CHP’de kritik sayı 634

07 Temmuz 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 07 07 2018 - 2:30

Şubat ayı verilerine göre seçimli olağanüstü kurultay için 634 delegenin imzası gerekiyor. Bazı illerde delegeler noter kanalıyla imza toplamaya başladı. Hem Muharrem İnce hem de CHP Genel Merkezi delegeleri sıkı markaja aldı


CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yemekte bir araya gelmesinin ardından yaptığı açıklamalar, partide yeniden “kurultay” seslerinin yükselmesine neden oldu. Önceki gün yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından sonra “gündemimizde kurultay yok” diyen yönetim Kılıçdaroğlu’na tam destek verdiğini açıklasa da parti içindeki önemli bir kesim ise olağanüstü kurultay toplanması için harekete geçti.

Yerel seçimin etkisi

Diyarbakır’da, Sakarya, Kayseri, Kilis, Batman, Afyonkarahisar gibi illerden 50 civarında kurultay delegesi “değişim” çağrısı yaparken, hem genel merkezin hem de Muharrem İnce kanadının delegeleri sıkı markaja aldığı belirtiliyor. Her iki kanadın da umutlu olduğu kulislere yansırken yaklaşan yerel seçimlerin ise kurultay delegelerinin imza tercihinde etkili olacağı belirtiliyor. Parti kulislerinde, yerel seçimlerde tekrar aday gösterilmeyecek belediye başkanlarının olağanüstü kurultay için çalışacağı, adaylık bekleyenlerin ise genel merkez lehinde tutum takınacağı konuşuluyor. Yerel seçimlere kadar bir olağanüstü kurultay toplanamaması durumunda ise burada alınacak sonuçların daha sonrası için “kesin belirleyici” olacağı ifade ediliyor.

İnce 447 oy almıştı

CHP’nin bu yıl şubat ayında gerçekleştirilen 36. Olağan Kurultayı’na göre partinin bin 266 delegesi bulunuyor. Bu rakam baz alındığında CHP’de olağanüstü kurultay toplanabilmesi için kritik sayı, toplam delegenin salt çoğunluğu olan 634. Seçimli bir olağanüstü kurultay toplanabilmesi için CHP tüzüğüne göre, 634 delegenin noter kanalıyla imza vermesi gerekiyor.

Mükerrer imza tartışmasının da yaşandığı son kurultayda, bin 266 delegenin bin 253’ü oy kullanmıştı. Genel Başkanlığa aday olan Muharrem İnce, geçerli bin 237 oyun 447’sini alırken, Kemal Kılıçdaroğlu ise 790 oy alarak yeniden genel başkan seçilmişti.

‘Meseleler parti içinde çözülür’
 
CHP Sözcüsü Bülent Tezcan dün Meclis’te kaydını yaptırırken, bir gazetecinin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin olağanüstü kurultay için imza toplamaya başladığını belirtmesi üzerine, parti meselelerinin parti içinde çözülebileceğini, TBMM’de milletin meselelerini çözmek için meşgul olacaklarını söyledi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, “CHP, bir başka parti gibi kongre taleplerinin şiddetle bastırıldığı, disiplin süreçlerinin başlatıldığı, ihraçların olduğu ve bunu talep edenlerin demokratik haklarının kullanılmadığı bir parti değildir. Partinin bu süreçten yara almadan, üzülmeden ve kimseyi üzmeden çıkacağını ümit ediyor, bütün CHP’lileri bu süreçte ne talep ediyor ya da hangi pozisyonda duruyor olurlarsa olsunlar, sevgiyle kucaklıyoruz” ifadesini kullandı.
 
Erdoğan’a yanıt: 6 milyon terörist mi?
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye yönelik sözlerine ilişkin olarak, “Erdoğan’ı yeni dönemin başında bölücü bir dil kullanmaktan uzak durmaya davet etmek en doğrusudur. Bu üslup devam ederse önümüzdeki dönem yine siyaset kutuplaşma ve çatışma üzerinden devam edecektir” dedi. Tezcan, dün TBMM’ye kaydını yaptırmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, şöyle konuştu: Sayın Erdoğan’ın söylediği şey, dikkat edilmesi gereken ve cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden bir kişinin kesinlikle söylememesi gereken sözlerdir. Şimdi şunu mu söylemek istiyor; 6 milyona yakın vatandaşımız HDP’ye oy verdi. Şu veya bu şekilde. Türkiye’de 6 milyon terörist mi var diyor Erdoğan? Eğer Türkiye’de 6 milyon terörist varsa, sen 6 milyon teröristin olduğu bir ülkede nasıl cumhurbaşkanlığı yapacaksın. Her oy vereni kökünden kazıyacak mısın? Bu nasıl bir ayrıştırma, bu nasıl bir bölücü anlayıştır?
 

ETİKETLER