Bu ilde hayat durdu! Tüm seferler iptal!

İHA |  24 Nisan 2015 Cuma - 13:29 | Son Güncelleme : 24 04 2015 - 13:29


Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yılını anma etkinliklerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çok sayıda üst düzey yabancı konuğun katılacak olması nedeniyle kentte sıkı güvenlik önlemleri alındı. Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü, kentteki Atatürk, İnönü, Demircioğlu, 2. Demircioğlu, Kayserili Ahmet Paşa, Balıkesir, Piri Reis, Troya, Setboyu, Stadyum ve Şehit Gürol caddeleri, Mehmetçik ve Cumhuriyet bulvarları, Ziveriye Sokak ve bağlantılı sokakların trafiğe tamamen kapalı olacağını bildirdi. Güvenlik nedeniyle kent merkezindeki ana caddelere polis bariyerleri yerleştirildi.
 
DENİZ VE UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
 
Çanakkale’ye yurt içi ve yurt dışından çok sayıda konuğun gelmesi nedeniyle deniz seferleri de iptal edildi. Buna göre Çanakkale-Eceabat ve Çanakkale-Kilitbahir hatlarında bugün sefer yapılmayacak. Boğazı geçmek isteyenler, Kepez İskelesi'nden yapılacak seferlerle Eceabat'a gidecek. İsteyenler, alternatif olarak Lapseki-Gelibolu ve Çardak-Gelibolu hatlarını da kullanabilecek.
 
Havaalanında da yoğun bir trafik yaşandığı için tarifeli uçak seferleri iptal edildi. borajet'in Çanakkale-İstanbul seferleri 26 Nisan'a kadar yapılmayacak.
 
Kentte uygulanan sıkı güvenlik önlemlerine tepki gösteren 30 yaşındaki seramik sanatçısı Burak Çiftçi, “18 Mart'ta aynı çileyi yaşadık, 24-25 Nisan'da aynı çileyi yaşıyoruz. Şu anda otobüsler felç olmuş durumda, hiçbir sefer çalışmıyor. Bizlere bunların duyurusunun önceden yapıldığına inanmıyorum. Resmi tatil olmayan bir günde Çanakkale'de niçin yollar kapatılır, anlamıyoruz. Şu an saat 10.00 oldu, mesaide olmamız gerekiyordu fakat değiliz. Sonraki yıllar için bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz’’ dedi.
 
51 yaşındaki emekli Gemi Kaptanı Ali Çalapala ise, uygulanan güvenlik önlemlerinin normal olduğunu ve vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmaları gerektiğini söyledi. Çalapa, “Çanakkale’nin 100. yılı münasebetiyle bazı vatandaşlar sıkıntılı olduklarını söylüyorlar ama bana göre alınan güvenlik önlemleri normal, olması gerekenler yapılıyor. Güvenlik üst seviyede olsun ki sorun çıkmasın. Kendim de denizci olduğum için ben eleştirmiyorum, diğer ülkelerde gördüğüm güvenlik önlemleri daha fazla. Örneğin Fransa’da, İspanya’da daha üst düzeyde güvenlik önlemleri gördüm. Bana göre alınan önlemler normal. Sadece bir gün, herkesin buna saygı göstermesini istiyorum. Ben saygı gösteriyorum” diye konuştu.