Çavuşoğlu, Tangara'yla görüştü

AA |  18 Nisan 2019 Perşembe - 15:31 | Son Güncelleme : 18 04 2019 - 15:31

Ankara'ya gelen Gambiya Dışişleri Bakanı, "Gambiya her zaman Türkiye'nin yanında olacaktır" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Gambiyalı mevkidaşı Mamadou Tangara, Ankara'daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Mamadou Tangara, Türkiye'nin Gambiya'yı her alanda desteklemesinden duydukları memnuniyeti belirtti.
 
Tangara, Gambiya'da en önemli kaynağın insan kaynağı olduğunu vurgulayarak, bu konuda atılan her adımın oldukça kıymetli olduğunu söyledi.
 
"Kalkınma ve güvenlik konusunda adım atmak istiyorsanız öncelikle  barış ve huzurun sağlanması gerekiyor." diyen Tangara, Türkiye'nin çok uzun  zamandır Gambiya'nın güvenliğine destekte bulunduğunu kaydetti.
 
Tangara, dünyada çok taraflı çalışmalar yapan ülkelerin saldırı  altında olduğuna işaret ederek, "Gambiya her zaman Türkiye'nin yanında  olacaktır." dedi.
 
Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in (BM) yerine getirmesi gereken  roller için çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Tangara, bu konuda Türkiye'yi  desteklediklerini belirtti.
 
Konuk bakan, "Afrika ile çok güçlü bir ortaklık gösteriyorsunuz. Bu  konuda çok müteşekkiriz." ifadelerini kullandı.
 
Birçok ülke Afrika'da büyükelçiliklerini kapatırken Türkiye'nin  Afrika'da birçok yerde büyükelçilik açmasından memnuniyet duyduklarını söyleyen  Tangara, bütün bunların Türkiye-Afrika olumlu ilişkilerine destek olduğunu  söyledi.
 
Tangara öte yandan ekonomik ilişkileri geliştirmek adına Türk iş  insanlarını ve özel sektörü Gambiya'ya davet ederek, "Çünkü Türkiye'den iş  insanlarının yatırımları bizim için çok kıymetli olacaktır." dedi. Tangara,  yatırımcılara uygun ortamı oluşturmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.