Bu uyarıya kulak verin!

20 Ağustos 2012 Pazartesi - 11:17 | Son Güncelleme : 20 08 2012 - 11:17

Öyle bir sistem kurdular ki kartınızı takarken dikkat...


Fatih ve Beyoğlu’nda bulunan 5 bankamatiğe kart kopyalama düzenekleri yerleştirdikleri belirlenen Bulgar uyruklu 5 kişi gözaltına alındı. Pendik’te de benzer bir sistem kurarak kart bilgilerini kopyalayıp alışveriş yapan iki kardeş yakalandı.

Bilişim Suçları ve Sistemleri Büro Amirliği Bulgaristan’dan gelen bazı kişilerin, banka ATM’lerine yerleştirdikleri düzeneklerle hesap bilgilerini kopyaladıkları banka kartlarının ikizini yaptıkları bilgisine ulaştı. Bunun üzerine bilgilendirilen İstanbul genelindeki Güven Timleri banka ATM’lerini yakın takibe aldı. Fatih ve Beyoğlu’ndaki 5 ayrı ATM’ye dün kopyalama düzenekleri yerleştirdikleri görülen 5 kişi suçüstü yakalanarak gözaltına alındı. Yerleştirmeye çalıştıkları ATM’lerden sökülen 5 ve üzerlerinde bulunan 5 olmak üzere toplam 10 kopyalama düzeneği ele geçirildi. Banka ATM’lerinin güvenlik kamerasının şüphelilerin düzenek yerleştirme anlarını görüntülediği anlaşıldı. Delil niteliğindeki görüntülerde şüpheliler, ATM’lere kopyalama düzeneği yerleştirirken görülüyor.

Emniyet Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulamaları yapılan Bulgaristan uyruklu 5 kişinin 3 ay önce İstanbul’a giriş yaptıkları belirlendi. Şüpheli 5 kişi ifade işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Banka müşterisi farketti

Pendik’te de bankamatiklere düzenek yerleştirerek hesap sahiplerinin bilgilerini kopyaladıkları kartlarla para çektikleri ileri sürülen iki kardeş yakalandı. Olay, önceki gün saat 16.00 sıralarında Pendik, Kurtköy Ankara Caddesi üzerinde meydana geldi. Bir banka müşterisinin bankamatiğe para çekmeye giderken, bir kişinin bankamatiğin kart takma bölümüne aparat taktığını gördü. Durumu polis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, söz konusu bankamatiğin kart bölümündeki değişikliği fark etti. Bunun üzerine bankanın güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Polis güvenlik kamerası görüntülerinde yüzü maskeli bir kişinin bankamatiğin kart bölümüne bir cisim yerleştirdiğini tespit etti. Polis ekipleri daha sonra bankamatiğin yakınlarında, güvenlik kamerasında tespit ettiği kişiyi beklemeye başladı. Bir süre sonra bankamatiğin beklemeye başladı. Bir süre sonra yüzü maskeli bir kişi gelerek bankamatiğin kart bölmesinden bir aparat alarak çantasına attı. Bu sırada yanında gelen bir kişi ile bankamatikten uzaklaşmaya başladı. Bu sıra polis ekipleri bu iki şüpheliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan İ.B’nin 2010 yılında yine bankamatik dolandırıcılığı ve çete liderliği suçundan hüküm giydiği öğrenildi.

“SIKIŞIRSA DİREK BANKAYI ARAYIN”

Polis ise vatandaşları bu konuda, “Kartınızın ATM cihazına mesai saatlerinde sıkışması halinde bankanın resmi güvenlik görevlisine başvurunuz. Mesai sonrasında sıkışması halinde müşteri hizmetlerini kendi telefonunuzdan arayarak kartınızı bloke ettiriniz. İkinci kişilerin yönlendirmesine itibar edip şifrenizi kesinlikle girmeyiniz ve kimseye söylemeyiniz” uyarıyor.

Kopyalayıp yeni kart yapıyorlar

Güvenlik kamera görüntülerinde, şüphelinin başına şapka taktığı, yüzünü ise ameliyat maskesiyle gizlediği görülüyor. Şüphelinin yanında getirdiği bir cismi, bankamatiğin kart bölmesine yapıştırdığı, daha sonrada para çekme aparatını taktığı görülüyor. Bunun ardından, her şeyden habersiz olan müşterilerin ise kartlarını takarak bankamatikte işlem yaptığı görülüyor. Şüphelilerin taktıkları aparat sayesinde banka müşterilerin bilgilerini takılan bu cihaz sayesinde kopyaladıkları ve daha sonra boş bir karta yükledikleri, bilgileri ise nakit para çekimi ve alışverişte kullandıkları öğrenildi.