Çetin kış şartlarına rağmen hastalar için seferber oldular

14 Şubat 2020 Cuma - 15:31 | Son Güncelleme : 14 02 2020 - 15:31

Sivas'ta sağlık görevlileri zorlu kış koşullarına rağmen hastalar için seferber oluyor. Zaman zaman 1 metrelik karlı yollarda paletli ambulanslarla köylere ulaşan sağlık ekipleri, saatler süren hasta kurtarma operasyonlarında görev alıyor.


Türkiye'nin Konya'dan sonra ikinci en büyük coğrafyasına sahip olan,  çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü Sivas'ta, kış aylarında çok sayıda hasta  kurtarma operasyonu gerçekleştiriliyor.

112 Acil Servis Hattı'na gelen ihbarın ardından özel kıyafetler giyen  ve göz altlarını kalemle siyaha boyayan sağlık ekipleri, karla kaplı yolları İl  Özel İdaresi karla mücadele ekiplerinin yardımıyla aşıyor.

İş makinelerinin giremediği yollarda başvurulan paletli ambulanslar,  hastaları bir an önce hastaneye ulaştırmak için büyük mücadele veriyor. Yer yer 1  metre karla kaplı yolları aşan ekipler, aynı zorlukta dönüş yolculuğuyla  hastaları hastaneye ulaştırıyor.

Böbrek hastası 2 kadın 6 saatte hastaneye ulaştırıldı

Yıldızeli ilçesinde kar nedeniyle yolu kapanan Sarıyar köyünde  rahatsızlanan 2 böbrek hastası kadının, sağlık ekiplerince evlerinden alınarak  paletli ambulansla hastaneye ulaştırılmasına AA muhabirleri tanıklık etti.

İl merkezine 75 kilometre uzaklıktaki Sarıyar köyünde rahatsızlanan  böbrek hastası 61 yaşındaki Perihan Tanış ile böbrek yetmezliği ve genel durum  bozukluğu olan 72 yaşındaki Fatma Akgül'ün yakınları, 112 Acil Servis ekiplerini  telefonla arayarak yardım istedi.

Dar olan köy yoluna kepçe ve greyder giremeyince bölgeye Yıldız  beldesindeki 112 Komuta Merkezi'nde konuşlu paletli ambulans sevk edildi.

Tanış ve Akgül'ün evlerine paletli ambulansla ulaşan ekipler, 6 saat  süren çabanın ardından hastaları araca aldı.

Paletli ambulansla köy dışına taşınan hastalar, daha sonra başka  ambulansa bindirilerek Numune Hastanesine kaldırıldı.

"Bizim için büyük nimet"

 Böbrek hastası Perihan Tanış, zorlu şartlarda köylerine ulaşan  ekiplere teşekkür ederek, "Ben geçen yılda bu şekilde mahsur kalmıştım. O zaman  yine gelip beni hastaneye yetiştirdiler. Bu bizim için büyük bir nimet, herkesten  Allah razı olsun." dedi.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Dr. Alican Kütükçü ise "Ülkemizde  22 adet bulunan, önünde kar bıçağı olan kombi tip paletli ambulans (Snowtrack)  ilimizde hizmet vermekte. Kış şartlarında acil yardım gereken hastaların  yardımına ulaşmaktayız. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için ekiplerimizle gece  gündüz demeden fedakarca çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.