En küçüğü 4 yaşında! 50 kız çocuğu birden...

18 Eylül 2018 Salı - 16:35 | Son Güncelleme : 18 09 2018 - 16:52

Burkina Faso’da sünnet edilen 50 kız çocuğu hastanelik oldu. Hijyenik olmaya ortamda gerçekleşen sünnetler sebebiyle kız çocuklarının ebeveynleri ve işlemleri gerçekleştiren iki yaşlı kadın gözaltına alındı. Kız çocuklarından en küçüğünün henüz 4 yaşında olduğu belirlendi.


Burkina Faso'da  1996 yılında yasaklanmış olmasına rağmen kaçak yollarla bazı ailelerin kız çocuklarını sünnet ettirmesi son olarak  ülkenin Kaya bölgesinde yaşandı.

50 kız çocuğu hijyenik olmayan ortamlarda sünnet edildikten sonra hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili 60 yaşında 2 kadın ve çocukların anne babaları gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Doktorlar, hastaneye kaldırılanlar arasında bulunanlardan bazılarının hayati tehlikeyi henüz atlatamadıklarını açıkladı.

Yasak olmasına rağmen devam ediyorlar

Kadın Genital Mütilasyonu (KGM) olarak da bilinen kadın sünneti ile genital bölgedeki klitorisin kısmen ya da tamamen kesilmesiyle gerçekleşiyor. Kültürel ritüel olarak bugün hala devam kadın sünneti, uluslararası sağlık örgütlerinin ve insan sağlık derneklerinin uyarılarına rağmen yapılmaya devam ediyor.
Dünya Sağlık Örgütü de kadın sünnetini hiçbir sağlık gerekçesi olmadan yapılan zararlı bir uygulama olarak nitelendiriyor. Her yıl 6 Şubat’ta dünya çapında farkındalığı arttırmak ve bilinçlenmeyi güçlendirmek amacıyla Dünya Kadın Sünneti Farkındalık Günü etkinlikleri düzenleniyor.

Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Teşkilatı ve Uluslararası Af Örgütü, birçok kadında kalıcı hasara ve ölümlere kadar varan sonuçları sebebiyle ‘genital sakatlama’ olarak tanımlıyor.

Uygulamanın en yaygın olduğu ülkelerden biri Tanzanya. Bu ülkede araştırmalara göre kadınların yüzde 70’inin bu operasyona tabi tutulduğu ortaya çıkarıldı.

Burkina Faso hükümeti ise 1996 yılında kadın sünnetini yasaklamıştı. Fakat UNICEF’e göre, yasak olmasına rağmen bazı aileler geleneklerini sürdürerek kaçak yollarla kız çocuklarını sünnet etmeye devam ediyor.