Bu yıl 1,1 milyar liralık doğal gaz şebeke yatırımı yapılacak

AA |  19 Mayıs 2019 Pazar - 9:47 | Son Güncelleme : 19 05 2019 - 9:47

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Bu yıl 1,1 milyar liralık doğal gaz şebeke yatırımı yaparak, 1 milyon yeni aboneyi daha doğal gaz ile tanıştıracağız." dedi.


Gazbir-Gazmer'in düzenlediği iftar programında konuşan Dönmez, yoğun  ve istikrarlı çalışmayla doğal gaz abone sayısının 15 milyonun üzerine çıktığını  ve bugün 65 milyon civarında vatandaşın doğal gaza eriştiğini belirtti.
 
Dönmez, "Doğal gaz arama ve üretimi kadar önemli olan diğer bir  hedefimiz ise doğal gaz konforunu istisnasız milletimizin tamamına bu hizmeti  götürmektir. Bu hedefimiz kapsamında geçen yıl 81 ilimizin tamamına doğal gazı  ulaştırdık." ifadelerini kullandı.
 
Doğal gaz dağıtım piyasasında sektör adına başarılı işlere imza atan  Gazbir-Gazmer'in, ürün ve iş gücü niteliğinin artırıldığı bir doğal gaz  piyasasının oluşturulması adına önemli bir rol ifa ettiğini kaydeden Dönmez, "Bu  alanda yapılan Ar-Ge çalışmaları da hem doğal gaz piyasasının yetkinliğinin  artması hem de vatandaşlarımıza sunulan hizmet kalitesinin daha da  iyileştirilmesi açısından güzel bir örnek teşkil ediyor." dedi.
 
Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 "Trakya bölgemizdeki 300 bin hanenin 10 yıllık ihtiyacına denk gelecek  doğal gaz keşfimizin ardından, bir başka önemli gelişme daha yaşandı. Yine Trakya  bölgemizde özel sektör tarafından yapılan çalışmalarda doğal gaz emaresine  rastlandı. Ancak, şu anda kesin bir rakamdan söz etmek zor. Testler ve gerekli  çalışmalar yapıldıktan sonra buradaki rezervin miktarı da ortaya çıkacak. Bugün  81 il ve 512 yerleşim birimimize doğal gazı ulaştırmış bulunmaktayız.
 
Ülkemizdeki her 10 kişiden 8'ine doğal gazı ulaştırmış durumdayız. Bu  konforu aktif olarak kullananların sayısı ise 50 milyonun üzerinde. Geçtiğimiz 5  yılda, yıllık ortalama 9 bin 900 kilometre şebeke yatırımıyla doğal gaz dağıtım  hattımızı 140 bin kilometreye çıkararak neredeyse dünyanın çevresini 3,5 defa  dolaşabilecek uzunluğa yükseltmiş bulunmaktayız. Yine bu süreçte doğal gaz ulaşan  ilçe sayımızı, yüzde 66 arttırmış bulunmaktayız. Sadece 2018 yılında 1 milyon 150  bine yakın vatandaşımız daha doğal gaz ile tanışmış oldu. İlçe bazında ise toplam  doğal gaz arzı sağlanan ilçelerin yüzde 15'ine 2018 yılında doğal gaz  verdik." 
 
"Son 3 yılda 216 yerleşim yerine daha doğal gazı götürdük"
 
Dönmez, son 3 yılda 11 il, 188 ilçe ve 17 belde olmak üzere toplam 216  yerleşim yerine daha doğal gazı götürdüklerini belirterek, "2019'da da yerleşim  yerlerine doğal gazı götürmeye devam edeceğiz. İnşallah bu yıl sonu itibarıyla 30  yerleşim yerine daha bu yıl içerisinde doğal gazı götürmek suretiyle doğal gaz  şebekemizi genişletmiş olacağız." dedi.
 
Geçen yıl doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından 2,3 milyar lira  şebeke yatırımını gerçekleştirdiklerinin altını çizen Dönmez, "Tüm bu  yatırımlarla ülkemizde kullanılan doğal gazın yüzde 90’ı dağıtım şirketlerimiz  tarafından tüketiciye ulaştırmış oldu. Bu rakamların da gösterdiği gibi  sektörümüz her anlamda serbest piyasa kural ve gerçekleriyle yoluna devam  ediyor." diye konuştu.
 
Dönmez, bu yıl içerisinde, 1,1 milyar liralık şebeke yatırımı yaparak  1 milyon yeni aboneyi daha doğal gaz ile tanıştıracaklarını söyledi.
 
Doğal gazın fosil yakıtların en temizi olduğunu belirten Dönmez, şöyle  devam etti:
 
"Bu nedenle yerleşim yerlerinde kömür kullanımı nedeniyle oluşan hava  kirliliğine en güzel çözümlerden birisi, yine doğal gazı yaygınlaştırmak. Biz de  2018 yılında yaygın doğal gaz kullanımı sayesinde 7 milyon ton civarından hava  kirletici maddeden ve gazın salınımını engelledik. Daha önce de defaatle  belirttiğim üzere Türkiye dünyaya en az karbon salımı yapan ülkelerin başında  geliyor ve biz bu konuda sorumluluğumuzun da her zaman üzerinde hareket ediyoruz.  Çünkü bizim için çevrecilik, çevreci olmak içi boş sloganlardan ibaret değildir.     
 
Buna ek olarak 'Çevremiz daha güzel olsun.' diyerek başlattığımız  başka projemiz var. 'Bir Enerji Bir Nefes' projemiz kapsamında, geçtiğimiz yıl  daha temiz bir gelecek için 1 milyon yeni fidanı toprakla buluşturduk. Önümüzdeki  süreçte de doğaya, insana ve tüm yaratılanlara muhabbet ve saygıyı borç kabul  eden bir medeniyetin fertleri olarak çevre ve doğa hassasiyetimizi geliştirerek  sürdüreceğiz."
 
Dönmez, yarın 19 Mayıs olduğunu belirterek, "Gazi Mustafa Kemal  Atatürk'ün Samsun'a çıkarak başlattığı bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle  ülkemizin bugünkü temelleri 19 Mayıs 1919'da atıldı. Ben bu vesileyle, tüm  gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı'nı kutluyorum."  şeklinde konuştu.
 
  
 
 

ETİKETLER