CHP'de yerel seçim hareketliliği başladı

03 Nisan 2018 Salı - 13:00 | Son Güncelleme : 03 04 2018 - 13:00

CHP'de yerel seçimlere bir yıldan az süre kala belediye başkan aday adaylarının konuşulduğu kulisler hareketlendi.


CHP'de yerel  seçimlere bir yıldan az süre kala belediye başkan aday adaylarının konuşulduğu  kulisler hareketlendi. Partide en büyük çekişmenin üç büyükşehirde yaşanması  beklenirken, Başkentte CHP'nin önceki seçimlerdeki adayı Mansur Yavaş'ın ismi öne  çıkıyor. Ankara için Fethi Yaşar, Levent Gök ve Cengiz Topel Yıldırım isimleri  de kulislerde konuşuluyor. İstanbul için aday gösterilecekler arasında Genel  Sekreter Akif Hamzaçebi, Grup Başkanvekili Engin Altay ile İstanbul  milletvekilleri Gürsel Tekin ve İlhan Kesici'nin isimleri geçiyor, İstanbul  Milletvekili Mahmut Tanal ise şimdiden "İstanbul'a kanal değil, Tanal lazım"  diyerek aday adayı olduğunu açıkladı. İzmir'de mevcut belediye başkanı Aziz  Kocaoğlu'nun yerini sağlamlaştırdığı iddia edilirken, Seferihisar Belediye  Başkanı Tunç Soyer, eski Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, Buca Belediye Başkanı  Levent Priştina ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın da  isimleri aday adayları arasında sayılıyor. Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen,  Aydın'da Özlem Çerçioğlu'nun yeniden adaylığının kesinleştiği konuşulan CHP'de,  Adana için Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Çukurova Belediye Başkanı  Soner Çetin, Muğla için Mehmet Kocadon, Mersin için de İstemihan Talay ve Selçuk  Dereli kulislerde en çok konuşulan isimler arasında bulunuyor
 
 AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, Mart 2019'da yapılması beklenen  yerel seçimler için diğer partilerde olduğu gibi CHP'de de belediye başkan  adaylıkları için bazı isimler şimdiden ön plana çıkıyor.
 
En büyük çekişmenin İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşanması  beklenirken, önceki seçimlerde az farkla kaybedilen daha küçük illerde de yoğun  kulisler yapılıyor.
 
Başkentte, CHP'nin önceki seçimlerdeki adayı Mansur Yavaş'ın yeniden  aday gösterilebileceği belirtiliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da  Yavaş'la görüştüğünü dile getirmişti.
 
CHP'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için öne çıkan diğer  isimler ise Yenimahalle Belediye Başkanlığı görevini yürüten Fethi Yaşar, Ankara  Milletvekili Levent Gök, Ankaragücü Kulübü Başkanı ve Genel Başkan Başdanışmanı  Cengiz Topel Yıldırım.
 
İlk açıklayan Hamzaçebi oldu
 
Diğer partilerde olduğu gibi CHP'de de İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanı adayının kim olacağı merak konusu.
 
Şimdiden büyük çekişmenin yaşandığı İstanbul için adaylığını ilk  açıklayan isim Genel Sekreter ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi oldu.  Çalışmalara şimdiden başlayan Hamzaçebi, özellikle hafta sonlarını İstanbul'un  ilçelerinde seçmenle geçiriyor.
 
"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı her zaman hayalim." diyen  eski il başkanı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de güçlü aday adayları  arasında yer alıyor.
 
CHP'de İstanbul için adı geçen bir diğer isim ise Grup Başkanvekili  Engin Altay. Partide bu isimler konuşulurken sürpriz bir gelişme daha oldu ve  İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da aday olduğunu açıkladı. Tanal, "İstanbul’a  kanal değil, Tanal lazım." diyerek sahaya indi ve büyükşehir belediye başkanlığı  aday adaylığını ilan etti. CHP'de İstanbul için İlhan Kesici'nin de adı geçiyor.
 
Geçtiğimiz seçimlerde büyükşehire aday gösterilen Mustafa Sarıgül'ün  ise yeniden Şişli'yi istediği belirtiliyor.
 
İzmir'de de güçlü ismiler yarışta
 
İzmir'de mevcut belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yerini  sağlamlaştırdığı ileri sürülürken, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, eski  Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve  Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın da isimleri aday adayları  arasında geçiyor.
 
CHP kulislerinin tartışmasız en net isimleri ise Eskişehir Belediye  Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu.
 
CHP'de, Adana için Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Çukurova  Belediye Başkanı Soner Çetin, Muğla için mevcut başkan Osman Gürün ile Bodrum  Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Mersin'de eski bakanlardan İstemihan Talay ile  eski hakem Selçuk Dereli kulislerde en çok konuşulan isimler arasında yer alıyor.
 
Antalya Büyükşehir için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın  adının geçtiği CHP'de, Hatay'da Lütfü Savaş, Çanakkale'de Ülgür Gökhan, Yalova'da  ise Vefa Salman'ın yeniden aday gösterilmesi bekleniyor.