Çavuşoğlu'ndan flaş İdlib operasyonu açıklaması!

AA |  07 Ekim 2017 Cumartesi - 23:10 | Son Güncelleme : 08 10 2017 - 2:12

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İdlib operasyonuyla ilgili olarak "Amacımız çatışmaları tamamen önlemek ve siyasi süreci kolaylaştırmak. Sahadaki durumu istihbarat ve asker değerlendirecek" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'deki  çatışmasızlık bölgesine intikalle ilgili, "Amacımız, çatışmaları tamamen önlemek  ve siyasi süreci kolaylaştırmak. Astana bir yerde güven artırıcı önlemler için  çatışmaların durdurulması, bitirilmesi için bir platform ama amacımız şimdi  Cenevre sürecini canlandırmak." dedi. 
 
Çavuşoğlu, AK Parti'nin 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı için  bulunduğu Afyonkarahisar'da gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu,  soruları yanıtladı.
 
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bugün yaptığı telefon  görüşmesinde Kuzey Irak, Suriye ve İdlib'i konuştuklarını belirten Çavuşoğlu,  bazı konsolosluk meselelerini de görüştüklerini aktardı. Çavuşoğlu, "Zaten Rex  Tillerson ile her on günde bir değişik konuları görüşüyoruz. İyi bir diyaloğumuz  var. Bugün İran Dışişleri Bakanı ile de görüştük. Bir taraftan işte kamp  çalışmaları, diplomasi durmuyor. İdlib'deki durumu takip ediyoruz." diye konuştu.
 
"İdlib'de Türk askerinin durumu nedir? Biz ne zaman gireceğiz?"  sorusuna Çavuşoğlu, "İdlib'deki konu şu, yani biz Astana'da bir mutabakata  vardık. Neden? Bu bölgelerde çatışmayı önlemek istiyoruz. Yani çatışmasızlıklar  bölgesi ya da gerginlikleri azaltıcı bölge. Tabii burada belli bölgelerde Rus,  İranlı gözlemleciler olacak, İdlib içinde de bizim gözlemciler olacak. Elbette  İdlib içinde bizim gözlemcilerimiz de güvenli olan yerlerde olacak ki herhangi  bir risk olmasın." yanıtını verdi.
 
Çavuşoğlu, bu konuda amacın, "bu gözlemciler sayesinde herhangi bir  ihalili önleme ya da ihlal olursa da kimin yaptığını tespit etme" olduğuna  dikkati çekerek, şunları söyledi:
 
"Çünkü herkesin garantörlüğü var. O nedenle yani İdlib'de zaten  ağırlıklı olarak Özgür Suriye Ordusu ve değişik bölgelerden biliyorsunuz  Halep'ten gelen siviller var ama her yerde olduğu gibi bu bölgede de radikal  unsurlar vardır. Geçen gün Rusya'ya ve diğerlerine de söyledik, yani 'Havadan  gelişi güzel bombalama yapmayın çünkü siviller de ölüyor.' Varsa bir yerde  terörist onun tespit edilip, onunla mücadelenin yapılması lazım. Yani sivilleri  ya da ılımlı muhalefeti gelişgüzel bombalamanın bir faydası yok hatta oradaki  insani yardımı ulaştıran bazı örgütlerin de temsilcilerin yaralandığını da bugün  bana Rex Tillerson söyledi. Amacımız, çatışmaları tamamen önlemek ve siyasi  süreci kolaylaştırmak. Astana bir yerde güven artırıcı önlemler için,  çatışmaların, durdurulması için bir platform ama amacımız şimdi Cenevre sürecin  canlandırmak. De Mistura da bunun için çalışıyor. Biz de kendisine destek  veriyoruz."
 
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bir takvim var mı? İdlib'e, ÖSO'ndan gelecek  istihbarat paylaşımına göre mi gireceğiz?" sorusu üzerine, "Arazideki, sahadaki  durumu istihbaratımız ve askerimiz birlikte değerlendirecekler. Ona göre adımlar  atılacak." ifadesini kullandı.