Çeyrek 10 liraya indi

13 Temmuz 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 13 07 2018 - 2:30

Altın fiyatlarının rekor üzerine rekor kırması, sahte takılara talebi artırdı. İmitasyon çeyrekler 10 liraya, yarımlar 20 liraya satılıyor. Kuyumcular, bu ürünlerin yasaklanmasını istiyor.


Altın fiyatlarının bu yıl rekor üstüne rekor kırması, gram altının bu yılın başından itibaren yüzde 20’ye yakın değer kazanması, imitasyona talep yarattı. Fiyatı 310 lirayı geçen çeyrek altının imitasyonları 10 liradan, yarımlar 20 liradan ve cumhuriyetler de 30 liradan satılıyor. Bu sahte altınların bazı vatandaşlarca alınıp hediye olarak düğünlere götürülmesi nedeniyle, kuyumcular satışının yasaklanmasını talep ediyor. 
 
Alım gücü düştü
 
Son yıllarda satışı artan altın görünümlü imitasyon takılara, gerçeğinden ayırt edilmesi çok zor çeyrek, yarım ve tam olanlar da eklendi. Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, altının her zaman en güvenilir yatırım aracı olduğunu söyledi.
Çarşıda hareketliliğin sürdüğünü dile getiren Altıkardeş, “Ne var ki alım gücü biraz düştü. Örneğin eskiden 6 bin liralık bir bilezik alacaklarsa bunu 4 bine düşürüyorlar, 10 bin liralık bir set alacaklarsa 
7 bin liralık ürünlere bakıyorlar. Yine de çok bereketli bir sezon geçiriyoruz” dedi.
 
Sahte ürün yasaklansın
 
Altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle imitasyon takı satışlarının arttığına dikkati çeken İsa Altıkardeş, şöyle devam etti: “Eskiden vitrinlerde 22 ayarın altında bilezik bile yoktu. Şimdi fiyatların yüksek olması nedeniyle çarşıdaki bazı dükkanlarda imitasyon, altın görünümlü takıların satışı yapılıyor. Satışı gerçekleştiren imitasyoncu arkadaşlarımız, kötü niyetli kişilere karşı servis imkanı sağlayabilecek imitasyon çeyrek, yarım, cumhuriyet altını ve bilezik gibi çeşitli ürün yelpazesi çıkardılar. Bilinçli insanlar kesinlikle bunu tercih etmiyor ancak az da olsa bunu kullanan bir kesim var. Onlar da düğün sahibini mağdur ediyor. Düğünden sonra takıları bozdurmak için kuyumcuya geldiklerinde bazı altınların sahte olduğunu öğreniyor, üzülüyorlar.”
Düğünden sonra getirilen takılar içinde 4 çeyrek altının sahte çıkmasının düğün sahibi için “yaklaşık 
1. 200 liralık kayıp” anlamına geldiğini söyleyen Altıkardeş, imitasyon altınla gerçek altının sadece bilenlerce ayırt edilebileceğine işaret etti. Altıkardeş, sürekli altın alışverişi yapan kimselerin bunları ayırt edebileceğini vurgulayarak, “Bu tür sahte, imitasyon takıların piyasada satılmaması, yasaklanması gerekiyor. Satışların durdurulması, yasaklanması için ilgili yerlere başvuruda bulunacağız. Bu konuda hazırlık yapıyoruz” dedi.
 

ETİKETLER