Gazetevatan.com » Yazarlar » Dondurulmuş gıdaların karşısına ‘kurutulmuş sebzeler’le çıkacak

Dondurulmuş gıdaların karşısına ‘kurutulmuş sebzeler’le çıkacak

23 Nisan 2011 Cumartesi


UnIlever Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, sebzeleri kurutmak için özel bir yöntem üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bu ürünler dondurulmuş gıdalara alternatif olacak. Sebzelerin vitaminlerini, minerallerini daha fazla koruyarak kurutabilen bir sistemin patentini aldık ve üzerinde çalışıyoruz” dedi

UNILEVER Gıda Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Seçkin, kuru gıda markası Knorr’un dondurulmuş gıdalara alternatif olacak ‘Kurutulmuş Sebzeler’le pazarı yeni boyuta taşıyacağını söyledi. Jöle görünümündeki ‘Tavuk Suyu’nun da 2 yılda bulyon pazarının yüzde 10’una ulaştığını söyleyen Seçkin, “Bu ürünle bulyon katılmayan pilavlara bile girmeyi hedefliyoruz” dedi. Yeni ürünlerin tanıtımını Knorr’un doğduğu Almanya’nın Heilborn kasabasında yapan Mustafa Seçkin, sebzelerin kurutulması için çok özel bir yöntem üzerinde çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Sebzeleri kurutmak için çok güzel bir yöntem üzerinde çalışıyoruz. Sebzelerin vitaminlerini, minerallerini nasıl daha fazla koruyarak bu işlemi yaparız diye... Su deniz seviyesinde 100 derecede kaynar ve o zaman da içindeki bazı değerler kaybolur. Ama daha yüksek basınçlı bir ortamda suyu 40 derecede kaynatmak mümkün. Üstelik içindeki iyilikler korunarak. Patentini aldığımız bu konu üzerinde çalışıyoruz. Şu ana kadar bu yöntemle çorbalar için kurutulmuş sebze ürettik ve Japonya ve İsviçre’de satışa sunduk. ”
Hazır çorba pazarı büyüyor
Mustafa Seçkin, Unilever’in Türkiye’de kuru gıda pazarında 250 milyon liralık bir ciroya ve yüzde 62 pazar payına sahip olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
“Çorba sağlıklı bir besin. Sıvı, sebzesi bol. Yaz kış her öğün tüketilebiliyor. Türkiye’de hazır çorba pazarının cirosu ise 162 milyon TL. Bu çok büyük pazar değil. Şöyle ki tüketilen 4 çorbadan 3’ü ev yapımı, biri 1’i paket. Yani gidilebilecek yol çok. Pazarın büyümesi bekleniyor. Biz de insanlara lezzetli, sağlıklı, kolay çorba içirmeyi hedefliyoruz. Ev yapımı çorbaların daha lezzetli olduğuna ilişkin genel bir kanı var. Ancak Knorr olarak iddia ediyoruz ki, hazır çorbalar da en az ev yapımı olanlar kadar lezzetli. Hijyen açısından ise çok daha iyi. Çünkü kullanılan sebzeler standart ve homojen... Her biri sezonunda alınıp kurutuluyor. Bu da içindeki besin değerlerinin daha yüksek olmasını sağlıyor. Biz tüm dünyada 1.2 milyon ton sebze satın alıyoruz. Sebze kullananlar arasında firmamız dünyada en üst sırada. Hazır çorba denilen şey, kurutulmuş ürünlerden oluşuyor. Kimyasal işlem yok. Bu kurutma da ısıyla yapılıyor. Tarhana buna en iyi örnek. Tarhana nasıl yapılıyorsa. hazır çorba da öyle yapılıyor. Ayrıca 2003’ten beri tuz oranlarını yüzde 30 azalttık.”
Dünyada ve Türkiye’de çalışma ya da sosyal hayatın içine giren kadınların pratik ve lezzeten taviz verilmeyen ürünleri tercih ettiğini belirten Mustafa Seçkin, çalışmayan kadınların ise sadece çorba için değil tüm yemekleri evde hazırlamak istediğini vurguluyor. Seçkin, “Batıda 10 çorbadan 9’u raflarda satılan çorbadır. Evde yok denecek kadar az çorba pişirilir. Kadınlar ne kadar iş hayatına girerse, hazır gıdaya o kadar ihtiyaç artar. Ama tek değişim burada değil. Erkekler de artık mutfakta bulunmaktan keyif alıyor” dedi. Satışlarının en çok İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde gerçekleştiğini söyleyen Seçkin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kırsalda daha kompleks temek gıdalar kullanılıyor. Hazır gıda kullanımı buralarda az. Büyük şehirlerde ise vakit az. Bu tabii alım gücüyle de ilgili. Bir de iş bölümü söz konusu. Çalışmayan anne, çocuklara en iyisini vermek; harikulade yemeklerle eşini etkilemek işini üstleniyor. Şehirleşmeyle bu tip iş bölümü azalıyor. Biz de bu alanda zamanla Avrupa gibi olacağız.”

