CHP'de 24 il başkanı istifa edip aday adayı oldu

AA |  10 Mayıs 2018 Perşembe - 16:52 | Son Güncelleme : 10 05 2018 - 16:55

Aralarında Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve Adana İl Başkanı Adnan Barut'un da bulunduğu 24 il başkanı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu.


Seçim takviminin darlığı  nedeniyle milletvekili adaylarını ön seçim yerine merkez yoklamasıyla belirleme  kararı alan CHP'de, aday adayları kesin listeye girebilmek için yoğun kulis  yapıyor. CHP'de 30 Nisan'da başlayan aday  adaylığı başvuruları, hafta başında tamamlandı.
 
Parti genel merkezinde gerçekleşen başvurularda sayının 2 bin  civarında olduğu ve en fazla başvurunun İstanbul için yapıldığı öğrenildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir veya İstanbul'dan,  tedavisi devam eden eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ise Antalya birinci  sıradan aday gösterilmesi bekleniyor.
 
İstanbul için 400'e yaklaşan başvurunun yapıldığı CHP'de Gamze Akkuş  İlgezdi, Onursal Adıgüzel, Mahmut Tanal, Gürsel Tekin, PM üyesi Doç. Dr. Yunus  Emre, eski MYK üyesi Umut Oran ile OHAL kapsamında yayımlanan 686 Sayılı KHK ile  ihraç edilen Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.  İbrahim Kaboğlu gibi isimler öne çıktı. İstanbul Milletvekilleri Dursun Çiçek ve Bihlun Tamaylıgil yeniden  adaylık başvurusu yapmadı. Çiçek'in avukat kızı İrem Çiçek ise İstanbul 2.  bölgeden adaylık başvurusunda bulundu.
 
 Mevcut milletvekillerinden Tekin Bingöl, Haluk Koç, Levent Gök, Gülsün  Bilgehan, Şenal Sarıhan, Bülent Kuşoğlu, Necati Yılmaz, Ali Haydar Hakverdi  yeniden Ankara'dan aday adaylığı için başvurdu. Eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile CHP'nin Etimesgut  belediye başkan adayı Mehmet Yula da Ankara'dan aday adayı oldu.
 
İZMİR'E TALEP YÜKSEK
 
CHP'de İstanbul sonrası en fazla başvurunun olduğu bir diğer il ise  önceki seçimlerde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aday olduğu İzmir öne  çıktı. Eski bakan ve mevcut İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel yeniden aday  olmazken, İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli ile DİSK Genel  Başkanlığından istifa eden Kani Beko İzmir'den aday adaylığı için başvuru yaptı.
 
Mevcut milletvekilleri Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Kamil Okyay  Sındır, Atila Sertel, Özcan Purçu ile Kılıçdaroğlu'nun ekonomi danışmanlarından  Turgay Bozoğlu da İzmir'den başvuru yapanlar arasında yer aldı. Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Ankara Cumhuriyet  Savcılığından istifa eden Bülent Yücetürk, gazeteci İrfan Değirmenci, sendikacı  Yaşar Seyman, PM üyeleri Yıldırım Kaya, Gül Çiftçi, eski PM üyesi Umut Akdoğan,  iş adamı Aykut Fındıkçı, KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Yüksel Taşkın da aday  adaylığı başvurusu yaptı.
 
Öte yandan parti kulislerinde, Kılıçdaroğlu'nun milletvekili olan  başdanışmanlarından önemli bir bölümünü aday göstermeyeceği öğrenildi.
 
  
MÜLAKATLAR BAŞLADI
 
 Başvurular için Genel Başkan Yardımcıları Çetin Osman Budak, Faik  Öztrak, Muharrem Erkek, Seyit Torun ve Tekin Bingöl'e bölge bölge sorumluluklar  verildi. Bu kapsamda, 5 genel başkan yardımcısı, aday adaylarıyla mülakat  yaparak, bilgi notları hazırladı. Söz konusu notlar, milletvekili adaylarının belirlenmesi için gelecek  günlerde Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na sunulacak. Son şekli verilen listeler daha  sonra Parti Meclisi'nin onayına sunularak kesin şeklini alacak.
 
  
 Aralarında Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve Adana İl Başkanı Adnan  Barut'un da bulunduğu 24 il başkanı görevinden istifa ederek milletvekili aday  adayı oldu.  Aday adaylığı için istifa edenler arasında Çorum, Yalova, Batman Denizli, Eskişehir ve Hatay il başkanlarının da bulunduğu belirtildi. 
Seçim bildirgesiyle ilgili çalışmalarında son aşamaya gelen CHP,  belirlediği milletvekili adaylarının tanıtımını 24 Mayıs'ta ATO Congresium'da  geniş katılımlı bir toplantıyla yapacak.
 

ETİKETLER