Bu dosya FETÖ’cü dolu!

12 Nisan 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 12 04 2018 - 2:30

BBP lideri Yazıcıoğlu’nun 2009’da helikopterinin düşmesiyle ilgili haklarındaki takipsizlik kararı kaldırılan 20 kişiden bazıları FETÖ sanığı. Eski askerler Uçum ile Özsıcak FETÖ’den mahkum


Kahramanmaraş 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi, BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun 5 kişiyle birlikte bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturma sonunda savcılığın verdiği takipsizlik kararını 20 kişi yönünden bozdu. 132 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma sonunda tüm şüpheliler hakkında 20 Haziran 2016’da ‘Kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına’ dair karar verilmesinin ardından Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesi ve BBP karara itiraz etmişti. Mahkeme 20 kişi hakkındaki kararı kaldırırken, 112 kişi hakkında yapılan itirazı ise reddetti. Helikopter kazasıyla ilgili dosyaya 3 yıl süreyle Malatya’da bakan dönemin 2 özel yetkili cumhuriyet savcısı Özden Doğan ve Şeref Gürkan da FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanmışlardı.

Suikast davası sanıkları

Hakkındaki takipsizlik kararı kaldırılanlardan eski yarbay Davut Uçum ve eski astsubay Aydın Özsıcak, helikopterde inceleme yapan kaza kırım ekibinde yer alıyordu. Düşen helikopterdeki bazı özel parçaları söktükleri iddia edilen Uçum ile Özsıcak, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin Muğla’da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezalarına çarptırıldı.

İstihbaratçı ihraç edildi

Şüphelilerden Dursun Özmen ise kaza tarihinde Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdür Yardımcısıydı. Özmen hakkında, kaza sonrasında “Muhsin Yazıcıoğlu’nun bacağı kırık, ambulansla hastaneye götürülüyor” yazılı bilgi notunu hazırladığı, bu nedenle arama kurtarma çalışmalarının aksamasına neden olduğu iddiasıyla “görevi kötüye kullanma” suçundan dava açılmıştı. FETÖ soruşturmasında tutuklanan Özmen, görevden ihraç edilmişti. Şüphelilerden olay tarihinde Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli Mehmet Gül’ün ise kaza günü Özmen ile birçok kez telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıkmıştı. Hakkındaki takipsizlik kararı kaldırılan şüphelilerden Ali Orhan Dinç, kazanın olduğu tarihte Kayseri Emniyet Müdürlüğünde İstihbarat Müdürü olarak görev yapıyordu. Dinç hakkında FETÖ kapsamında dava açılmış, ByLock kullandığı kaydedilmişti.

İsİmlerİ kaset komplosunda!
 
Hakkındaki takipsizlik kararı kaldırılan şüphelilerden eski istihbaratçı emniyet müdürü Tamer Bülent Demirel, Hrant Dink’in öldürülmesi ve siyasetçilere “kaset komplosu” davalarının sanıklarından. Demirel’in ByLock kullandığı belirtiliyor. Emniyetin hazırladığı FETÖ raporunda Demirel’in örgüte sadakati en üst seviyede olan kişileri temsil eden “A5” ile kodlandığı bildiriliyor. Eski emniyet müdürü Mehmet Karatekin de “kaset komplosu” davasında yargılanıyor. 2009-2014 arasında Kahramanmaraş İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevde bulunan Karatekin, 2016’da meslekten ihraç edilmişti. Karatekin’in ByLock kullanıcısı olduğu bildirilmişti. Şüphelilerden İsmail Duman olay tarihinde Kahramanmaraş İstihbarat Şube Müdürüydü. Duman, FETÖ’nün usulsüz dinlemelerine ilişkin yargılanıyor. Şüphelilerden Ali Poyraz da usulsüz dinleme ile Hrant Dink cinayeti sanıkları arasında. Hakkındaki takipsizlik kararı kaldırılan bir diğer isim Orhan Özdemir kaza tarihinde Kayseri Emniyet Müdürüydü.
 
CNN’e çıkan FETÖ firarisi general
 
Şüphelilerden eski hava tuğgeneral Mehmet Yalınalp, FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Almanya’daki NATO üssünde görevliydi. Türkiye’ye dönmesi yönündeki çağrılara uymayan Yalınalp’in Almanya’ya sığınma başvurusu yaptığı kaydedilmişti. Yalınalp’in, yüzü ve sesi deforme edilip CNN International kanalına çıkarak, Türkiye’yi kötüleyen kişi olduğu yönünde haberler çıkmıştı. Hakkındaki takipsizlik kararı kaldırılan şüphelilerden Mazlum Koçoğlu, kaza tarihinde Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutanı Ali Armağan ise Yalova Hava Meydan Komutanıydı. Nusret Memiş ise kazaya ilişkin olay yeri görüntülerini çeken astsubaydı.
 
Lapanta için itiraz edilecek
 
Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesinin avukatlarından Kemal Yavuz, haklarındaki takipsizlik kararı kaldırılan 20 kişiyle ilgili olarak, “20 kişinin, birkaç kişi haricindeki tamamının FETÖ’cü olduğunu söyleyebilirim” dedi. Mahkemenin haklarında takipsizlik kararının kaldırılmasının reddettiği 112 kişiden biri olan dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta ve bazı kişiler için kanun yoluna gideceklerini ifade eden Yavuz, “9 yıldır biz adalet bekliyoruz. İğneyle kuyu kazarak mesafe alıyoruz ama neticesi itibarıyla da bugün geldiğimiz nokta gerçekten küçümsenecek bir nokta değildir” dedi.
 
 

 

ETİKETLER