Cankurtaranlar 12 yılda 47 bin 842 kişiyi kurtardı

MELİS GÜVENÇ / mguvenc@gazetevatan.com |  02 Temmuz 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 02 07 2017 - 2:30

Son olarak sayıları 481 kişiyi bulan cankurtaranlar sezonun açılmasından bu yana (15 Mayıs) 700 kişinin hayatını kurtardı. Toplamda ise 2005 yılından itibaren 47 bin 842 kişi ölümden döndürüldü.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cankurtaran ekipleri 2005 yılından bu yana resmi olarak hizmet veriyor. İstanbul genelinde 38 noktada bulunan halk plajlarında halkın can güvenliğini sağlayan ekipler 2005 yılından bu 47 bin 842 kişiye birebir müdahale ederek hayatını kurtardı. Yaz sezonunun açılmasından itibaren de, 15 Mayıs’tan bu yana 700 kişi cankurtaranlar tarafından kurtarıldı. En çok boğulma vakasının görüldüğü yer 251 kurtarmayla Şile olurken, onu 156 kişi ile Arnavutköy takip etti. Cankurtaranlar başta Caddebostan, Florya Güneş Plajı, Küçükçekmece Menekşe plajı olmak üzere, Şile, Çatalca, Eyüp, Arnavutköy ve Silivri bölgesinde bulunan plajlarda; 35 jet ski, 2 anfibik kara ve deniz aracı, 7 zodyak bot, 14 ATV, 190 gözetleme kulesi ve 2 insanız hava aracı dronla hizmet veriyor. 

Bir aylık eğitimden geçiyorlar

Cankurataranlar Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından görevlendirilmiş uzman eğitmenler tarafından bir aylık yoğun bir eğitimden geçiyor. Ancak öncesinde seçmeler için zorlu bir mülakattan da geçmek zorundalar.

Bu yıl cankurtaran mülakatlarına beklenenin üzerinde bir talep olması yetkilileri de şaşırtmış durumda. Çünkü 481 kişilik personelin alınacağı sınava bin kişinin üzerinde müracat oldu. Mülakatı geçen ve eğitimlerini gümüş ve bronz setrifika ile tamamlayanlar genelde yaşadıkları ve büyüdükleri bölgelerde görevlendiriliyor. Örneğin Şile’de ve Karaburun’da yaşayan kişiler o bölgenin doğasına ve denizine alışık oldukları için başka bir bölgeye kaydırılmıyor. Yine daha sakin bir denize sahip olan bölgelerde yetişen cankurtaranlar da havası ve denizi zorlu olan bölgeye gönderilmiyor. Cankurtaranların çoğu üniversite öğrencisi. Meslek sahibi olanlar ise, ormancı, balıkçı ve denizci.

Vatandaşlar uyarılara kulak versin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık A.Ş proje kordinatörü Kadir Çil 2005 yılından bu yana cankurtaran ekip çalışmalarıyla birebir ilgileniyor. Boğulma vakalarına karşı göstredikleri üstün gayretle binlerce kişinin hayatını kurtardıklarını anlatan Kadir Çil, cankurtaranların yanında vatandaşların uyarıları dikkate almasının da hayati önem taşadığını anlatıyor. Boğulma vakalarının yüzde 80’inin yüzme bilen kişiler olduğunu anlatan Çil şöyle diyor; “ Karşılaştığımız boğulma vakalarının yüzde 80’i çok iyi yüzme biliyorum diyen kişiler. Ancak en çok boğulmalar mesai sonrası ve kontrollü bölge dışında yaşanıyor. Cankurtaranların olduğu plajlarda ortalama iki veya üç ex ile sezonu kapattık. Ama bunlar da denizde değil sıcak havadan kalp krizi geçiren veya sara krizi geçirip denize düşen kişilerdi”. Toplam 47 bin 800 metre kontrolü bölgede can güvenliğini sağlayan ekipler, cankurtaranların olmadığı bölgelerde de  jetski ile devriye atıp uyarılarda bulunuyor. Ancak bu uyarılara karşı tepkiyle karşılaştıklarını anlatan Çil, “Vatandaşlar uyarıları genelde dikkate almıyor ve yüzme biliyoruz diyerek cankurtaranlara tepki gösteriyor. Bu gibi bölgelerde yüzenler genelde rip akıntısına kapılıyorlar ve acı kayıplar yaşanıyor. Bu konuda vatandaşlar uyarılara kulak vermeli”.

 

Belediye plajları en güvenli olanları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstabul’da üç farklı lokasyonda beş noktada plaj işletmecilğik yapıyor. Bu noktalarda plajlara akbil ile giriş yapılıyor. Hem girişlerde hem de denizde üst seviyede alınan güvenlik önlemleri sayesinde rahatça denize girebiliyorsunuz. Giriş ücreti olarak öğrencilerden 10 lira, sivil vatandaşlardan 20 lira alınıyor. Engelli, yaşlı ve gaziler ise ücretsiz giriş yapıyor. Bu plajlar Caddebostan’da üç nokta, Florya Güneş Plaj’ı dördüncü nokta, Küçükçekmecede bulunan Menekşe Plajı beşinci nokta.

Ekibin olmazsa olmazları

Cankurtaran ekiplerinin mesai saatleri sabah 08.00 akşam 19.00 arası. Tek vardiyalı çalışıyorlar ve günde iki saat dinlenme molaları oluyor. Bu işin olmazsa olmazları, yerini asla terk etmemek, srtını denize dönmemek, telsiz ve megafonun sürekli yanında olması ve vatandaşlara hitaba özen gösterilmesi. 

Hayatta kalma tüyoları

- Boğulma gibi durumlarda asla panik olmayın.

- Akıntıya kapıldığınızda sadece su üzerinde durmaya çalışın. Yüzmeye çalışmayın aksine akıntının hızından faydalanıp sizi açığa atmasını bekleyin.

- Yüzerken fenalık geçirdiğiniz anda sudan çıkın.

- Deniz derinleştiğinde ayağınız yerden kesilebilir. Soğukkanlı bir şekilde adım atın.

- Denize girmeden önce kesinlikle alkol almayın.

- Cankurtaranların görev yapmadığı sahillerde denize girmeyin.

- Epilepsi, sara gibi rahatsızlıklarınız varsa tek başınıza denize girmeyin.


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep