CHP'den disiplin resti!

01 Temmuz 2014 Salı - 9:24 | Son Güncelleme : 01 07 2014 - 9:24


CHP’de Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için imza vermeyen 21 vekilden 12’si alternatif adaya da imza vermeyeceğini deklare edince, Emine Ülker Tarhan’ı aday göstermek isteyen vekillerin girişimi sonuçsuz kaldı. Parti yönetiminden de girişime “Hem CHP’lilik ruhuna hem parti disiplinine aykırıdır” sözleriyle disiplin resti geldi.
 
Ekmeleddin İhsanoğlu’na imza vermeyen ve alternatif aday konusunda ısrarcı olan bazı CHP’li vekiller, dün Meclis’te toplanarak strateji belirlemeye çalıştı. Toplantıya katılmayan Deniz Baykal ve onunla birlikte hareket eden Metin Lütfi Baydar, Arif Bulut, Osman Kaptan, Yıldıray Sapan ve Şevki Kulkuloğlu, alternatif bir adaya imza vermeyeceklerini açıkladı. İhsanoğlu’na imza vermeyen “sol kanadın” önde gelen isimleri İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün ve Gökhan Günaydın’ın da alternatif bir adaya destek vermeme kararı aldıkları belirtildi. Herhangi bir grupla hareket etmeyen Adnan Keskin, Oktay Ekşi ve Ali Haydar Öner alternatif adaya destek vermeyeceklerini deklare eden isimler oldu.
 
‘EKMEĞİNE YAĞ SÜRER’
 
Alternatif aday girişimlerine parti yönetimi “disiplin” restiyle yanıt verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, “Bu girişim, CHP’lilik ruhuna ve CHP’nin tüzüğünde disiplin anlamında yer alan esaslara aykırıdır. Hem partililik ruhuna hem parti disiplinine aykırıdır. Hangi gerekçe ile olursa olsun, ‘Ekmeleddin İhsanoğlu’nu beğenmiyoruz, onun için şöyle yapacağız, böyle yapacağız’ şeklinde adayımız aleyhine tecelli edecek her davranış, AKP’nin adayının ekmeğine yağ sürecek ve ülkenin katıksız bir dikta rejimine sürüklenmesine yol açacaktır” dedi.
 
‘Alternatife de imza vermeyiz’
 
Habertürk, İhsanoğlu’na oy vermeyen vekilerle görüştü.İşte o açıklamalar:
 
HÜSEYIN AYGÜN: İkinci aday fikri; partiyi ve Kılıçdaroğlu’nu tartışmalı hale getirecek oluşunun yanı sıra Tayyip Erdoğan’a yarayacağı düşünüldüğünde olanaksız hale gelmiştir. CHP yönetiminin ‘disiplin’ yollu imaları nedeniyle değil, işte bu sebeplerle CHP’de ikinci adaya sıcak bakmıyorum.
 
ALI HAYDAR ÖNER: Bireysel bir tepki içerisindeyim. Alternatif bir adayı doğru bulmam, imza da vermem.
 
ARIF BULUT: Alternatif adayı doğru bulmam. Bir yanlışa başka bir yanlışla karşılık vermek doğru değil.
 
OSMAN KAPLAN: Yeni bir aday çıkarılacağını sanmıyorum. İmza da vermem.
 
GÖKHAN GÜNAYDIN: Alternatif bir adaya destek de imza da vermem.
 
İLHAN CIHANER: Emine Hanım henüz “Adayım” demedi. Adaylığını açıklamamış birisi için imza toplamak gerçekçi değil.
 
ADNAN KESKIN: Düşüncelerimi partinin yetkili organlarında dile getirdim. Amacım partinin muhtemel bir olumsuzluktan korunmasını sağlamaktır.
 
ŞEVKI KULKULOĞLU: Alternatif aday, AK Parti içinde çıkarılmalı. CHP içinden çıkarılacak ikinci bir aday Erdoğan’ın seçilmesini sağlar.
 
METIN LÜTFI BAYTAR: CHP yönetiminin “İkinci aday çıktı, oylarımız bölündü” bahanesine sarılmasını istemiyorum. İkinci adaya karşıyım.
 
OKTAY EKŞI: Başka arkadaşı aday göstermek, partinin içindeki görüş ayrılığını sokağa taşımak anlamına gelir.
 
ÜMIT ÖZGÜMÜŞ: Alternatif adaya destek veririm. Aksi takdirde vatandaş, “Ona karşısın, bize ne gösteriyorsun?” diye sorar.