Cari açığa 16 milyar dolarlık süper yama

18 Nisan 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 18 04 2018 - 2:30

135 milyar liralık ‘Süper Teşvik’lerin yüzde 75’i orta ve yüksek teknolojiye ayrıldı. Elektrikli bataryadan enerji sistemlerine kadar 17 milli proje ile cari açık 16 milyar dolar azalacak


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Proje  Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında, teşviklerin yüzde 75’i yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürünlere sağlanacak. Elektrikli bataryadan ilaçlı stente, enerji sistemlerinden hibrit motor üretimine kadar toplam 95.6 milyar liralık yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırım çeşitli teşviklerden faydalanacak” dedi.

Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında 19 firmaya ait toplam 23 projenin destekleneceğini hatırlatan Zeybekci, bu projelerin 4’ünün yüksek, 13’ünün orta-yüksek, geri kalanının da orta-düşük teknoloji seviyesinde yatırımlar olduğunu söyledi.

Zeybekci, yüksek ve orta-yüksek teknoloji yatırımlarının Türkiye’nin bu alanda dışa bağımlılığını azaltacağına işaret ederek, “Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında, teşviklerin yüzde 75’i yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürünlere sağlanacak. Elektrikli bataryadan ilaçlı stente, enerji sistemlerinden hibrit motor üretimine kadar toplam 95 milyar 642 milyon liralık yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırım çeşitli teşviklerden faydalanacak” diye konuştu.

Rekabet gücü artacak

Türkiye’nin teknoloji seviyesi yüksek ürünleri ithal ederek cari açık verdiğine dikkati çeken Zeybekci, katma değeri yüksek, teknoloji ve inovasyona dayalı ürünlerin küresel ticaretteki önemi artarken Süper Teşvik’le Türkiye’nin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün gelişeceğini dile getirdi.

Zeybekci, teknoloji yatırımlarının Türkiye’nin küresel ekonomideki gücünü artıracağının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Teşvik sistemi kapsamında yatırım projelerine konu ürünlerle cari açık üzerinde yıllık 19 milyar dolarlık olumlu etki yaratılması öngörülürken, sadece yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırımların cari açığa katkısının yıllık 16 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz.”

En yüksek katkı elektrikli bataryadan

Assan, BMC, CFS, Dow Aksa, SASA, Most Makine, Metcap Enerji, Oyak Renault ve Vestel’in orta-yüksek teknolojili yatırımları hayata geçireceğini vurgulayan Nihat Zeybekci, Alvimedica, Atayurt, Ekore ve TUSAŞ’ın teknoloji seviyeleri yüksek yatırımlara imza atacağını kaydetti. Zeybekci, en büyük yatırımı, elektrikli araç enerji depolama sistemlerine yönelik 28 milyar 396 milyon liralık projeyle Vestel’in yapacağını belirterek, bataryanın 4.6 milyar dolarla cari açığa yıllık en fazla katkıyı sağlayacak proje olmasını öngördüklerini bildirdi. Yatırımların istihdama da büyük  katkı sunacağına dikkati çeken Zeybekci, “Teknoloji seviyesi yüksek yatırımlarla 29 bin 671 kişiye doğrudan, 113 bin 664 kişiye dolaylı istihdam sağlanması bekleniyor” değerlendirmesinde bulundu.