Çavuşoğlu ASEAN'ın Ankara büyükelçileri ile buluştu

AA |  29 Temmuz 2018 Pazar - 23:05 | Son Güncelleme : 29 07 2018 - 23:10

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) 51. Dışişleri Bakanları Toplantısı için Singapur'a gitmeden önce ASEAN ülkelerinin Ankara Büyükelçileri ile bir araya geldi.


Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu, Filipinler'in  Ankara Büyükelçisi Maria Rowena Mendoza, Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi  Wardana, Singapur'un Ankara Büyükelçisi A Selverajah, Vietnam'ın Ankara  Büyükelçisi Tuan Pham Anh, Malezya'nın Ankara Büyükelçisi Abd Razak Bin Abdul  Vahab, Brunei Darussalam'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Şafi bin Hacı Kasım ve  Tayland'ın Ankara Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit ile görüştü.
 
Bakan Çavuşoğlu, konuya ilişkin Twitter hesabından paylaştığı  mesajında, "Singapur'da düzenlenecek olan ASEAN 51. Dışişleri Bakanları  Toplantısı öncesinde, ASEAN ülkeleri Büyükelçileriyle Ankara'da bir araya geldik.  Giderek gelişen ve çeşitlenen Türkiye-ASEAN işbirliği hakkında görüş  alışverişinde bulunduk." ifadesini kullandı.
 
Singapur'un ev sahipliğinde 1-4 Ağustos'ta düzenlenecek toplantıya  Bakan Çavuşoğlu Türkiye adına katılacak.
 
Toplantı çerçevesinde Türkiye ile birlik arasında geçen yıl Sektörel  Diyalog Ortaklığı ilişkisinin kurulmasının ardından ilk kez "ASEAN-Türkiye Üçlü  Bakanlar Toplantısı" düzenlenecek. Çavuşoğlu'nun ayrıca, toplantı kapsamında  diğer katılımcı ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmelerde bulunması  öngörülüyor.
 
ASEAN'ın kurucu üyeleri Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve  Singapur'un yanı sıra Brunei Darussalam, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya olmak  üzere toplam 10 üyesi bulunuyor.
 
  
 

ETİKETLER