CHP'de kazan kaynamaya devam ediyor! 4 isim için...

06 Ağustos 2018 Pazartesi - 10:58 | Son Güncelleme : 06 08 2018 - 11:12

Muhaliflerin kurultay çağrısıyla hareketli günler geçiren CHP'de 4 isim için yeni bir iddia ortaya atıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun parti tabanından yükselen değişim talebini dizginlemek için muhaliflerin hedefindeki genel başkan yardımcıları Bülent Tezcan, Tuncay Özkan, Onursal Adıgüzel ve Tekin Bingöl'ü MYK'dan uzaklaştıracağı konuşuluyor.


CHP'de muhaliflerin olağanüstü kurultay için topladığı imzaları parti tüzüğünü gerekçe göstererek yok sayan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yardımcılarıyla ilgili keskin bir adım atacağı iddia ediliyor.
 
Kılıçdaroğlu parti tabanından yükselen değişim talebini dizginlemek için muhaliflerin hedefindeki genel başkan yardımcıları Bülent Tezcan, Tuncay Özkan ve Tekin Bingöl'ü MYK'dan uzaklaştıracağı belirtiliyor.
 
Takvim'in Ankara temsilcisi Zafer Şahin'in haberine göre 24 Haziran seçimlerinde CHP'nin çalışmayan 'Adil Seçim Platformu'nun sorumlusu olarak gösterilen Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel de MYK dışında kalması beklenen isimler arasında gösteriliyor. CHP liderinin bu hafta içinde gerçekleştirmesi beklenen değişim ile yeni MYK'ya parti içi muhalefetin de itiraz etmeyeceği 4 yeni isim alacağı belirtiliyor.
 
ÖZKAN KENDİ İSTEDİ
 
CHP kulislerinde Tuncay Özkan'ın MYK'dan ayrılmayı kendisinin istediği belirtiliyor. Özkan'ın CHP'nin Halk TV'ye alternatif olarak kuracağı yeni televizyon kanalı için çalışacağı ve kendisine hedef olarak 2019'deki yerel seçimleri seçtiği öğrenildi. Özkan'ın adı CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak geçiyor.
 
Mevcut başkan Aziz Kocaoğlu'nun olağanüstü kurultay sürecinde Muharrem İnce ile birlikte hareket etmesi Özkan'ın şansını artırıyor. CHP'de muhaliflerin bir numaralı hedefi olan Bülent Tezcan'ın MYK'dan alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. 24 Haziran seçimlerinde milletvekili listelerinin hazırlanmasında etkili olan Tezcan'ın, İnce'ye yakın tüm isimleri tasfiye ettiği belirtiliyor.
 
Partinin sol kanadından Fikri Sağlar ve İlhan Cihaner gibi isimler ile halen tutuklu olarak yargılanan Erden Erdem de listeye alınmamalarının sorumlusu olarak Tezcan'ı gösteriyor. CHP liderinin Tezcan ve hedefteki bir diğer isim Tekin Bingöl'ü görevden alarak yaklaşan yerel seçimler öncesinde parti içi tartışmaları bitirmeyi planladığı belirtiliyor.
AKŞAM AÇIKLAMA BEKLENİYOR

CHP yönetimi, 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan ve partide uzun süren iki kutuplu gerilime neden olan olağanüstü kurultay tartışmalarına bugün son noktayı koyacak. Parti içi muhalefetin, kurultay için topladığı imzaları inceleyen genel merkez, bugün akşam saatlerinde bir açıklama yaparak, imza sayısına ilişkin nihai kararını duyuracak.

KARMAŞA DEVAM EDİYOR
 
CHP’de uzun süredir devam eden kurultay tartışması, 16 Temmuz’da delgelerden imza toplanmasıyla resmiyet kazanmış, imza süreci 30 Temmuz’da sona ermişti. Kurultay isteyenler, yasal süre içinde topladıkları imzaları 2 Ağustos’ta genel merkeze teslim etmişti. Kurultayın toplanabilmesi için toplam delege sayısı olan 1242 delegenin salt çoğunluğunun, yani 622 imzanın bulunması gerekiyordu. Parti içi muhalefet kanadı, 630 imzanın genel merkeze teslim edildiğini açıklasa da genel merkez, gerçek sayının 618 olduğunu, bunlardan 13’ünün de “geçersiz” olması nedeniyle toplam imza sayısının 605’e düştüğünü duyurmuştu. Yasal süre içinde imzasını geri çekenler de hesaplandığında imza sayısının daha da gerileyeceği belirtilmişti.

 

ETİKETLER