Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması!

AA |  15 Mayıs 2019 Çarşamba - 13:25 | Son Güncelleme : 15 05 2019 - 14:59

ABD ile S-400 gerilimi hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'nin endişeleriyle ilgili uzmanlar karar versin. Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şu anda ertelemeyi konuşmanın zamanı değildir" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 alımına  yönelik, "Şu anda erteleme ya da durdurma gibi herhangi bir şey söz konusu değil.  Gündemde de değil." dedi. 
 
Çavuşoğlu, Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı  Angel Tilvar’ı kabulünün ardından Avrupa Birliği (AB) Başkanlığında gazetecilerin  sorularını yanıtladı.
 
ABD'nin S-400 hava savunma sistemlerinin F-35'lere ve NATO  sistemlerine tehdit oluşturabileceği iddiası üzerine Türkiye'nin ortak bir  çalışma grubunun kurulması teklifinde bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Bu  komisyonun içinde NATO'nun da olması gerektiğini söyledik." diye konuştu.
 
ABD tarafıyla bu komisyonun kurulması, amacı hakkında görüş  alışverişinde bulunduklarını anlatan Çavuşoğlu, "Bu aşamadayız yani şu anda  erteleme ya da başka durdurma gibi herhangi bir şey söz konusu değil. Gündemde de  değil. Biz böyle bir çalışma grubu olacaksa ön şartsız bir şekilde bunu yürütmek,  başlatmak isteriz." ifadelerini kullandı.
 
Çavuşoğlu, ABD'nin ortaya attığı iddialar ya da endişelerin doğru olup  olmadığına uzmanların karar vermesi gerektiğini belirterek, "Biz bu konuda  kendimize güveniyoruz. O nedenle böyle bir yapıcı teklifte bulunduk. ABD de  kendisine güveniyorsa daha önce de söylediğim gibi bu önerimizi kabul etmesi  lazım." şeklinde konuştu.
 
Bu konuda Türkiye ile ABD arasında görüş alışverişinin devam ettiğini  dile getiren Çavuşoğlu, henüz netleşen bir şey olmadığını söyledi. Çavuşoğlu,  şöyle devam etti:
 
"Ertelemeyi niye biz konuşalım? Ertelemeyle bu sürecin bir ilgisi yok.  Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şu anda ertelemeyle ilgili konuyu konuşmanın zamanı da  değil. Bu komisyon oturur, çalışır ve raporunu da hazırlar. Ondan sonra biz  değerlendirmemizi yaparız. Bu ön şartlarla bir yere varmak mümkün değil."
 
Türkiye'nin teklifinin iyi niyetli ve yapıcı olduğunu ifade eden  Çavuşoğlu, "ABD de yapıcı ve iyi niyetliyse bu teklifimizi kabul eder ve uzmanlar  bunu değerlendirir." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin'in görüşmesine değinen Çavuşoğlu, "İdlib konusunda çalışma grubunun bir an  önce bir araya gelmesi konusunda iki devlet başkanı mutabık kaldılar." ifadesini  kullandı. Çavuşoğlu, bu hususta çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirterek  şunları kaydetti:
 
 "Öncelikle rejimin bu saldırgan tutumunun değişmesi lazım.  Saldırılarını durdurması lazım. Bir taraftan siyasi süreç konuşulurken, Anayasa  Komisyonu'nun kurulması konusunda büyük bir mesafe katetmişken, yaklaşımlar  olmuşken, rejimin sahadaki saldırganlığı her şeyi berbat edebilir. Önce bunu  durdurmamız lazım."
 
Suriye'de sahada karşılıklı taciz iddialarına ilişkin ise Çavuşoğlu,  "Bunların delilleriyle masaya konup incelenmesi için de bu çalışma grubunun bir  an önce bir araya gelmesi gerekiyor." diye konuştu.
 
Çavuşoğlu, Türkiye'nin rejimin saldırılarının durdurulması konusunda  tavrının net olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:
 
"Rejimin saldırılarını durdurması gerekiyor. Rejimin garantörü İran ve  Rusya'dır. İran ve Rusya'nın bu konuda yükümlülüğü var. Bizim orada gözlem  noktalarımıza yönelik bir saldırı yok. Bu konuda bir sıkıntımız yok ama  endişelerimiz var. Her an her şey olabilir bu saldırı çerçevesinde. Bunun  durdurulması için çaba sarf ediyoruz."
 
"İlişkilerimizi zehirlemek için FETÖ orada yoğun çaba sarf ediyor"
 
Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat'ın Kırgızistan'da  bir iftar davetine katılan FETÖ'cülere tepki göstererek programdan ayrılmasına  ilişkin soruya Çavuşoğlu, "Ben olsam aynısını yapardım. Büyükelçimizi doğru  tutumundan dolayı tebrik etmek istiyorum." dedi.
 
Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi'ne konunun aktarıldığını kaydeden  Çavuşoğlu, "Kırgızistan bizim için kardeş ülkedir. İlişkilerimizi zehirlemek için  FETÖ orada yoğun çaba sarf ediyor. Maalesef FETÖ, Kırgızistan'da geçmişte olduğu  gibi birçok kuruma sızmıştır. Türkiye aleyhine yoğun bir kampanya yürütüyorlar."  şeklinde konuştu.
 
Kırgızistan'da yeni yönetimin FETÖ'ye yönelik aldığı tedbirlerin  memnuniyetle karşılandığını belirten Çavuşoğlu, "En son Yüksek Mahkeme'nin  mülkiyet konusunda verdiği karar da esasen bir dönüm noktasıdır. Fakat o gün bir  FETÖ üyesinin davet edilmesinden sonra büyükelçimizin verdiği tepki doğaldır,  doğru bir davranıştır. 'Bir FETÖ'cü teröristle aynı yerde bulunmak istemem'  demiştir." ifadelerini kullandı.
 
