Canan Karatay'dan çocuklara beslenme uyarısı

AA |  11 Eylül 2019 Çarşamba - 12:45 | Son Güncelleme : 11 09 2019 - 12:45

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Çocuklar mutlaka yağ ve proteinle beslensin. Protein yağla yenildiği zaman vücuda çok daha iyi etki ediyor. Yıllarca bizi yağdan korkuttular. Yağ olmasa beyin çalışmaz, beynimiz çalışmasın diye bizi yağsız bıraktılar." dedi.


 İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof.  Dr. Canan Karatay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların mutlu olması  için sağlıklı beslenmesi ve yaşaması gerektiğini söyledi.  Sağlık için sadece beslenmenin değil, yaşamın da çok önemli olduğunu  vurgulayan Karatay, çocuklara şeker verilmemesi gerektiğini, şekerin çocuklar  için adeta zehir olduğunu dile getirdi.  Ekmeklerin de vücutta şekere dönüştüğü için aynı etkiyi yaptığına  dikkati çeken Karatay, piyasadaki ekmeklerin vücuda girer girmez şeker olduğunu  ifade etti.
 
Karatay, özellikle bazı tatlı ürünlerde çocukların fizik ve ruh  sağlığı gelişimi için gerekli hiçbir besinin bulunmadığını savundu.
 
 "Çocuklarımızın maalesef büyük bir çoğunluğu hasta"
Çocukların tükettiği şeker, çikolata, gofret ve mısır gevreği gibi  birçok gıdanın ultra işlenmiş gıdalar olduğunu vurgulayan Karatay, şunları  kaydetti: "Bu tür ürünleri hakikaten vücutları kaldıramıyor. Çocuklarımızın  maalesef büyük çoğunluğu hasta. Gençlerimizin büyük çoğunluğu hasta. Bu ülkede 20  yaşındaki çocukların tiroit kanseri olmasını artık düşünmemiz lazım. Bunun bir  milli politika olması lazım. Japonya'da çok önemli bir uygulama var. Bu uygulama  örneğini bütün dünya uygulamaya başladı. Güney Kore'de uyguluyor. Bunları lütfen  inceleyelim. Çocuklarımıza okullarda eğitim verilecek. Eğitimle beraber örnek  yiyecekler verilecek. Japonya'da çocukların beslenme çantası yok. Okullarda  yiyeceklerini kendileri hazırlıyor. Bulaşıklarını da yine kendileri yıkıyor."
 
"Japonya'da akşam mutlaka deniz ürünü yiyorlar"
 
 Çocukların bu şekilde daha mutlu, yediklerinin de oldukça sağlıklı  ürünler olduğunu belirten Karatay, şöyle devam etti: "Japonya'da iki öğün yiyorlar ve akşam mutlaka deniz ürünü yiyorlar.  Bol protein ve bol yağ, o güzel çocukların vücuduna girmesi lazım. Bizim en  faydalı ürünümüz yumurtadır, köy yumurtasıdır. Köy yumurtasını mutlaka  çocuklarımızın tüketmesi lazım. Japonya'da yedi yaşından sonra çocuklara günde  mutlaka iki yumurta yediriliyor. Japonya, bugün nasıl süper zeka çocuklarla  dolu."  Karatay, Güney Kore'nin de Japon modelini uygulamaya başladığına  işaret ederek, "Bizim de bu modeli uygulamamız lazım. Bu, okullarda başlar.  Çocuklar mutlaka yağ ve proteinle beslensin. Protein yağla yenildiği zaman,  vücuda çok daha iyi etki ediyor. Yağdan korkmayacağız. Yıllarca bizi yağdan  korkuttular. Yağ olmasa beyin çalışmaz. Beynimiz çalışmasın diye bizi yağsız  bıraktılar. Şekeri, unu yüklediler. Tahıl beyni çalıştırmaz. Çocuklar hazır ve  paketlenmiş gıdaları yedikleri zaman, hiperaktif oluyorlar. Çocuklara yanlış  besin verildiği zaman hücreleri, beyni çalışmıyor, hiperaktif oluyorlar. 12  yaşındaki çocuklara bugün antidepresan veriliyor." değerlendirmesinde bulundu.   Yanlış beslenmenin çocuklarda çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu  vurgulayan Karatay, çocukların beyninin, sinir sisteminin, gözünün, kalbinin  ihtiyacı olduğu hakiki besinin, çocuklara verilmediğini savundu.
 
  

ETİKETLER