Çağlayan'da deprem! Yeni başsavcı dediğini yaptı

30 Ocak 2014 Perşembe - 0:37 | Son Güncelleme : 30 01 2014 - 0:37


HAKİMLER Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kararıyla İstanbul Başsavcılığı görevine atanan Hadi Salihoğlu, görevi devraltıktan 9 gün sonra adliyede değişiklikler yaptı. 192 savcının görev yaptığı İstanbul Adalet Sarayı’nda Başsavcı Salihoğlu, çok sayıda savcının görev yerini değişitirirken, hali hazırda görev yapan bazı savcılara da ek görevler verdi. Göreve geldiğinde esaslı görev değişiklikleri yapacağını söyleyen Salihoğlu, ’Teknik Büro’ adında yeni bir büro kurdu."Çalışma Talimatı ve Yeni İş Bölümü Değişikliği" başlığı altında yazılan talimat yazısı başsavcı vekilleri ve savcılara gönderildi. Altında Başsavcı Hadi Salihoğlu’nun imzasını taşıyan talimat yazısında adliye bünyesinde ’Teknik Büro’ adı altında yeni bir büro kurduğunu açıklandı. Talimata, göre teknik ve fiziki takip yaptırmak isteyen bir savcının, suç işlendiğine dair kuvvetli şüphe sebeplerinin bulunması ve başka suretli delil elde edilmesi imkanının olmaması halinde soruşturma savcısı teknik ve fiziki takip istemini Teknik Büro’ya iletecek ve gerekçelerini de açıklayacak. Talebin uygun olup olmadığına teknik büro da görevli savcı karar verecek. Teknik Büro savcısı kararı yerinde bulursa dinleme ve izleme talebi mahkemeye iletilecek. Talimatta, "Tüm bürolarda CMK’nın 135,137,139 ve 140. Maddeleri gereğince teknik ve fiziki takip yapılacak ve gizli soruşturmacı atanacak soruşturma evraklarında tek bir cumhuriyet savcısının sorumluluğunda ve belirli katipler görevlendirilerek teknik ve fiziki takip işlemleri ile gizli soruşturmacı atanma işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla Teknik Büro adında yeni büro kurulmuştur’ denildi.


İstanbul’da 90 savcının daha görev yeri değişti

İstanbul’da 17 Aralık operasyonunun ardından adliyede yaşanan görevden almalar devam etti. İstanbul Adalet Sarayı’ndaki 192 savcıdan 90’ının görev yeri değiştirildi. Görev yeri değiştirilenler arasında yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili dosyaya bakan savcılar Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Mustafa Erol da var. Kararı, HSYK tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevine getirilen Hadi Salihoğlu verdi. Salihoğlu, görev değişikliklerini savcılara gönderdiği elektronik postayla duyurdu.

İnfaz bürosunda görevlendirilen Celal Kara’ya 45. Asliye Ceza Mahkemesi duruşma savcılığı da ek görev olarak verildi. Soruşturmaya sonradan atanan Mustafa Erol da dosyadan alındı. Erol özel soruşturma bürosunda görevlendirildi. Erol’a ek görev olarak 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde duruşma savcılığı verildi. Savcı Mehmet Yüzgeç ise İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yapacak. Dosyada görevli olarak sadece savcı Ekrem Aydıner kaldı.

Öte yandan görevden alınan Savcı Mehmet Yüzgeç’in işadamları Mehmet Ali Aydınlar ile Mehmet Nazif Zorlu’yu ifadeye çağırdığı ortaya çıktı. Savcı Yüzgeç’in, bu iki ismi davetiye göndererek “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırdığı öğrenildi, ancak tebligatın ne olacağına görevlendirilen yeni savcı karar verecek.

‘Çağrı aldığım doğru değil’

Bu haber üzerine Mehmet Ali Aydınlar’dan açıklama geldi. Savcılıktan hiçbir çağrı almadığını belirten açıklamada Aydınlar, “Bazı yayın organlarında 17 Aralık soruşturmasıyla ilgili olarak ‘şüpheli’ sıfatıyla savcılığa çağrıldığım haberi çıkmıştır. Bu tamamen asılsız ve gerçek dışı bir iddiadır” dedi.


