Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüştü

AA |  21 Haziran 2019 Cuma - 10:10 | Son Güncelleme : 21 06 2019 - 12:21

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İranda, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'ın İsfahan kentinde İran Dışişleri Bakanı  Muhammed Cevad Zarif ile görüşmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu. Bölgedeki gerginliğin her geçen gün arttığına işaret eden Çavuşoğlu,  Körfez'de gemilerle ilgili yaşanan gelişmeler, İran'ın ABD'ye ait insansız hava  aracını düşürmesi, yaptırım konusu ve Körfez içindeki diğer gerginliklerin  tamamının tırmandığı bir dönemde İran'a ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.
 
Çavuşoğlu, gündemdeki bu konuları mevkidaşı Zarif ile değerlendirme  fırsatı bulduklarını, yaptırımlar konusunda neler yapılabileceğini gözden  geçirdiklerini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, "ABD'nin nükleer anlaşmadan geçilmesinden sonraki  süreci hem Avrupalılarla hem İran'la değerlendiriyoruz." dedi.
 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani'nin Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen "Asya'da İşbirliği  ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları  Zirvesi"nde bir araya geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Zarif ile yaptığı görüşmede  bu zirvede alınan kararların takibini yaptıklarını kaydetti.
 
 KEK toplantısı yapılacak
 
İran ve Türkiye arasında yakın zamanda Karma Ekonomik Komisyonu (KEK)  Toplantısının yapılacağını belirten Çavuşoğlu, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi  Başkanı Mahmud Vaizi ile Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan'ın Türkiye'ye geleceğini  bildirdi.  Çavuşoğlu, milli paralarla ticaret  ve ikili ticaret hacmi,  konsolosluk ve taşımacılık konuları gibi birçok konuyu değerlendirme fırsatı  bulduklarını, Zarif ile İstişareler Planını imzaladıklarını söyledi.  Bundan sonraki süreçte dışişleri bakanlarının 6 ayda bir bu  istişareler için bir araya geleceğini anlatan Çavuşoğlu, diğer zamanlarda bakan  yardımcıları, genel müdürler ve yüksek düzeyli memurlar düzeyinde bu  istişarelerin sürdürüleceğini dile getirdi.
 
Çavuşoğlu, iki ülkenin yer aldığı ikili ve üçlü bölgesel mekanizmalar  bulunduğuna işaret ederek, "Önümüzdeki süreçte de Irak'la da bu mekanizmaları  oluşturmamız lazım. Bu konuda kararlılık var." ifadelerini kullandı.