Cehennem yolunda 62 ölü

19 Haziran 2017 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 19 06 2017 - 2:30

Portekiz’in Pedrogao Grande kenti yakınlarındaki orman yangınında yangına orman yolunda araçlarının içinde yakalanan 62 kişi can verdi, 59 kişi yaralandı. Ülkede üç gün yas ilan edildi


Portekiz’in Pedrogao Grande kenti yakınlarında cumartesi gününden bu yana devam eden orman yangınında 62 kişinin öldüğü bildirildi. Portekiz İçişleri Yönetimi Devlet Sekreteri Jorge Gomes, yerel basına yaptığı açıklamada, yangında 62 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yaşamını yitirenlerden 30’unun arabalarının içinde, 17’sinin de yakınlarında bulunduğunu ifade eden Gomes, ayrıca yangında yaralanan 59 kişiden 18’inin hastanede tedavi gördüğünü, 5 yaralının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu bildirdi.
 
AB söndürmeye gitti
 
Avrupa Birliği (AB) İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides, AB’nin Portekiz’deki orman yangınıyla ilgili olarak sivil savunma çabalarını aktifleştirdiğini belirtti. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Stylianides, AB’nin yardıma hazır olduğunu, Portekiz’in yardım talebi üzerine İspanya ve Fransa’nın bölgeye yardım söndürme uçakları gönderdiğini kaydetti.
Portekiz Başbakanı Antonio Costa, “Son yıllardaki en büyük insani trajediyle karşı karşıyayız. Önceliğimiz bu yangını söndürüp, mağdur ailelere yardım etmek. Helikopterler ve uçakların havadan destek verdiği yangın söndürme çalışmalarına ülkedeki tüm itfaiye ekipleri katkı sağlıyor” dedi. Portekiz Cumhurbaşkanı Marceloa Rebelo de Sousa, bölgeye hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, felakete karşı teknik bir eksiklik veya kapasitesizliğin bulunmadığını açıkladı. Ülke genelinde son 24 saatte toplam 156 yerde yangın çıktı.