Cemal Kaşıkcı cinayetinde yeni gelişme!

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 10:33 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 12:00

Orta Doğu'nun etkin gazetecilerinden, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmesine ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda 20 sanık hakkında kamu davası açıldı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan imzasıyla yapılan yazılı  açıklamada, ulusal ve uluslararası yayın organları ile birlikte dünya kamuoyunun  da yakından takip ettiği (Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin) soruşturmayla ilgili  bu bilgilendirmenin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
 
Açıklamada, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın (Jamal Ahmıd H Khashoggı)  evlilik belgesi almak üzere gittiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul  Başkonsolosluğu'nda, iddianamede ayrıntılarıyla açıklanan planlama doğrultusunda,  2 Ekim 2018'de  boğularak öldürülmesi ve cesedinin parçalanarak yok edilmesi  olayı ile ilgili olarak; Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturma  başlatıldığı hatırlatıldı.
 
Uluslararası hukukun "mülkilik ilkesi" ve "1963 Tarihli Konsolosluk  İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi" hükümleri de gözetilerek olayın  araştırılması, aydınlatılması, öldürme eylemini gerçekleştiren ve planlayanların  yargı önüne çıkarılmaları için tüm boyutlarıyla yürütülen soruşturmanın 24  Mart'ta tamamlanarak iddianame düzenlendiği bildirilen açıklamada, şunlar  kaydedildi:
 
"Soruşturma kapsamında özetle, maktul, müşteki ve tespit edilen  şüphelilerin cep telefonu görüşmelerine ilişkin HTS kayıtları çıkartılarak  incelenmiş, maktulün konsolosluk binasına girişleri, şüphelilerin Türkiye’ye  gelişleri, konsolosluk binası ve konutuna gidişlerine ilişkin kamera görüntüleri  temin edilmiştir. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, başkonsolosluk konutu,  araçları, maktulün evi, şüphelilerin konakladıkları otel odaları, şüphelilerden  birinin telefon görüşmesi dikkate alınarak Yalova Samanlı Köyü'ndeki çiftlik  evinde arama ve olay yeri inceleme işlemleri yapılmıştır. Maktulün dizüstü  bilgisayarında gerekli incelemeler yapılmış, maktule ait 2 cep telefonu ve  Ipad'in çalışmasını sağlayan şifreler ile iCloud’da yedeklemesinin temin edilerek  gönderilmesi için Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel  Müdürlüğü aracılığıyla  muhatap ülkeye adli yardım talebi gönderilmiş, 54 kişinin  tanık olarak beyanı alınmıştır."
 
20 şüpheli hakkında kırmızı bülten çıkarıldı
 
Açıklamada, müşteki Hatice Cengiz ve tanıkların anlatımları, olay  yerinde yapılan arama ve incelemeler sonucu düzenlenen olay yeri inceleme  tutanakları ve raporları, kamera görüntüleri, havaalanı giriş-çıkış kayıtları,  HTS döküm ve inceleme raporları, kriminal uzman raporları, adli tıp raporlara,  bilirkişi raporları, Suudi Arabistan Mahkemesi’nde yapılan yargılamaya ilişkin  duruşma notları ve elde edilen diğer tüm deliller doğrultusunda, iddianamede ismi  geçen 20 şüpheli hakkında sulh ceza mahkemelerinden tutuklanmalarına yönelik  yakalama emri kararları alındığı belirtildi.
 
Interpol Daire Başkanlığı üzerinden tüm şüpheliler hakkında kırmızı  bülten kararları çıkarıldığı aktarılan açıklamada, Suudi Arabistan Krallığı adli  makamlarına iletilmek üzere iade talepnameleri düzenlenerek Adalet Bakanlığı Dış  İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğüne ulaştırıldığı vurgulandı.
 
2 şüpheli azmettirici
 
Soruşturma sonucu düzenlenen iddianame kapsamında, Cemal Kaşıkçı'nın  öldürülmesi eylemini gerçekleştirmek üzere görevlendirme yapıp diğer şüphelilere  gerekli talimatları veren şüphelilerden Ahmet bin Muhammed El Asırı ve Saud Al  Kahtanı hakkında "tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten  öldürmeye azmettirme" suçundan kamu davası açıldığı belirtilen açıklamada, diğer  18 şüpheliye ilişkin şu bilgilere yer verildi:
 
 "En başından itibaren maktulü Suudi Arabistan'a götürmek, kabul  etmediği takdirde öldürmek üzere fikir birliği ve ortak suç işleme kararı ile  hareket eden, eylemin tüm ayrıntıları ile ilgili planlama ve iş bölümü yapan, bu  planı gerçekleştirmek için eylemin icrası esnasında birbirlerini takviye edip  tamamlayan, suçun işlenmesine yönelik etkin ve işlevsel bir şekilde katkıda  bulunmak suretiyle suça doğrudan katılan, sonuç olarak ortak hakimiyet alanına  aldıkları maktul Cemal Kaşıkçı’yı boğarak öldüren şüphelilerden Mansour Othman M.  Abu Hussaın, Maher Abdulaziz M. Mutreb, Salah Mohammed A. Tubaigy, Mustafa  Mohammed M. Almadani, Saif Saad Q. Alqahtani, Thaar Ghaleb T. Alharbi, Badr Lafı  M. Alotaibi, Turki Musharraf M. Alshehri, Fahad Shabib A. Albalawi, Waleed  Abdullah M. Alshehri, Mohammed Saad H. Alzahrani, Naif Hassan S. Alarifi,  Abdulaziz Mohammed M. Alhawsawi, Khalid Aedh G. Alotaibi, Meshal Saad M.  Albostani, Muflih Shaya M. Almuslih, Ahmed Abdullah A. Almuzaini ve Saad Muid  Alqarni hakkında 'tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten  öldürme' suçundan cezalandırılmaları talebiyle kamu davası açılmıştır."
 
Ayrılan dosya üzerinden soruşturma devam ediyor
 
Açıklamada, öldürme eyleminin kapsamı ve suçun işleniş şekli  gözönünden bulundurularak, kasten öldürme eylemine doğaduran katılan, bu suça  azmettiren ve suçun ortaya çıkmasını engellemek amacıyla delilleri yok eden diğer  şüphelilerin tespiti amacıyla soruşturma evrakının ayrıldığı, ayrılan bu dosya  üzerinden soruşturmaya ayrıca devam edildiğinin altı çizildi.