CHP’de Kadıköy ve Bahçelievler krizi!

05 Aralık 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 05 12 2017 - 2:30

CHP’nin 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara’da yapılacak 36. Olağan Kurultayı öncesi İstanbul kongre sürecinin durdurulması delege tartışmalarını da beraberinde getirdi.


Partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) kararıyla 3 Mayıs’ta başlayan kongre takvimi devam ediyor. Bugüne kadar 8 il ve 300’e yakın ilçe kongresini gerçekleştiren CHP’de “yönetimi belirleyecek” kadar önemli illere ise henüz sıra gelmedi. Yaklaşık 200 kurultay delegesi bulunan İstanbul kongre sürecinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla durdurulmasıysa beraberinde başka bir tartışmayı gündeme getirdi. Sürecin, Kılıçdaroğlu’na karşı bir delege listesi hazırlandığı ve bunun ortaya çıkması üzerine durdurulduğu belirtiliyor. Şu ana kadar 36. Olağan Kurultay’da Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı bir aday ismi dillendirilmese de söz konusu “muhalif kesimin” delegelerle güç kazanması halinde kurultaya kısa bir süre kala harekete geçebileceği aktarılıyor.

Asıl neden delegeler!

CHP yönetiminin yaptığı araştırmada ise Kılıçdaroğlu’na karşı delege yazımının yapıldığı ilçelerin Kadıköy ve Bahçelievler olduğu ortaya çıktı. Parti yönetimi bu iki ilçedeki sorunu “delege yazımı” olarak değil de ilçe yöneticileri arasındaki tartışmalar olarak aktarsa da gerçek nedenin delegeler olduğu biliniyor. Kısa bir süre kalması nedeniyle CHP yönetiminin bu iki ilçe kongresini kurultay sonrası yapılmak üzere iptal ederek, diğer ilçelerde süreci devam ettireceği belirtiliyor. Kadıköy ve Bahçelievler’de yaşananlar nedeniyle bundan sonraki dönemde parti yönetiminin süreci dikkatle izleyeceği ve listeleri kendinin oluşturacağı ifade ediliyor.