Gazetevatan.com » Yazarlar » Lady Gaga bakarsın üstünüze atlar

Lady Gaga bakarsın üstünüze atlar

13 Eylül 2014 Cumartesi


Hadi bakalım hazırlanın, konsere gidiyoruz. Vakit geldi. Bayanlar baylar, Lady Gaga huzurlarınızda! 
16 Eylül Salı akşamı İTÜ  Stadyumu’nda, ARTRAVE the ARTPOP Ball dünya turnesi kapsamında karşımıza çıkacak. Hazır mısınız? İsterseniz konsere gitmeden önce kısaca bir “Gaga” turu atalım. Bakalım nereden gelmiş, neler sever, nasıl şöhret olmuş, konserlerinde neler yapar? Bu sıra dışı, harika pazarlanan akıllı yaratıcı kadını, konser öncesi biraz tanıyalım... 
 
Lady Gaga, koç burcu. Doğum tarihi 28 Mart 1986. Amerika, New York’ta doğup büyüdü. Müziğe küçük yaşlarda ilgi duymaya başlayan sanatçı, henüz 4-5 yaşında piyano çalmayı öğrendi. Müzik kariyerinde ilerlemeden önce New York’ta Katolik bir kız okulu olan Convent of the Sacred Heart’ta öğrenim gördü. Tıpkı Madonna gibi, daha sonra Katolik olmanın avantajlarını müzik sektöründe bolca kullandı. Bu okulda arkadaşlarının arasında Paris ve Nicky Hilton da vardı. Onların şöhretini, güzelliklerini öyle kıskanırdı ki, onlar kadar şöhret olmayı kafaya taktı. Ve başardı da...
 
Lady Gaga’nın gerçek adı, Stefani Joanne Angelina Germanotta’dır. “Lady Gaga” sahne ismi İngiliz rock grubu Queen’in bir single’ı olan Radio Ga Ga’dan gelmektedir. Hayranlarının taktığı Mother Monster lakabı da vardır. Annesinin Cynthia bir telekominikasyon şirketinde asistan olarak çalışmakta. Babası Joseph bir internet girişimcisi.
 
En çok peynirli hamburgeri sever. Favori renkleri mor, siyah ve beyaz. Çok sayıda dövmesi var. Dokuz parça halinde ve vücudunun sol tarafında. Lady Gaga’nın tüm dövmelerinin sol tarafta yer almasının nedeni, sağ tarafına herhangi bir şey yaptırmasını babasının yasaklamış olması.
Lady Gaga; sarı saçlarıyla, rengarenk peruklarıyla, yüksek topuklu ayakkabılarıyla, çağ ötesi giyim tarzıyla, dövmeleriyle, karizmatik danslarıyla ve güneş gözlükleriyle her zaman fark yarattı. 
 
Britney Spears ve Madonna hayranı. “Madonna rol modelimdir” diye açıklamaları var. Bir konuşmasında, “Dünyada hiçbir ruhun size kendiniz olamayacağınızı söylemesine izin vermeyin” dedi. Shakespeare’in “Romeo ile Juliet”ini defalarca okuduğu, neredeyse ezbere bildiği gibi bir şehir efsanesi de var. Şarkı sözlerindeki yaratıcılığını Shakespeare borçlu olduğunu da röportajlarında söyler.
 
Hayatı Akon sayesinde değişti
 
Hayatında hip-hop şarkıcısı Akon’un ayrı bir önemi var. 2007 yılında Akon’un ilgisini çeken Lady Gaga, ilk albümünü onun sayesinde çıkardı.
 
Albümlerinin sekiz milyonun üzerinde kopyası ile single’larının 35 milyonu aşan kopyası, dünya genelinde alıcı buldu. 
 
“The Fame” Amerika ve Kanada’da müzik listelerinde uzun süre üst sıralarda kaldı. Bilboard 200’de ikinci sıraya, en iyi elektronik albümler listesinde ise birinci sıraya yükseldi. 52’nci Grammy ödüllerinde en iyi elektronik dans albümü kategorisinde ödül aldı. 
 
“The Fame” albümü müziklerinden ilki olan “Just Dance”, beş ay boyunca Bilboard hot 100’de ilk sıraya gelemedi. Fakat 2009’un Ocak ayında tüm zamanların en çok satan ikinci dijital şarkısı oldu.
Konserlerinde “Stage diving” yapmayı, sahneden seyircilerin üstlerine atlamayı çok sever. Neredeyse bütün konserlerinde bunu yapar. Kolay mı? Bir dünya starı ellerinizinle, kafanızın üstünde geziyor. Belki sizin de gezer. Lady Gaga, İstanbul’dan sonra Atina ve Amsterdam’da konser verecek. Eylül’de bu iki şehir harika olur. Yurt dışında konser izlemenin de keyfi doğrusu bir başkadır. Oralara da mı gitsek? Lady belki üstümüze atlar diye?