Cezayir itirafı

15 Eylül 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 15 09 2018 - 2:30

Fransa lideri Emmanuel Macron, devletin Cezayir Savaşı sırasında işkence uyguladığı iddialarını kabul eden ilk Fransa cumhurbaşkanı oldu


Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayirlilerin bağımsızlık talebini destekleyen ve 1954-62 yılları arasında yaşanan  savaş sırasında gözaltında kaybolan bir aktivistin eşini ziyaretti. Maurice Audin savaş sırasında Cezayirlilerin bağımsızlık talebini destekleyen ülkedeki az sayıda Avrupalıdan biriydi. Emmanuel Macron, ziyaret sırasında Audin’nın ya işkence sonucu öldüğünü ya da işkenceye uğradıktan sonra infaz edildiğini söyledi. Böylelikle Fransa ilk kez Cezayir’de düzenin sağlanması için orduya özel güç verildiği ve bunun ‘işkence de dahil olmak üzere bazı korkunç eylemlere zemin hazırladığı’ itiraf etti. Savaştan sonra doğan ilk Fransa Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron savaş sırasında kaybolan hem Fransız hem de Cezayirli binlerce sivil ve askere dair devlet arşivlerinin açılacağını duyurdu. Üç çocuk babası Maurice Audin’in eşi Josette Audin, ziyaret sırasında Macron’a teşekkür etmek istedi ancak Macron, “Sizden özür dilemesi gereken benim. Bu yüzden bir şey söylemeyin” dedi.  

İlk cesur açıklama

Cezayir, 7 yıl süren kanlı bir savaştan sonra Fransa’dan bağımsızlığını kazanmıştı. 1.5 milyon Cezayirlinin öldüğü savaş, 130 yıllık sömürgeci yönetimi sona erdirmişti. Fransa, savaşın ardından savaş zamanında işkencenin yaşandığını öne süren gazete, kitap ve filmleri sansürlemişti. Perşembe günü “Gerçeği arayış olmadan, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik olamaz” açıklamasını yapan hükümet, bugüne kadar Fransa’nın Cezayir’de işlediği insan hakları ihlâllerini doğrulamakta çekingen kalmış ve açıkça özür dilemekten kaçınmıştı. Bir Fransız Cumhurbaşkanının ülkede hâlâ hassas olarak değerlendirilen bir konuda ilk kez bu kadar cesur bir açıklama yaptığı kaydediliyor.

ETİKETLER