Çev Sanat'ın üç genç yeteneği Türk Japon dostluğu adına konser verdi

06 Aralık 2018 Perşembe - 16:56 | Son Güncelleme : 06 12 2018 - 16:56

Çev Sanat’ın genç yeteneklerinden Emre Engin, Yiğit Karataş ve Emirhan Tunca 29 Kasım 2018 tarihinde New York Carnegie Hall’da Türk Japon dostluğu adına New Manhattan Senfoni Orkestrası ile ‘Dünya Barışı için Çağrı’ adlı konseri verdiler.


Çev Sanat’ın QNB Finansbank ana sponsorluğunda sürdürdüğü "Genç Yetenekler" projesi    kapsamında eğitimlerine devam eden Emre Engin, Yiğit Karataş ve Genç Yetenekler Projesi mezunlarından Emirhan Tunca 29 Kasım 2018 tarihinde New York Carnegie Hall Issaac Stern Oditoryumu’nda Türk – Japon dostluğu adına New Manhattan Sinfonietta Orkestrası ile konser verdiler.
 
Japon besteci ve orkestra şefi S. Mukaiyama’nın Ertuğrul Firkateyni’ni konu olan bir senfonik eserinin seslendirildiği gecede yeni kurulan New Manhattan Sinfonietta Orkestrası’nın başkemancılığına New York’ta Pinchas Zukerman’ın öğrencisi olarak doktora eğitimine devam Emre Engin, ikinci keman grup şefliğine The Juilliard School’da yüksek lisans eğitimine devam eden Yiğit Karataş ve çello grup şefliğine New York Üniversitesi'nde yardımcı doçent olan Emirhan Tunca seçildi.
 
Türk Japon dostluğunun hatıralarının anıldığı konserin ilk kısmında1985’de Tahran’dan kaçmaya çalışan 211 Japon vatandaşı için özel sefer düzenleyen Türk Hava Yolları'na teşekkür edildi. İkinci bölümünde de 1890’da Japonya’ya dostluk için giden ve orada batan Ertuğrul Fırkateyni mürettebatı anılarak teşekkür edildi.