Azerbaycan ve GKRY görüşmesi
 
Çavuşoğlu, Azerbaycan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) dışişleri  bakanlarının Brüksel'de görüşmelerinin sorulması üzerine, bu konuda bir mahsur  görülmediğini söyledi. Çavuşoğlu, "Uluslararası ilişkilerde herkes herkesle  görüşür." ifadesini kullanarak, Azerbaycan Dışişleri Bakanı'nın Ermenistan  Dışişleri Bakanı ile de işgal edilmiş topraklar üzerine görüştüğünü söyledi.
 
Azerbaycan'ın Kıbrıs konusundaki yaklaşımının önemli olduğunu belirten  Çavuşoğlu, "Bazen Kıbrıs konusunda gayriresmi şekilde Rum lider (Nikos)  Anastasiadis ile ben de görüşüyorum. Yine AKEL'in (Komünist Parti) Genel  Sekreteri Türkiye'ye geldiğinde görüştük. Burada önemli olan Kıbrıs konusunda  Azerbaycan'ın tutumudur. Azerbaycan her zaman bizim yanımızda olmuştur. Bundan  şüphemiz yok." dedi.
 
"Türkiye kendi kıta sahanlığında sondaj çalışmalarını pek ala yapar"
 
Doğu Akdeniz konusuna da değinen Çavuşoğlu, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk  halkının hakkını sonuna kadar savunacaklarını söyledi.
 
Buna yönelik bazı ülkelerden tepkiler geldiğini anımsatan Çavuşoğlu,  P5 ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığı'na  davet edilerek bilgilendirildiğini belirtti. Çavuşoğlu, "Herkes gerçekleri gördü.  Türkiye kendi kıta sahanlığında sondaj çalışmalarını pekala yapar." diye konuştu.
 
KKTC'nin ruhsat verdiği alanlarda Türkiye'nin sondaj çalışmalarını  sürdüreceğini kaydeden Çavuşoğlu şunları kaydetti:
 
"Bizim kabul etmediğimiz ve içinde olmadığımız Münhasır Ekonomik Bölge  (MEB) ilan edilmesi, herhangi bir ülke tarafından, bunun geçerli olduğu anlamına  gelmez. Bizim olur vermediğimiz ve içinde olmadığımız bu tür açıklamaların hiç  birisi kabul görmez. Bizim için de makbul değildir. Diğer taraftan Türkiye kıta  sahanlığını BM'ye de kaydettirmiştir. Aynı zamanda KKTC'nin ruhsat verdiği  alanlarda da sondaj çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
 
Çavuşoğlu, GKRY, AB ve uluslararası toplumu uyarmalarına rağmen, Rum  tarafının, Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına almadan tek taraflı  sondaj çalışmalarını yürüttüklerine dikkati çekti.
 
Bakan Çavuşoğlu, "Sorun buradadır. Bu sorunu çözmek gerekiyor.  Türkiye'ye yönelik söylemlerde bulunmak yerine sorunu kökten çözmek lazım. O  zaman Kıbrıs etrafında var olan rezervler iyi bir şekilde değerlendirilir ve  Türkiye üzerinden de uluslararası piyasalara aktarılabilir. Bu akılcı yaklaşım  yerine tek taraflı adımlar atarsa biz de gereğini yaptık, yapıyoruz, yapacağız."  ifadelerini kullandı.
 
Sosyal medyada Bekir Gezer'e yönelik eleştiriler
 
Dışişleri Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü olarak atanan  Bekir Gezer'e sosyal medya mecralarında imam hatipli olduğu gerekçesiyle  yöneltilen eleştirilere yanıt veren Çavuşoğlu, "Hangi liseden mezun olduğu önemli  değil. Benim bakanlığımda imam-hatip mezunu diplomatlar da var." şeklinde  konuştu.
 
Çavuşoğlu, insanların mezun olduğu okula göre değil, liyakatlerine  göre değerlendirmeleri gerektiğinin altını çizerek, Bekir Gezer'in öncesinde  üstlendiği görevlerin de son göreve yeterliliğine işaret ettiğini kaydetti.
 
Gezer'in hem Türkiye'deki devlet kurumlarında, hem de uluslararası  kurumlardaki çeşitli görevlerde önemli tecrübeleri olduğuna vurgu yapan  Çavuşoğlu, "(Bekir Gezer) iki üniversiteden mezun ve doktora derecesi var. 3  yabancı dili benden daha iyi konuşuyor. Bu tür suni eleştirileri doğru  bulmuyoruz." ifadesini kullandı.
 
Çavuşoğlu, "Bizim bakanlığımızda çalışan diplomatlarımız, bana göre  dünyanın en başarılı, en bilgili, en donanımlı diplomatlarıdır. Ben  arkadaşlarımla gurur duyuyorum." dedi.
 
Atamalarda objektif kriterler koyduklarına dikkati çeken Çavuşoğlu,  "Önceden belli bir grup diplomat iyi yerlere giderdi. Bakanlığa döndükten sonra  onlar iyi yerlerde görev yapardı. Şimdi bütün diplomatlarımız Afrika'ya da  gidiyor, Latin Amerika'ya da gidiyor, Avrupa'ya da gidiyor." şeklinde  konuştu.
 
Çavuşoğlu, dünyada tüm bölgelerin kendileri için önemli olduğunu  belirterek, Bekir Gezer'e yönelik yürütülen suni tartışmaların yersiz olduğu  değerlendirmesini yaptı.
 

ETİKETLER