Burkina Faso'da havai fişeklere yasak getirildi

AA |  03 Aralık 2019 Salı - 7:06 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 7:06

Son dönemde terörist saldırıların artış gösterdiği Burkina Faso'da, havai fişek kullanımının, imalatının ve satışının resmen yasaklandığı bildirildi.


Ticaret, Sanayi ve El Sanatları Bakanlığından yapılan açıklamada,  hükümetin ulusal sınırlar içinde eğlence amaçlı kullanılan havai fişeklere  ilişkin kapsamlı bir yasal düzenlemeye gittiği belirtildi.
 
Açıklamada, "Eğlence amaçlı kullanılan 3604, özellikle 36 04 10 00 00  ve 36 04 90 00 00 tarife kategorisinde yer alan havai fişeklerin imal edilmesi,  satılması, kullanılması ve bulundurulması  ulusal topraklarda resmen  yasaklanmıştır." ifadelerine yer verildi.
 
Getirilen yasağın bütün durumlarda bağlayıcı olduğunun ve istisnalara  tabi tutulmayacağının altının çizildiği açıklamada, yasağa uymayanların  cezalandırılacağı da vurgulandı.
 
 Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı, 2 hafta önce ülkenin hava  sahasında izinsiz uçtukları tespit edilen insansız hava araçları ya da uçakların  düşman muamelesi göreceğini ve vurulacağını açıklamış, başkent Vagadugu'daki  başta Fransa Büyükelçiliği olmak üzere yabancı ülkelerin temsilciliklerine buna  ilişkin uyarı mektubu göndermişti.
 
Ülkede, 2015'ten bu yana düzenlenen terör saldırıları nedeniyle  600'den fazla kişi hayatını kaybetti.