Aldatmanın 5 Nedeni 16 September, 0:37'de eklendi

Birçok insana göre aldatmak yanlış bir davranış. Ancak, ilişkilerde en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de bu. Peki insanlar neden aldatıyor?

1.
9 ile biten yaşlar...
Halihazırda ilişki içerisinde bulunan insanların oluşturduğu bir tanışma sitesinden toplanan verilerin incelendiği ve 2014 yılında Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan bir araştırmaya göre, siteye üye olan 25- 26 yaş arası erkeklerin %18’lik dilimini sonu 9 ile biten yaştakilerin oluşturduğu ortaya çıktı. Araştırmacılara göre 9’lu yaşlar, insanın hayatın anlamını sorguladığı dönüm noktalarına denk düşüyor. Belki de insanlar hayatın anlamını yasak ilişkilerde buluyorlar.
2.
Karşılıklı tatminsizlik
Klişe ama gerçek. Tatminsizlik, partner ile sağlanan cinsel uyumun bozulduğunu ya da ilişkide mutsuz olunduğunu gösterebiliyor. İngiltere'de yapılan bir araştırma da, bu kopukluğun insanları aldatmaya ittiğini söylüyor. Çalışmaya göre, partnerlerini aldatan erkeklerin %72’si ve kadınların %62’si, mevcut ilişkilerinde mutlu olmadıklarını belirtiyor. Yine erkeklerin %74’ü ve kadınların %48’i cinsel anlamda partnerleriyle uyumlu olmadıklarını söylüyor.
3.
Kendi hayatından duyulan tatminsizlik
Bu durum partnerin ile çözebileceğin bir mesele değil. Sadece kendini gözlemleyerek belirli sonuçlar çıkarabilirsin. İnsanlar kendilerini iyi hissetmek ya da hak ettiklerini düşündükleri değeri görebilmek için aldatma yolunu seçebiliyor.
4.
Sıkılmak
Aldatma konusunda en sık görülen nedenlerden birisi de budur. Konu üzerine yapılan bir ankete göre erkeklerin %71′, ve kadınların ’49’u sıkıldıkları için aldattıklarını söylemiş. Aldatmak, onlar için tatil benzeri bir serüven ya da cinsel bir heyecan gibi bir şey konumuna denk geliyor.
5. Para
Amerika'da yapılan bir çalışmaya göre, hane içerisinde daha fazla para kazanan ve partneri maddi anlamda kendisine bağlı olan kişiler, aldatılmaya daha müsait oluyorlar. Bunun nedeni ise ilişkide “durumu eşitleme” gayreti olabilir. Erkeklerde ise bu eğilim kadınlara oranla daha fazla gözlemleniyor.