Cezayir'de yeni dönem için geri sayım!

AA |  08 Nisan 2019 Pazartesi - 12:25 | Son Güncelleme : 08 04 2019 - 12:25

Cezayir'de 20 yıldır cumhurbaşkanlığı görevini sürdüren Abdulaziz Buteflika'nın geçen hafta sunduğu istifasının yarın parlamentoda onaylanmasıyla, Afrika'nın en büyük ülkesi için yeni bir dönem başlıyor.


Parlamentonun iki kanadı, "Millet Konseyi" ve "Ulusal Halk Meclisi",  Buteflika'nın 2 Nisan'da sunduğu istifasını görüşmek üzere yarın toplanıyor.
 
Cezayir Anayasasının 102. maddesine göre, cumhurbaşkanı, istifası  halinde bu kararını en yüksek yargı makamı olan Anayasa Konseyi'ne iletiyor.  Anayasa Konseyi kararı görüştükten sonra, istifayı parlamentoya sevk ediyor.  Parlamentonun iki kanadından üçte iki oy çoğunluğu sağlanması halinde, Millet  Konseyi Başkanı geçici cumhurbaşkanı olarak 90 gün içinde ülkeyi seçime  götürüyor.
 
Cezayir sokağı Millet Konseyi Başkanı'nın geçici cumhurbaşkanlığına karşı
 
Anayasal sürecin işaret ettiği bu yol haritasına karşın, Cezayir  sokağı "Buteflika rejiminin temel taşlarından biri" olarak gördüğü Millet Konseyi  Başkanı Abdulkadir bin Salih'in geçici cumhurbaşkanlığını kesin olarak  reddediyor.
 
Buteflika'nın istifasından sonra geçen cuma günü yeniden sokaklara  inen yüz binlerce Cezayirlinin, Buteflika'nın devletin zirvesinde bıraktığı  isimlerin gitmesini yeni kırmızı çizgi olarak tanımlaması dikkati çekiyor.
 
Cezayir sokağı, Millet Konseyi Başkanı Bin Salih, Buteflika'nın  istifasından sadece iki gün önce onayladığı Nureddin Bedevi hükümeti ve Anayasa  Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz'ın görevlerinde kalmasını istemiyor.
 
Devletin zirvesinde Buteflika rejiminin kalıntılarının bulunduğu bir  geçiş döneminin ve bu isimlerin yönetiminde yapılacak seçimin yeterince şeffaf  olmayacağı ve istenen demokratik değişimi getirmeyeceği ifade ediliyor.
 
Cezayir rejimi çözüm arayışında
 
Cezayir'de devlete ait "Mücahid" gazetesinde pazar günü yayımlanan  başyazıda, cumhurbaşkanının istifasından sonra Anayasa'ya göre geçici  cumhurbaşkanlığını yürütecek Abdülkadir bin Salih'in halk nezdinde istenmediği  hatırlatılarak, "Bu sorunun çözümüne (Meclis Başkanı'nın değiştirilmesine)  Anayasa engel teşkil etmiyor. Cezayir halkı tarafından istenmeyen bu yüzün en  kısa zamanda değiştirilmesi gerekiyor." denildi.
 
Başyazıda ayrıca "hem devlet adamı sıfatı taşıyan hem de herkesin  üzerinde uzlaşabileceği bir ismin ülkeyi seçime götürecek dönemi yönetebileceği"  ifade edildi.
 
Buteflika'nın istifasında üst üste yaptığı uyarılarla kritik rol  oynayan Cezayir ordusu da, resmi yayın organı olan "Ordu" dergisinin nisan ayı  sayısında yer alan başyazıda benzer bir tonda, "silahlı kuvvetlerin Cezayir  halkının taleplerini sonuna kadar desteklediğini" kaydetti.
 
Cezayir ordusu, gösterileri desteklediğini açıklarken bir yandan da  geçmişte olduğu gibi siyasete doğrudan müdahil olmaktan kaçınıyor. Bununla  birlikte, sokağın talep ettiği şekilde devletin üç erki; yasama, yürütme ve  yargının başındaki isimlerin bir anda değiştirilmesinin rejimde tahribata yol  açacağına işaret ediyor.
 
Dolayısıyla ordudan yapılan açıklamalarda, cumhurbaşkanının istifası  halinde uygulanacak prosedürü anlatan Anayasa'nın 102. maddesi vurgusu sıkça dile  getiriliyor.
 
Yeni bir Millet Konseyi Başkanı arayışı
 
Cezayir yasalarına göre parlamentonun üst kanadı Millet Konseyi'nin  üçte biri cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Ayrıca Millet Konseyi'nde  cumhurbaşkanı için ayrılan yedi kişilik bir kota bulunuyor.
 
Ülkedeki Anayasa uzmanları, hukukçular, istifası henüz anayasal olarak   yürürlüğe girmeyen Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın, ordu ve sokağın  üzerinde uzlaşabileceği bir ismi Millet Konseyi Başkanlığına atayarak geçici  cumhurbaşkanlığının önünü açabileceğini dile getiriliyor.
 
Diğer bir seçenek içinse Millet Konseyi Başkanı Bin Salih'in yarınki  oturumdan önce istifa etmesi gerekiyor.
 
Bu durumda 144 sandalyeli yasama organı Millet Konseyi, dörtte üçün  oyunu alan bir ismi başkan seçebiliyor.
 
Eğer her şey planlandığı gibi gider ve herkesi memnun edebilecek yeni  bir meclis başkanı yani geçici cumhurbaşkanı seçilebilirse, bu yeni ismin Anayasa  Konseyi Başkanı ve geçici hükümeti de revize edebileceği savunuluyor.
 
Cezayir'de dört dönemdir yönetimde bulunan ve çeşitli sağlık sorunları  yaşayan 82 yaşındaki Buteflika'nın beşinci dönem için adaylığını açıklamasının  ardından şubat ayı ortasında başlayan protestolar, aradan geçen 1,5 ayın sonunda  geçen hafta ordunun da sözlü müdahalesiyle Buteflika'nın istifasını açıklamasıyla  sonuçlanmıştı.
 

ETİKETLER