İKİ BÜRO GENEL SORUŞTURMAYA BAĞLANDI

1 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe konan çalışma talimatını değiştiren Salihoğlu, Sahtecilik ve Dolandırıcılık Suçları Soruşturma Bürosu ile Malvarlığına Karşı Suçlar Soruşturma Bürosunu kapattı. Bu iki büro Genel Soruşturma Bürosu adı altında birleştirildi.

’KAÇAKÇILIK, TOPLUMSAL OLAYLAR VE ÖRGÜTLÜ SUÇLAR SORUŞTURMA BÜROSU’

Yeni talimata göre, eski Başsavvcı vekili Ali Güngör’ün başında bulunduğu Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu, eski Başsavcı vekili Zekeriya Öz’ün başında bulunduğu Kaçakçılık-Nakrotik Suçlar Soruşturma Bürosu ve eski Başsavcı vekili Fikret Seçen’in başında bulunduğu Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tek bir çatı altında toplandı. Bu büroların görev alanını giren suçların birbirine yakın ve ilgili olduğunu belirten Başsavcı Salihoğlu, bu üç büronun ’Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ adı altında birleştirilmesine karar verdi. Bu büro ayrıca, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda düzenlenen suçlara da bakacak. ’Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu" ve yeni kurulan Teknik Büro’nun başına Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı getirildi. Teknik Büro’da Selamettin Celep Cumhuriyet Savcısı olarak görevlendirildi.

ÖRGÜT SUÇ EVRAKLARI DOĞRUDAN SAVCIYA GİTMEYECEK

Başsavcı Salihoğlu, bürolara gelen evraklardan ’örgütlü suç kapsamında’ olan evraklarında doğrudan savcılara gitmesini de yasakladı. Yeni talimata göre Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’na gelen evraklardan ’örgütlü suç kapsamında olanlar’ otomatik tevziye tabi tutulmadan, önce ilgili Cumhuriyet Başsavcı vekili tarafından incelenecek. Bürodaki cumhuriyet savcısına bizzat başsavcı vekili tarafından verilecek.

GENEL SORUŞTURMA

Genel Soruşturma Bürosunda görevlendirilen 50 savcının görev dağılımı şöyle oldu: Mustafa Çavuşoğlu (12 ACM duruşma), Hüseyin Arslan (7 asliye ceza mahkemesi,6. sulh ceza mahkemesi görüldü, yasal işlem), Hüseyin Kaplan (40 asliye cezada, 9 sulh cezada görüldü), Muzaffer Pişirici, Suudi Güner, Hüseyin Nazmi Okumuş, Selahattin Demir, Tahsin Yavuz, Ahmet Gürses, Mehmet Agaç, Melih Şentürk, Atilla Ayvacı, Hüseyin Polatcan, Basri Aydın, Mehmet Güner, Hasan Ülgünar, Adlülaziz Özatlan, Ali İhsan Demirel, Mustafa Balaban, Yunus Akdüzen, Burhan Çobanoğlu, Yunus Kiremit, İsmail Özmumcu, Mithat İlbeyoğlu, Mehmet Siyami Başok, Gökalp Kökçü, Gürsel Akpınar, Salih Çakmak, Halit Kırşehirli, Cumali Karakütük, Şenol Dağ, M.Şenay Baygın, Ekrem Türkoğlu, Zeynel Sarıbuğa, Ümit Babayiğit, Sadık Gülyaz, Sait Yakışan, Fuat Tekin, Metin Kantar, İbrahim Kayapınar, Abbas Temiz, Ekrem Şakar, Tarık Fırat, Emin Kadıoğlu, Mehmet Kıran, Seyfettin Atıcı, Nihat Karpınar, Yaşar Peçen, Basri Taş ve Hikmet Pak (50)

MEMUR SUÇLARI SORUŞTURMA BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Ekrem Aydıner, Abdullah Yıldırım, Hüseyin Öz, Faruk Bildirici, Rasim Işıkaltın, Hüseyin Kayıkçı, Hüseyin Kaya

KAÇAKÇILIK, TOPLUMSAL OLAYLAR VE ÖRGÜTLÜ SUÇLAR SORUŞTURMA BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

İsa Dalgıç, Ali Karabulut, Özcan Özdemir, Ercan Devrim, Hasan Yılmaz, Mesut Erdinç Bayhan, Erhan Gülcan, Selamettin Celep, Orhan Erbay, Onur Ekinci, Emin Ateşağaoğlu