‘Tavuk Suyu’nu dünyaca ünlü şeflerle tanıtacak

Knorr’un jöle görünümündeki ‘Tavuk Suyu’na bulyon kullanmayanların bile sıcak yaklaştığını söyleyen Mustafa Seçkin, bu ürünün tüm dünyada ünlü şefler tarafından tanıtılacağını belirtti. Seçkin, Türkiye’deki tanıtımın da Pera Palace’ın şefi Makimilian Thomae tarafından yapılacağını kaydederek, şunları söyledi: “Bu ürün bir devrim. Uzun süre et suyu için küp bulyon kullandık. Oysa çocukluğumuzdan da biliriz, annelerimiz tavuğu kaynatır. suyunu dolapta saklar, o da jölemsi sarımtırak bir hal alırdı ki, bu nefis bir etsuyu olurdu. İşte biz de hafızamızdaki bu lezzetten hareketle Knorr Tavuk Suyu’nu çıkardık. Bunun için de az ateşte tavukları çektirerek haşlıyoruz... Sonuçtan herkes çok memnun. Bulyon kullanmayanlar bile çok sıcak baktı bu ürüne. İki yıl içinde bu ürünle dünyada bulyon pazarının yüzde 10’una ulaştık. Ürünün kendisi görülsün diye de şeffaf ambalaj kullandık. Tüm dünyada bu ürünün tanıtımını ünlü şefler yapacak. Türkiye’deki tanıtımını ise Pera Palace’ın şefi Maximilian Thomae yapacak. Maksimillian 18 yıldır Türkiye’de. Türk mutfağını çok iyi kavramış biri.”

Türkiye erişteli, mantılı yöresel çorbaları sevdi

2005’te yöresel çorba üretiminde çok başarılı olduklarını belirten Mustafa Seçkin, yeni çıkardıkları ‘Aş Çorbaları’nın ise standart hazır çorbalardan bir adım önde olduğunu söyledi. Seçkin, şöyle konuştu: “İnsanlar anneannelerinin, babaannelerinin yaptıkları, hafızalarında kalan tatları istiyorlardı. Bu çorbaları raflarda görünce de aldılar. Çünkü bu tatları kendilerinin pişirmesi zor. Bu çorbalarla güzel bir ilgi yakaladık. ‘Aş Çorbaları’ yemekle çorba arası daha yoğun ve doyurucu. Tek öğün, tek kase! İçi zengin, kıvamlı, erişteli, makarnalı, mantılı çorbalar... Yani hem lezzet, hem nostalji hem de doyurucu olarak çok özel. Bir çorba en fazla 100-140 kalori. Üstelik sıvı gıda ve doyma hissi veriyor.”

Rakamlarla Türkiye’deki kuru gıda ve çorba pazarı

-Kuru gıda pazarının cirosu 250 milyon TL.
-Kuru gıda pazarının hacmi 21.500 ton.
-Hazır çorba pazarının cirosu 162 milyon TL.
-Pazarın 2007-2010 yılları arasındaki ciro büyümesi yüzde 50.
-Hazır çorba pazarı hacmi 14.400 ton
-Türkiye’de günde 1.2 milyon kase Knorr çorba tüketiliyor.
-Bulyon pazarı yaklaşık 55 milyon TL.
-Pazarın 2007-2010 yılları arasındaki ciro büyümesi yüzde 40.
-Türkiye’de bulyon pazarı hacmi 5.500 ton.

Knorr’un pazar payları

-Kuru gıda yüzde 62
-Çorba yüzde 67
-Bulyon yüzde 54