Cevad Zarif'ten ABD'ye uyarı: Bataklığa sürükleme niyetindeler!

AA |  07 Nisan 2019 Pazar - 17:41 | Son Güncelleme : 07 04 2019 - 17:48

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Washington yönetiminde Devrim Muhafızları Ordusunu (DMO) terör listesine almak isteyenlerin ABD'yi yeni bir bataklığa sürükleme niyetinde olduğunu belirtti.


Zarif, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, DMO'yu "yabancı terör  örgütü" olarak tanımlamaya hazırlandığı yönündeki iddialar üzerine sosyal medya  hesabından yaptığı açıklamada, Washington yönetimine uyarıda bulundu.
 
Cevad Zarif, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu tüm konularda en  önde tutan ve uzun süredir Devrim Muhafızlarını terörist ilan etmek için büyük  bir tutkuyla çaba gösterenlerin, bu meselenin bölgedeki ABD güçleri için ne  sonuçlar doğuracağının da farkında olduğunu" kaydetti.
 
Zarif, "DMO'nun terörist ilan edilmesi için çaba gösterenler  Netanyahu'nun öncülüğünde ABD'yi yeni bir bataklığa sürüklemek istiyor.  Donald  Trump'ın ABD'yi yeni bir facia ile karşı karşıya bırakmaması için bunları  bilmesinde fayda var." ifadelerini kullandı.
 
Wall Street Journal'ın ismini açıklamadığı ABD'li yetkililere  dayandırdığı dünkü haberinde, Washington yönetiminin, İran Silahlı Kuvvetlerine  bağlı DMO'yu gelecek hafta "yabancı terör örgütleri" listesine dahil edebileceği  öne sürülmüştü.
 
Habere göre, Devrim Muhafızları tarafından Avrupa ve diğer bölgelerde  yürütülen ticari faaliyetleri engelleme amacı taşıyan kararın, Beyaz Saray Ulusal  Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından  desteklendiğini aktaran yetkililer, Pentagon ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Joseph Dunford'un ise bölgedeki ABD güçlerine karşı tehditlere yol açabileceği  endişesiyle karara sıcak bakmadığını belirtmişti.
 
Washington yönetimi, şu ana kadar DMO ile ilişkili onlarca kişi ve  kuruluşu terör listesine dahil etmişti ancak ordunun tamamını kapsayan bir karar  almamıştı.
 
Kararın çıkması halinde ABD ilk defa başka bir ülkenin ordusunu terör  listesine almış olacak.
 

ETİKETLER