Çerkezköy nüfusuyla 5 ili geride bıraktı

AA |  02 Şubat 2019 Cumartesi - 16:38 | Son Güncelleme : 02 02 2019 - 16:38

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesindeki organize sanayi bölgeleri, hem yatırımcıyı hem de iş arayanı ilçeye çekiyor.


Her geçen gün büyümeye devam eden Çerkezköy'ün nüfusu, iş imkanları  dolayısıyla giderek artıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı ''Adrese Dayalı Nüfus  Kayıt Sistemi 2018 Sonuçları''na göre, Çerkezköy'ün nüfusu 166 bin 789'a  yükseldi.
 
İlgi gören bir bölge
 
Nüfus bakımından Gümüşhane (162 bin 748), Kilis (142 bin 541), Ardahan  (98.907), Tunceli (88 bin 198) ve  Bayburt (82 bin 274) illerini geride bırakan  Çerkezköy'deki en büyük sanayi alanlarından birisi, Çerkezköy Organize Sanayi  Bölgesi.Çerkezköy ve Kapaklı ilçeleri sınırları içerisinde yer alan yaklaşık  bin 250 hektar alanı ile Türkiye'nin en büyük sanayi bölgelerinden Çerkezköy  Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul'a yakınlığı, ulaşım olanakları ilgi gören bir  bölge olarak öne çıkıyor.
 
Yerli-yabancı yatırımcıların üretimleri ve ülke ekonomisine ve  istihdama büyük katkısıyla öne çıkan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinden  yapılan ihracatlar da göz dolduruyor.
 
"Nüfus bir yıl içinde 8 bin 858 kişi arttı"
 
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AA muhabirine yaptığı  açıklamada Çerkezköy'ün nüfusunun 1 yıl içinde 8 bin 858 kişi artarak 166 bin  789'a yükseldiğini belirtti.
 
Akay, Trakya'nın en hızlı büyüyen ilçesi Çerkezköy'de sanayi  kuruluşlarının ciddi çekim merkezi oluşturduğunu söyledi.Çerkezköy'ün artık bir sanayi kenti olduğunu vurgulayan Akay, şunları  kaydetti:
 
"Trakya'nın en hızlı büyüyen ilçesi Çerkezköy ve Türkiye ortalamasının  çok üzerinde bir artış var. Çerkezköy 166 bin 789 nüfusa ulaştı. Kendi  sınırlarında 3 organize sanayi bölgesi ve 4 binin üzerinde sanayi kuruluşu ile  büyüme hızını bugüne taşıdı. Sanayi kenti olmamız nedeniyle ciddi bir çekim  merkezi haline geldi ve bu çekim merkezinin bugünkü sanayi kimliği İstanbul'dan  buralara sanayi kuruluşlarının gelmesi ile bu nüfusa ulaştık. Açıklanan nüfusla  beraber Trakya bölgesinin en hızlı büyüyen ilçesi konumundayız."
 
"Bölge geneli yıllık 3,6 milyar dolar ihracat yapıyoruz"
 
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp  Sözdinler, 252 firmanın yer aldığı bölgede 77 bin işçiye istihdam sağlandığını  söyledi.
 
Çerkezköy OSB'nin Türkiye'nin toplam ihracat rakamlarına ciddi katkı  yaptığını ifade eden Sözdinler, "Organize sanayi bölgemiz, yıllık ihracat rakamı  ile Türkiye'nin ihracat rakamına katkı sağlıyor. Bölge geneli yıllık 3,6 milyar  dolar ihracat yapıyoruz." dedi.
 
Amaçlarının Türkiye'nin 2023 ihracat hedefine ulaşmasına Çerkezköy  Organize Sanayi Bölgesi olarak katkı sunmanın yanında, yüksek teknoloji  üretimleri de desteklemek olduğunun altını çizen Sözdinler, şunları kaydetti:"Bizim amacımız ihracata katkıda bulunalım derken yüksek teknoloji  ürünlerinin üretilmesini desteklemektir. Kilo bazında ihracat miktarımız maalesef  çok düşük 1,6 -1,7 dolar gibi kilo başına ürün satıyoruz. Bunu yükseltmemiz  lazım. Bu ancak yüksek teknoloji ürünleriyle başarabiliriz. Türkiye'nin yüksek  teknoloji ürünlerindeki ihracattaki payı yüzde 3,5 civarında bunu minimum yüzde  9-10 seviyelerine çıkartmamız lazım. Eğer bunu başarabilirsek ihracatta da bir  patlama yaşayabiliriz." diye konuştu.
 
Sözdinler, organize sanayi bölgesinin kurulduğunda tekstil bölgesi  olmasına rağmen bölgenin beyaz eşya ve ilaç üretim üssü haline geldiğine vurgu  yaptı.
 
Bölgede işsizlik oranı çok düşük
 
Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin sağladığı  istihdamla hem ülke hem de bölgesine büyük katkısı olduğunu vurguladı.  Asgari ücret artışını sanayici açısından da normal bulduğunu anlatan  Sözdinler, şunları kaydetti:"1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Asgari Ücret Komisyonu ile devlet bir  rakam belirledi ve yaklaşık yüzde 26 gibi bir artış oldu. Olaya iki yönden bakmak  lazım. Bir sanayici yönünden, iki çalışan yönünden. Çalışan yönünden yüzde 26  oranı bile bence daha düşük daha fazla yapılması gerekirdi. Ancak sanayi  açısından ise yüzde 26 maliyetleri artırıcı bir etken oldu. Bu denge meselesi.  Yüzde 26’yı sanayi açısından normal buluyorum. İşçi kesimi, çalışan kesim  açısından pek yeterli bulmuyorum ancak Türkiye şartları göz önünde alınırsa denge  sağlandığına inanıyorum. İşsizlik oranları ülke genelinde kasım ayı rakamları  açıklandı. Çerkezköy açısından sevindirici haber var. 252 firma ve 77 bin  çalışanımız var. İşsizlik oranı Çerkezköy’de yüzde 3-3,5 civarlarında seyrediyor.  Bu çok sevindirici, çünkü biz organize sanayi bölgesi gelişmekte olan dinamik bir  bölge ve devamlı da en fazla göç alan bölge."