Büyük gün bugün! TEKNOFEST'te nefes kesen anlar...

AA |  20 Eylül 2018 Perşembe - 11:31 | Son Güncelleme : 20 09 2018 - 17:45

T3 Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST, kapılarını açıyor. Alana girişler için kontrol noktaları oluşturulurken, misafirlerin ihtiyaçları için çok sayıda sosyal donatı alanı inşa edildi.

Teknoloji yarışmalarına toplamda 750 takım ve 2 binin üzerinde yarışmacı katılıyor. İEET, 3 gün sürecek TEKNOFEST'e ulaşım için 16 merkezden ücretsiz otobüs seferleri planladı.

Öte yandan etkinlik nefes kesen bir yarışa sahne oldu. Solotürk F-16 uçağı, Challenger iş jeti, Formula 1 aracı, spor arabalar ile AK Parti milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun kullandığı Kawasaki motosiklet TEKNOFEST kapsamında yarıştı. Heyecanlı yarışının kazananı ise Sofuoğlu oldu.


Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST, kapılarını açtı. İstanbul Yeni Havalimanı'nda bugün başlayan festival için hazırlıklar tamamlandı.
 
Hava kontrol kulesi önüne kurulan ana sahnede festivalin son gününe kadar birçok etkinlik düzenlenmesi planlanırken, katılımcı firmaların stantlarında da bilgilendirme ve birçok deneyim fırsatı sunuldu.
 
Alana girişler için kontrol noktaları oluşturulurken, misafirlerin ihtiyaçları için çok sayıda sosyal donatı alanı inşa edildi.
 
 
SOFUOĞLU, F-16 İLE YARIŞTI
 
Dünyanın en hızlı araçlar TEKNOFEST kapsamında yarıştı. Yarışta  "Red Bull Racing Formula 1 arabası", "Kawasaki H2R", "Tesla P100 DL", "Lotus Evora 430 GT", "Aston Martin The New Vantage", "Solotürk F16 uçağı" ve "özel jet Challenger 605" yer aldı. Söz konusu araçlardan Kawasaki H2R'yi Kenan Sofuoğlu, Lotus Evora 430 GT'yi Red Bull sporcusu Türkiye ralli şampiyonu Yağız Avcı, Aston Martin The New Vantage'i Avrupa Şampiyonu Red Bull sporcusu motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu kullandı. Yarışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı  Ziya Selçuk,  İstanbul Valisi Vasip Şahin,İBB Başkanı Mevlüt Uysal , Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile eşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı başta  olmak üzere çok sayıda ilçe belediye başkanı ve çok sayıda izledi. Araçların kıyasıya yarışı hayran bıraktı.
 
 
 
TÜRK YILDIZLARI VE SOLOTÜRK BÜYÜLEDİ
 
TÜRK Yıldızları" TEKNOFEST kapsamında 3. havalimanında bir gösteri düzenledi. Türk Yıldızları'nın 7 uçakla yaptığı nefes kesen gösteri festival katılımcılarından yoğun ilgi gördü. İzleyiciler bol bol fotoğraf çekti ve pilotlara el salladı.
 
 
Festivalde Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 gösteri timi SoloTürk de sahne aldı. Alanı dolduran binlerce kişi SoloTürk'ün yaptığı gösteri ilgiyle izledi.
 
 
BAYRAKTAR: 2 BİNİN ÜZERİNDE GENCİMİZ BURADA
 
T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, festivale dikkat çekerek, “2 binin üzerinde gencimiz burada, 14 farklı kategoride yarışıyor. Roket yarışması sonlandı. İnşallah Cumartesi günü onun ödül töreni yapılacak. İlk yıl olmasına rağmen uluslararası anlamda ilgi yoğun. Biz bu kadar beklemiyorduk. Şu anda 40-50 ülkeyi geçtik. Bunun yanında ülkemizden de inanılmaz bir ilgi var. Milli teknoloji hamlesi hedefleri doğrultusunda, teknoloji geliştiren Türkiye tutkusunun havacılık ve uzay özelinde bu gibi festivallerle yayılacağını şimdiden bu festivalden görüyoruz. Ben 7-8 yaşlarındayken bunun daha küçüğüne gitmiştim. O günü hayatım boyunca hiç unutmadım. İnşallah buradaki yüz binlerce genç kardeşimize öyle bir an yaşatıyoruzdur. Bu havacılık tutkusu sayesinde ülkemiz milli İHA'lara, SİHA'lara sahip oldu. Genç kardeşlerimizin ben çok daha büyük işler yapacağını biliyorum. Vakfımız kapsamında düzenlediğimiz yarışmalarda zaten bunu görmüştük" şeklinde konuştu. 
 
