Çalışanlara şok! Kahve molası çalışma saatinden sayılmayacak

AA |  11 Şubat 2020 Salı - 18:39 | Son Güncelleme : 11 02 2020 - 18:39

İspanya Ulusal Mahkemesi, iş yerinde verilen kahve veya sigara molasının, çalışma saati kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar verdi.


İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (CCOO) İspanyol şirketi Galp  Energia'ya karşı açtığı "kahve molası hakkına" ilişkin davayı karara bağlayan  Ulusal Mahkeme, sendikayı haksız buldu.
 
Mahkeme, çalışanların iş saatlerinde kahve, sigara veya kahvaltı  molasının "kazanılmış hak" olmadığına hükmetti.
 
Mahkeme kararında, şirketlere güvenlik sebebiyle getirilen işe giriş  ve çıkışlarda kart basma uygulamasının aynı zamanda iş yerindeki çalışanların  varlığını da kontrol altında tuttuğu vurgulanırken şirketlerin, çalışanlarının  kahve içme veya benzeri gerekçelerle verdikleri mola süresinin çalışma saati  içinde sayılamayacağı belirtildi.
 
Galp Energia şirketi, 26 Eylül'de çalışanlarına gönderdiği bir  elektronik postada, çalışma saatleri içinde binaya giriş çıkış yapan  çalışanlarının bunun "gerekçisini bildirmek" zorunda olduğunu, kahve, sigara veya  kahvaltı gibi gerekçelerin çalışma saatlerine dahil olmayacağını ifade etmişti.
 
İspanya'da çalışanların özellikle sabah 10.00-12.00 arasında en az 15  dakika kahve molası vermesi çok yaygın bir alışkanlık olarak biliniyor.