Cannes'da kriz havası

VATAN DIŞ HABERLER |  14 Mayıs 2009 Perşembe - 11:35 | Son Güncelleme : 14 05 2009 - 11:35

Bu yıl ünlülerin fotoğrafları bile para etmiyor...


Sinema dünyasının en görkemli etkinliklerinden olan Cannes Film Festivali dün start aldı. Ancak finansal kriz bu yıl film şirketlerine de, medyaya da, festivale de kemer sıktırdı:

Cannes film festivalinde her yıl film şirketleri ürünlerini tanıtmak için kokteyller verir. Bu yıl planlanan kokteyl sayısı en az yüzde 25 azaldı.

Rue89 sitesine konuşan ünlü bir yapımcı "Gecen yıl 80 bin Euro'luk gece düzenlemiştik. Bu yıl hiçbir şey yok. Onun yerine filmlere aktör davet edip reklam yapmaya çalışıyoruz. Kimsenin ekstra masrafa tahammülü yok " dedi. Luc Besson ve Almodovar da bütçesi zaman zaman 400 bin Euro'yu bulan partilerini bu yıl yapmayacaklarını açıkladı.

Cannes Film Festivali
Foto galeri için tıklayın


Paramount, Weinstein kardeşler gibi yapım şirketleri ve yönetmenler masraftan kaçınmak için festivale gelmedi. Hollywood'un katılımı genel olarak azaldı.

Festivalin gediklileri "Normalde Cannes'da aylar önceden ayırmazsanız oda bulmak imkânsızdır. Bu yıl son anda gelenler bile yer buldu" yorumunu yaptı. Gazetelerde ve Facebook'ta da kiralık ev ilanları dolaşmaya devam ediyor.

Medya organları da festival bütçelerine kısıntıya gitti. Paparazziler "Fotoğrafların fiyatı düştü. Hiçbir gazete yüksek meblağlar ödemiyor. Bu yıl ilk defa 10 Euro'ya bile fotoğraf satılıyor " dedi.

Ünlü sinema dergisi Cahiers du Cinéma bu yıl gazetecilerin konaklama masraflarını karşılamıyor. Paris'ten Cannes'a gelen gazetecilerin çoğu oda paylaşıyor.


Nuri Bilge Ceylan jüride

62. Cannes Film Festivali, yönetmen Pete Docter'ın yarışma dışı gösterilen "Up" (La-Haut/Yukarı Bak) adlı animasyon filmiyle açıldı. Festival, 24 Mayıs'ta, Jan Kouhehe'nin yine yarışma dışı gösterilecek "Coco Chanel et Igor Stravinsky" filmiyle sona erecek. Festivalde bu yıl 20 film "Altın Palmiye" için yarışacak.

Sharon Stone, Quentin Tarantino ve jüri başkanı Isabelle Huppert, bu yılki festivalin yıldızları arasında gösteriliyor. Festivalin Türkiye için ön önemli özelliği, geçen yıl en iyi yönetmen ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan'ın jüride yer alması.

Jüri başkanlığını Fransız oyuncu Isaballe Huppert'in yapacağı festivalin bu yılki jüri üyeleri arasında, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın dışında İngiliz yazar Hanif Kureishi, oyuncu Shu Qi, Amerikalı yönetmen James Gray ve Koreli yönetmen Lee Chang-dong yer alıyor.

Türkiye için diğer önemli bir gelişme ise Türk oyuncular Hatice Aslan, Saadet Işıl Atasoy ve Kerem Atabeyoğlu, Bulgar yönetmen Kamen Kalev'in çektiği ve festivalde yarışma dışı gösterilecek "Eastren Plays" isimli filminde yer almaları. Film, bir Türk ailesinin Bulgaristan üzerinden Almanya'ya göçü sırasında yaşanan dramı anlatıyor. Hatice Arslan, geçen yıl Nuri Bilge Ceylan'ın ödül aldığı "Üç Maymun" filminde de rol almıştı.


FESTİVALDE YARIŞACAK FİLMLER:

Festivalde bu yıl 20 film "Altın Palmiye" için yarışacak. Cannes Film Festivalinde "Altın Palmiye" ödülünü geçen yıl Fransız Laurent Cantet'in yönetmenliğini yaptığı "Entre les murs" filmi kazanmıştı. Bu yıl ödül için yarışacak yönetmen ve filmleri şunlar:

Alain Resnais "Les herbes folles",
Jacques Audiard "Un Prophète",
Xavier Giannoli "A l'origine",
Gaspar Noe "Soudain le vide",
Quentin Tarantino "Inglorious basterds",
Ken Loach "Looking for Eric",
Lars von Trier "Antichrist",
Michael Haneke "Le ruban blanc",
Pedro Almodovar "Les Etreintes brisées",
Isabel Coixet "Map of the sounds of Tokyo",
Marco Bellocchio "Vincere",
Jane Campion "Bright Star",
Andrea Arnold "Fish tank",
Johnnie To "Vengeance",
Lou Ye "Spring Fever",
Philippin Brillante Mendoza 'Kinatay',
Park Chan-wook 'Bak-Jwi',
Ang Lee,"Taking Woodstock',
Tsai Ming-Liang 'Visage',
Elia Suleiman "The time that remains"

ETİKETLER

0