MÜRACAAT VE SUÇÜSTÜ BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Osman Çakır, Abdurrezzak Aydın, Ali Çelebi, Altan Şahin, Cüneyt Gülabi Vurucu, Mehmet Ateş, Faruk Kurtoğlu, Bekir Gencer, Aydın Çevik, Yaşar Şen, Ahmet Eryeli

BİLİŞİM SUÇLARI SORUŞTURMA BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Hasan Basri Zamanis, İsmail Güler, Hakan Ören, Ufuk Büyşengün, Turgay Özcan, Nuri Çığ, Veysi Büyükkılıç

ÇOCUK SUÇLARI SORUŞTURMA BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Mustafa Öztürk, Serdar Baker, Abdullah Yurtsever, Mustafa Demirel, Zeynep Baykara Doğar, Nurten Altınok

AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİ BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Selim Berna Altay, Hasan Özberk, Hasan Özdemir, Fatih Karakuş, Güler Özmen

FİKRİ VE SINAİ HAKLAR SORUŞTURMA BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

İsmail Onaran, Münir Büyükelçi

BASIN SUÇLARI SORUŞTURMA BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Tahsin Eroğlu, Hacı Hasan Bölükbaşı, Vedat Yiğit

UZLAŞTIRMA BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Hüseyin Yavaş, Reşat Uğur Soysal, Mehmet Demir

FAİLİ MEÇHUL SORUŞTUMA BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Erdal Bağcı, Mahir Kalebek, Ahmet Hamdi Koç, Abdulmelik Peker, Abdurrahman Erdoğan, Mehmet Ocak

TALİMAT VE KABAHAT BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Kadir Nazmi Yelkenci, Nazım Ünlü

MUHABERE BÜROSU

Adnan Vehbi Güneş

BAKANLIK BÜROSU

Mehmet Salih Sol

ÖZEL SORUŞTURMA BÜROSU

Mustafa Erol, Mehmet Akıllı, Mehmet Güncan, Metin Küçükerden, Okan Özsoy

İLAMAT-İNFAZ BÜROSU

Celal Kara, Orhan Güldiker, Ahmet Hanefi Uslu, Ali Kemal Tekin, Mahmut Musaoğlu, Yahya Akçadırlı, Aydın Şen, İbrahim Babür

DURUŞMA SAVCILARI BÜROSUNDA GÖREVLENDİRİLEN SAVCILAR

Mehmet Yüzgeç (1. Çocuk ACM’den, Beşiktaş 9 ve 10 noter ile 27 icra), İsmail Işık (15. ACM’den 34 ve 35 noterliği ile 20 icra müd denetimi), Mehmet Ali Pekgüzel (13. ACM ikinci heyetinden, 26 ve 27 noterleri, 13. icra müd denetimi), Nihat Taşkın (13 ACM 2. heyetinden, 28-29 noterleri,14 icra müd denetimi), Murat Dalkuş (13 ACM 2. heyetinden, 32-31 noter ile 19 icra müdürlüğü denetimine), Nuri Ahmet Saraç (12. ACM’den, İst. 22 ve 23. noterleri ile 11 icra müd denetimi), Ufuk Ermertcan (9. ACM’den, İstanbul 16, 17 noterleri ile İstanbul 8. İcra Müd. denetimi), Naci Kanık, Bilgin Uysal, Levent Çağıl, Tamer Tabel, Ali Şafak, Yavuz Pehlivan, Adem Meral, Faruk Erşan Yılmaz, Halil Sezgin, Faruk Söker, Alper Tunga Akgülen, Sait Kunt, Mehmet Düzgün, Abdullatif Çakır, Ali Kaya, Güngör Erkoç, Aydın Boztaş, Mehmet Nuri Gür, Erol Demirtaş

TMK 10. MADDESİYLE GÖREVLİ SAVCILAR

Emin Aydinç, Hakan Karaali, İdris Kurt, Ekrem Beyaztaş, Fuzuli Aydoğdu, İsmail Göktürk, Murat İnam, İsmail Uçar, Hüseyin Aksoy, Mehmet Ali Uysal, Ümit Zafer Çolak, Adem Özcan, Ramazan Saban, Durmuş Yiğit, Abdullah Miza Coşkun, İrfan Fidan, Murat Çağlak, Tuncay Yardımcıoğlu, Yılmaz Kıstı, Haluk Gedikli, Zafer Koç, Mehmet Akif Ekinci