 
12 kategoride teknoloji yarışları
 
Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları, Aselsan, Baykar, BMC, İGA, İSBAK, Roketsan, TAİ, TÜBİTAK ve Türksat'ın paydaşlığında gerçekleştirilecek.
 
Aselsan, İHA Destekli İnsansız Kara Aracı, İnsansız Sualtı Sistemleri  ve Robotik Fetih 1453 Yarışmaları'nın, Baykar Savaşan İHA, Sürü İHA, Baykar ve  TAİ Yapay Zeka yarışmalarının, İGA Model Uçak, İSBAK Robotaksi ve İnsanlık  Yararına Teknoloji Yarışması'nın, Roketsan Roket, TÜBİTAK İHA ve Türksat Model  Uydu yarışmasının paydaşlığını üstleniyor.
 
12 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarıyla gençlerin  kendi teknoloji projelerini geliştirmesi ve üretmeleri hedefleniyor. Teknoloji  yarışmalarına toplamda 750 takım ve 2 binin üzerinde yarışmacı katılıyor.
 
 
Festival kapsamında Solo Türk ve Türk Yıldızları'yla Türk ve yabancı  gösteri grupları festival süresince havacılık gösterileri sunacak. Ayrıca farklı  büyüklüklere ve görevlere sahip çok sayıda özel uçak festival alanında  sergilenecek. Festival alanında, belirli sayıda ziyaretçinin deneyimleyebileceği  rüzgar tüneli ve planetaryum yer alacak.
 
Özellikle çocuk ziyaretçilere yönelik, 3D yazıcılar içeren teknoloji  atölyeleri ve eğitici atölyeler düzenlenecek. Ayrıca festivalde ziyaretçiler için her akşam farklı bir konser verilecek.
 
 
Milli teknolojiler, sanal gerçeklik uygulamasıyla görülebilecek
 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi de bir süredir üzerinde çalıştığı  sanal gerçeklik uygulamasını festival ziyaretçilerinin kullanımına sunacak.  Uygulamayla şirketin ürettiği ve geliştirme çalışmaları yürüttüğü uçak ve  helikopterler birebir ölçülerinde yakından görülebilecek.
 
Gözlüğü takanlar, kendilerini içinde insansız hava aracı ANKA, Milli  Muharip Uçak, T625 helikopteri, Göktürk-2 uydusu, jet eğitim ve yakın destek uçağı Hürjet, yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş ve Atak helikopterinin yer  aldığı bir "sanal hangar"da bulacak.
 
Ziyaretçiler ellerindeki kontrol cihazını kullanarak hangar içinde,  ürünler arasında ve etrafında dolaşabilecek, yakın mesafelerden ürünleri  görebilecek.
 
 
Türkiye'nin ilk kapsamlı robot simülasyonu yarışması
 
Simülasyon yarışmaları yapay zeka araştırmaları için oldukça yoğun  kullanılıyor. Bunların en çok bilinenlerini DARPA'nın düzenlediği DARPA Robotics  Challenge (DRC) ve NASA'nın düzenlediği Space Robotics Challenge oluşturuyor.
 
İki yarışmada da kullanılan açık kaynak simülasyon ortamı (Gazebo  robotik simülatörü) TEKNOFEST'te de olacak. Bu yarışmalarda tek robot için  geliştirilen beceriler test edilirken, TEKNOFEST'teki kullanım bir ilk olarak  kayda geçecek. Yarışma aynı zamanda Türkiye'de yapılan ilk kapsamlı robot  simülasyonu yarışması olarak da dikkati çekiyor.
 
Festival alanına ulaşım ücretsiz
 
Dört gün sürecek TEKNOFEST'e ulaşım için yeni otobüs hatları  belirlendi.  İETT katılımcıların, festivale rahat ve hızlı gidebilmesi için 16  merkezden ücretsiz otobüs seferleri planladı.  Sabah 09.00 ile akşam 19.00  saatleri arasında düzenlenen seferlerin yolcu yoğunluğuna göre ayarlaması  yapılacak.
 
Yeni havalimanına Taksim Gümüşsuyu, Mecidiyeköy E-5 yanı, Kadıköy,  Beşiktaş, Üsküdar İskele, Ümraniye Tepeüstü, Yenibosna aktarma istasyonu, Eminönü  sahil, Hadımköy son durak, Eyüpsultan Feshane, İSPARK otoparkı, Maltepe metro  istasyonu, Kartal E-5, Büyükçekmece Tüyap Merkezi, Küçükçekmece Stad yanı,  Sarıyer son durak ve Seyrantepe Metro istasyonu İETT peron ve duraklarında  otobüsler kaldırılacak.
 
 

ETİKETLER