Cevad Zarif'ten çok sert sözler: ABD sorumludur!

AA |  09 Kasım 2018 Cuma - 0:55 | Son Güncelleme : 09 11 2018 - 1:01

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo'nun Yemen ve İran'a ilişkin yaptığı açıklamalara tepki göstererek İran ve Yemen'e karşı işlenen insanlık suçundan ABD'nin sorumlu olduğunu belirtti.


Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Pompeo'nun,  "İranlıların gıda ve ilaç için gerekli mali hizmetlere erişimini engelleyen yasa  dışı ABD yaptırımlarının sorumluluğunu" İran'a yüklediğini dile getirdi.
 
ABD'ye rağmen İran halkına gıda, ilaç ve diğer temel malzemeleri  ulaştıracaklarını dile getiren Zarif, "İran ve Yemen'e karşı işlenen insanlık  suçundan ABD sorumludur." ifadesini kullandı.
 
Zarif, Yemen'deki gelişmelerle ilgili olarak ise Pompeo'ya hitaben şu  cümleleri yazdı:
 
"Bak ne diyeceğim, Bakan Pompeo. Karşı karşıya kaldıkları kıtlıktan  sorumlu olan Yemenlilerin kendisidir. Çünkü Yemenliler okul servislerini  bombalamak için milyar dolarlar ve 'bu riski hafifletmek için yine milyonlar'  harcayan hamileri olduğunuz kasaba (Suudi Arabistan'a) direnmeksizin kendilerini  yok etmelerine izin vermeliydiler. Utanmanız yok mu?"
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı açıklamada, Suudi  Arabistan'ın Yemen'e milyonlarca dolar insani yardımda bulunduğunu açıklamıştı.  ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook ise yaptırımlarının hedefinin İran halkı  değil rejimi olduğunu ve bu nedenle ilaç, sağlık ve gıda sektörüne yaptırım  uygulamadıklarını söylemişti.