Gazetevatan.com » Yazarlar » Bu oyun evlilikleri “duman” eder!

Bu oyun evlilikleri “duman” eder!

06 Ocak 2011 Perşembe


Birkaç ay öncesine kadar Selahattin Duman ile odalarımız aynı kattaydı... Gazete binasının diğer adrenalin yüklü katlarının aksine o kadar sessiz bir mekandı ki burası klavye sesleri yankı yapardı. Sonra içeri Selahattin Abi girer ve bir anda tatlı bir fırtına kopardı. Kitapların arasında kaybolmuş halime bakıp güler ve sabaha kadar okuduğu kitaplardan (tek kitap demediğime dikkat çekerim) bahsetmeye başlardık. Tabii bu sohbet sırasında gülmekten tek kelime edemediğimi söylememe gerek yok sanırım. Ve her kelimesini not etmek istediğimi de.

Onun okumalarının en büyük özelliği farklı bakış açısıydı. Hani nasıl resmi tarih diye bir şey varsa, onunla sohbetlerimde anlardım ki, “resmi ya da yaygın okuma diye de bir şey var.” Ve Selahattin Duman’ın okumaları bunu ters-yüz eden türdendi.

İşte bu tatlı, espirili ve zehir gibi zekaya sahip bu yazarın yazıları da bu yüzden okurlarında bağımlılık yaratır. Şimdi onun bu yazılarından bazıları bir araya geldi ve tek kişilik bir tiyatro oyunu oldu. “Dumanaltı Aşklar” adını taşıyan oyun üç kez evlenmeye niyet etmiş ama son anda direkten dönmüş (evlilik gol yemek gibi bir şey yani!) ama dördüncüye de niyetlenmekten kendini alamamış bir adamın, eski gelin adaylarını hatırlamasını konu alıyor... Kadın-erkek ilişkilerine farklı bir pencereden bakan bu oyunu aynı zamanda, bir erkeğin ama Selahattin Duman gibi espirili zekasıyla karşısına çıkanı “duman” eden bir erkeğin karşı cinse ilişkin bir yorumu olarak izleyebilirsiniz.

(Gökhan Erarslan ve Ferhat Ergün tarafından oyunlaştırılan “Dumanaltı Aşklar”, Hüseyin Avni Danyal tarafından sahneleniyor. 18 Ocak, saat 20:00, Kenter Tiyatrosu)

Prezervatif reklamı sanıldı, yayınevi çıktı!

Birkaç haftadır metrolarda, gazetelerde, X harfinden oluşan bir reklam var! Faceebok’ta, twiter’da da sayfaları yer alıyor. Kimi bunu bir prezervatif reklamı sandı, kimi yeni bir eğlence kulübü, kimi de benim gibi yeni bir televizyon dizisi... Nihayet gerçek ortaya çıktı! Günlerdir hayal gücümüzü sınayan, türlü tahminler yaptıran şey meğer yeni bir yayınevinin reklamıymış: Dex!

Doğan Kitap’ın bir alt yayınevi olarak yayın hayatına başlayan Dex, reklamları gibi çok iddialı ve sıra dışı! Çünkü 16-25 yaş gençlere seslenecek olan Dex’in çizgisi “7 Ölümcül Günah” üzerine kurulu. Yani; şehvet, kıskançlık, kibir, öfke, tembellik, oburluk ve hırs! Vampir serilerinden, okul dizilerine, aşk kitaplarından modern ilişkilere kadar gençliğin ilgisini çeken konuların yer alacağı Dex’le gençler birbirine şu soruyu soracak: “Senin günahın hangisi!”