CHP'de aday listesi krizi

AA |  22 Mayıs 2018 Salı - 12:25 | Son Güncelleme : 22 05 2018 - 12:25

Milletvekili aday listesi açıklanan CHP'de önseçimle gelen çok sayıda milletvekili liste dışı kalırken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise kadrosunu koruduğu yorumları yapılıyor.


 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uzun süredir üzerinde çalıştığı milletvekili aday listesi dün Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) teslim edilmişti.
 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, listenin açıklanmasının ardından parti içi tartışma yeniden alevlenirken, özellikle son kurultayda genel başkanlık  için Muharrem İnce'ye destek veren isimlerin aday yapılmadığı öne sürüldü. Necati Yılmaz, Mustafa Akaydın, Niyazi Nefi Kara, Devrim Kök, Metin Lütfi Baydar, Namık Havutça, Mehmet Tüm, Rıza Yalçınkaya ve Ceyhun İrgil gibi İnce'ye yakın isimler milletvekili adayı olamadı.
 
Liste hazırlanırken Kılıçdaroğlu'nun elini rahatlatan konu ise erken  seçim nedeniyle ön seçim yapılamamasıydı.
 
Kılıçdaroğlu, merkez yoklaması yöntemiyle listeleri kendisi belirledi. CHP'de 131 milletvekilinden 57'si 24 Haziran seçimlerinde listede yer almadı.
 
Ön seçimin güçlü isimleri olan Eren Erdem, İlhan Cihaner, İbrahim Özdiş, Didem Engin, Gülay Yedekçi, Barış Yarkadaş, Elif Doğan Türkmen gibi 40 civarında milletvekilinin listeye giremediği CHP'de, Genel Başkan Kemal  Kılıçdaroğlu'nun kadrosunu koruduğu yorumları yapılıyor.
 
Bazı milletvekili adaylarına parti örgütünden de tepkiler geldi. En  fazla tepkiyi ise Konya'dan aday gösterilen eski bakanlardan Abdüllatif Şener'in aldığı belirtiliyor. Eskişehir, İzmir, Mersin ve İstanbul, en fazla aday tartışmasının yaşandığı iller arasında yer alıyor.
 
"SORUN DAHA DA VAHİM, DERİN VE YAPISALDIR"
 
CHP üzerine analizleriyle tanınan gazeteci ve siyasal iletişim uzmanı Dr. Ali Haydar Fırat, CHP'nin milletvekili aday listesini değerlendirdi.
 
CHP listesinin, içinden geçilen tarihi koşulların ağırlığını  taşıyacak, beklentileri karşılayacak bir nitelikte olmadığına vurgu yapan Fırat,  "Ancak CHP açısından sorun daha da vahim, derin ve yapısaldır. Mesele sadece  listelere girenler ya da çıkanlar değil mesele CHP’ye yönelik bir teveccühün  giderek ortadan kalkmasıdır." ifadesini kullandı.
 
"CHP’de şu sorunun cevabı yoktur: Kim neden listelere girdi ya da  listelerden çıkarıldı?" diyen Fırat, şunları kaydetti:
 
"Çünkü bir yöntemin olması için politik ve programatik bir düzlemin  olması gerekmektedir. CHP böylesi bir zemini kendi elleriyle ortadan  kaldırmıştır. Bu nedenle bu tür soruların cevabı yoktur. Ama tek, sade bir cevap  verilecekse o da CHP lideri sayın Kılıçdaroğlu’nun kendi kadrosunu koruduğudur.  Bundan öte bu listelerden siyasal, toplumsal ya da bireysel başarı veya siyasi  ağırlığı olan bir çıkarımda bulunmak ne yazık ki olası değildir. CHP bu seçimde  listelerini mevcut yönetimin devamı şeklinde değil de halka açarak yapsaydı,  toplumsal ve siyasal muhalefetin bütün bileşenlerini taşıyabilseydi yani bir  kurucu parti gibi davranabilseydi Türkiye’de çok büyük bir değişim başlayacaktı.  Bu durum algılanamamış, bu beklenti karşılanamamıştır."

ETİKETLER