Çevre dostu kuryeler

Burak Kara / bkara@gazetevatan.com |  20 Aralık 2015 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 20 12 2015 - 2:30

Bisikletli kuryeler, sıkışık İstanbul trafiğinde hedeflerine doğru kesintisiz bir şekilde çevreye ‘sıfır karbon’ salarak ilerleyebiliyor.


Paris İklim Zirvesi’nde 195 ülkenin lideri fosil yakıtlardan uzaklaşmayı başlatan tarihi bir uzlaşma sağladı. Bu anlaşmaya göre tüm ülkelerin karbon salımlarını azaltmasını öngörüyor... İstanbul sokaklarında son zamanlarda hızla yaygınlaşmaya başlayan bisikletli kuryelerin  amacı da küresel tehditlerin başında gelen karbon salınımına sebep olmadan, çevreci dağıtım hizmetleri sunmak. Trafikteki motorlu araç sayısını azaltmayı hedefleyen bu kuryeler çevre bilincinin artmasına da yardımcı oluyor.
 
Metrobüse de deniz otobüsüne de biniyorlar
 
Serkan Ercan’ın kurduğu ‘Bisiklet Kurye’ şirketi 10 bisikletli kuryesi ile İstanbul sokaklarını arşınlıyor. ‘İstanbul gibi yedi tepeye kurulu bir şehirde bisiklet kurye iş yapar mı?’ diye soruyorum Ercan’a.. Bisikletin yavaş bir ulaşım aracı olmadığını vurguluyor, “Trafiğin yoğun olduğu kentlerde, sıkışıklık zamanlarında sizi çaresiz bırakabilecek araçlarla yapmak yerine, istediğinizde hızlanabilen, istediğinizde toplu taşımaya entegre olabilen ya da en çaresiz durumda sırtlanıp gidebileceğiniz bir araçla yapabilmek çok daha kolay. Katlanabilir bisikletlerimiz de var ve gerektiğinde toplu taşımaya da entegre olabiliyoruz. Böylece hızımızı da artırıyoruz. Bakırköy’den aldığımız bir gönderiyi Anadolu yakasına bırakmamız gerektiğini düşünün. Deniz otobüsüne entegre olabildiğimiz için normal kurye hizmetinden daha hızlı bir şekilde ulaştırabiliyoruz. Metrobüse, deniz otobüsüne, şehir hatları vapurlarına metro ve tramvaylara binebiliyoruz.”
 
Bisikletlerin trafik sıkışıklığına karşı bağışıklığı vardır! En kötü trafikte bile yoluna devam eder.
 
Bisiklet yarışçıları da var
 
Bisiklet Kurye 10 kişilik kemik kadrosu ile 7/24 hizmet veriyor bu kadro iş yoğunluğuna göre 20-30 kişi de olabiliyorlar. Çünkü tam kapasite çalışan çekirdek kadronun dışında aralarında kadınların da olduğu öğrencilerden oluşan part time ekip de var. Motosikletli kuryeler varken neden bisiklet kuryesi ile çalışsın insanlar diye soruyorum Ercan’a, “Çünkü tüm motorlu araçlardan çevreci, ucuz, hızlı bir yapımız var’ diyor. “Biz şehrin çekirdek bölgesinde sayıca fazla bisiklet sürücülerimiz ile kısa mesafelerde çok hızlı hareket ederiz. Bunu motosikletler bizim kadar hızlı yapamaz. Uzun mesafelerde toplu taşıma araçlarına entegre olarak hızımızı arttırız. Bisiklet kuryelerin günlük araç masrafı günde 5 TL’dir. Bisikletler daha hızlı durabilir, daha yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Bir bisikleti neredeyse istediğiniz her yere park edebilirsiniz” diyor.
 
Bisiklet kuryelerin ücretleri taşınacak ağırlığa ve gidilecek mesafeye göre değişiyor. Diğer kurye şirketleri gibi sabit bir aylık ücret politikaları yok. Ücretler 5 TL ile 60 TL arasında değişiyor.
 
Malum zamanla yaşışıyor bisikletli kuryeler, Ercan ekibinde bisiklet yarışcılarının da olduğunu söylüyor aciliyet gerektiren teslimatları da bu yarışçı kuryelerin yaptığını belirtiyor.. Yarışçı kuryelerin normal kuryelerden yüzde 50 daha hızlı olduklarını da vurguluyor.
 
Ayrıca 180 kg’a kadar yük taşıyabilen bir kargo bisikleti de geliştirmişler. Özellikle ağır yüklerde ve toplu teslimatları bu bisikletlerle sağlıyorlar..
 
Hem hızlı hem çevreci
 
-Taksim - Mecidiyeköy 5 TL, acil olunca 10 TL.
 
- Bostancı - Bakırköy 50 TL (deniz otobüsü ya da vapur ile geçiliyor gönderi 1.5 saatte teslim ediliyor.)
 
- Levent - Eminönü 40 dak. 10 TL.
 
- Maslak - Taksim 15 dak. 10 TL.
 
- Bebek - Beşiktaş - Karaköy 15 dak 10 TL.
 
- Nişantaşı - Sirkeci 20  dak. 15 TL.
 
- Kadıköy - Bostancı 25 dak. 15 TL.
 
- Fatih - Beşiktaş 20 dak. 15 TL.
 
- Ataşehir - Levent 1 saat 30 TL. (vapur ya da metrobüs ile geçiş)
 
- Bakırköy - Kadıköy 1 saat 30 TL.