - 17:44

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Yerel seçimlerde gündemimizde ittifak yok. Biz, her bir ilde, ilçede mutabakatı sağlayacak, tüm partilerin oyunu alacak adayları göstereceğiz" dedi.

'İstanbul'da ön seçim olursa Muharrem İnce'nin aday olabileceği' açıklamaları ile ilgili de konuşan Öztrak, "Yöntem konusunda konuşmak erken. Adayların belirlenme yöntemlerine Parti Meclisi karar verir" ifadesini kullandı.


CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu  başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sürerken CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü  Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin  açıklamada bulundu.  CHP Sözcüsü Öztrak, kredibilite ve denetim için Kılıçdaroğlu'nun  açıkladığı 13 maddenin uygulanması ve TBMM çatısı altında ikinci büyük partinin  başkanı olacağı bir kesin hesap komisyonunun kurulması önerisinde bulundu.
 Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın durumuna da değinen Öztrak,  "Kendisinden haber alınamıyor, öldürüldüğü iddia ediliyor. Bunu basın özgürlüğü  bakımından kabul etmemiz mümkün değil ve bütün dünya bu konuda ayakta, öyle  gözüküyor. Canı ülkemize emanet olan bu kişi ile ilgili durumun derhal  aydınlatılması Türkiye'nin gerçekten bir hukuk devleti olduğunu gösterecektir"  dedi.
 
'12 EKİMDE ADAY AÇIKLAMASI YOK'
 
Öztrak, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını  yanıtladı. "CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ile HDP'li Celal Doğan'ın  İstanbul'daki görüşmesinin ittifak görüşmesi olup olmadığı" sorusunun  yöneltildiği Öztrak, "Lütfen öküzün altında buzağı aramayın. Genel Başkanımız  açıklıyor, ben açıklıyorum. Şu anda ittifak bizim gündemimizde yok. Biz, tabanda  mutabakatı sağlayacak, sevilen, hizmet yapabilecek adaylarla milletimizin  karşısına çıkacağız ve bu çerçevede adaylarımıza gerekli desteği alacağız." dedi.
Kılıçdaroğlu'nun 12 Ekim Cuma günü bir toplantı yaparak, partisinin  100'e yakın belediye başkan adayını açıklayacağına yönelik iddiaların" sorulduğu  Öztrak, "CHP'de aday açıklamanını bir yöntemi vardır. Bugün ayın 8'i, 4 gün  kalmış. Herhangi bir Parti Meclisi toplantısı yapılacağına dair bir şey duydunuz  mu? Yok. Parti Meclisi toplantısı yapmadan biz aday falan açıklayamayız. Onun  için bu söylenenlerin gerçekle ilgisi yok. Ayın 12'sinde aday açıklanması gibi  bir olay doğru değil." karşılığını verdi.
 
 'İTTİFAK İÇİN HAZIRLIK YOK'
  "CHP'nin yerel seçimde ittifak yapıp yapmayacağı" sorusu üzerine  Öztrak, "Böyle bir hazırlık yok, gündemimizde ittifak yok. Biz, her bir ilde,  ilçede mutabakatı sağlayacak, tüm partilerin oyunu alacak adayları göstereciğiz  ve bu seçimde en büyük başarıyı elde eden, bu seçimden galibiyetle çıkacak olan  parti CHP olacak." ifadesini kullandı. "Af tartışmalarına" ilişkin soru üzerine Öztrak, tartışmaları  izlediklerini, önerilerden sonra CHP'nin konuşacağını söyledi.
 
ÖN SEÇİM OLACAK MI?
 
"MYK'de aday belirlemeye ilişkin ön seçim konuşuldu mu? 'İstanbul'da  ön seçim olursa Muharrem İnce'nin aday olabileceği' açıklamalarını nasıl  değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine Öztrak, yöntem konusunu il ve ilçe bazında  söyleyebilmek için erken olduğunu, yöntemlere Parti Meclisi'nin karar vereceğine  değindi.  Faik Öztrak, Parti Meclisi'nin acil bir durum çıkmaması durumunda  normal süresinde yapılacağını kaydetti.
 

ETİKETLER