Bu bir bitişin dolunayı olabilir

13 Kasım 2016 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 14 11 2016 - 6:05

Bilim adamlarına göre 14 Kasım'da gerçekleşecek 'Süper Ay' 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay görüntüsü olacak. Bu durum, astrolojik ve psikolojik açıdan nasıl bir yansıma yapacak?


NASA’dan yapılan açıklamada, “14 Kasım’da meydana gelecek dolunay sadece 2016’nın değil, aynı zamanda 21. yüzyılın da en yakın dolunayı” dendi. Ay’ın, 25 Kasım 2034’e kadar dünyaya bu yakınlığa gelmeyeceğini ifade eden NASA’dan yapılan açıklamada, “Ay, ufka yakın olduğu süreçte ağaçların, evlerin ya da yerde duran diğer objelerin arasından gözlemlendiğinde doğal olmayan bir şekilde büyük gözükecek” ifadelerine yer verildi. Ay, Dünya'ya en yakın noktaya ulaştığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görünecek. 25 Kasım 2034’e kadar da Dünya'ya bu kadar yakın bir mesafeye gelmeyecek. Tabii ki durum sadece görsellikle ilgili değil. Öncelikle astrologların bu olaydan dolayı beklentileri var, ayrıca ayın çekim kuvveti nedeniyle insanların yaşayacağı sıkıntılar olabilir dahası yer hareketleri de bu dolunaydan etkilenebilir.

 

Ay'ın çekim gücü önemli

 

Jeofizik mühendisi Oğuz Gündoğdu, güneş tutulmasının da depremle ilişkilendirildiğini ama depremler üzerinde daha çok ayın çekim gücünün etkili olduğuna dair çalışmalar bulunduğunun altını çiziyor. Gündoğdu, "Bu konuda ama araştırmalar devam ediyor. Ortada henüz kanıtlanmış çalışma yok. Ama med-cezir yeryüzünde çekim yaratıyor” diyor.

 

Astrolog Semavii Sema Kılıç

Tarihe çentik atacak dolunay

 

"Boğa burcunun 22, 5 derecesinde bir dolunay gerçekleşecek. Astrolojik açıdan tarihe çentik atacak bir dolunay olabilir diye düşünüyorum. Bu bir bitişin dolunayı dedirtiyor bana. Bu “bitiş” ne şekilde, nasıl olacak? Bir şeyin miadının dolması, tamamlanması ve bitmesine işaret eden yıldızlar görüyorum. Marsın 8. evde olması önemli. 8’inci  ev “ortak para, yatırım, vergi, ülkenin hazinesi, borç-alacak” durumunu temsil eder. Ayrıca 8. ev “mahkeme, resmi işlerle” de dolaylı olarak alakalı. Ve tabii akla gelen bir başka konu maddi veya ruhsal olarak “ölüm”dür. Yani, ya fiziksel bir ölümü veya ölmek, yeniden doğmak, dönüşmek anlamındadır.

 

Boğa burcu “topraklar”ı da ilgilendirdiği için, bu dolunayda deprem, sel, fırtına vs. doğa olaylarına karşı da dikkatli olmak gerekir. Mars güneşe kare açı yapınca ayrıca, can kaybı riskine karşı dikkat etmeli derim.  Ay ülke astrolojisinde özellikle toplumu, halkı temsil eder. Ay boğada güçlüdür. Yani güçlü ve iyisi-kötüsüyle gücünü birden gösterme potansiyeli var. Zaten Türkiye’nin yükselen burcu yengeç ki, yengeç ay tarafından yönetilir. Ay güçlü konumda olunca, demek ki, bu dolunay “halkın gücü”nü göreceğimi bir dolunay olacaktır. Son 5-6 aydır ülkede olan olaylar, yapılan siyaset, olaylar vs üzerine halkın duygu ve düşüncelerini anlayacağız. Boğa değerler demek ve Venüs oğlakta halkın sorumluluk duygusunun yükseleceğini gösteriyor. Dolunayın yöneticisi Venüs’ün oğlakta ülkenin Plütonu’na karşıt açıya doğru ilerlemesi, Akrep Güneş’in yöneticisi Mars’ın kovada 8. evde olması, güneşe kare açısı, ünlü ve önemli bir kişinin sağlığı adına pek iyi değil. Güneş-Mars karesinde kalp problemine dikkat etmek gerekir. Bu dolunay önemli bir sırrı da açığa çıkarabilir.

 

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden, Uzm. Psikolog Gizem Ünveren

Omurilik sıvısı değişiyor

 

Dolunayın insan davranışı üzerinde etkisi olduğu pek çok kültür ve toplumda düşünülüyor. Kimileri  insanı dengesizleştirdiğini iddia ederken; kimileri de insanların verimini artırdığını savunuyor. Bazı kaynaklarda eski dönemlerden beri birçok rahatsızlığın temelinde Ay evreleri olduğu belirtilir. Buna açıklama olarak dolunay dönemlerinde Ay’ın çekim kuvvetinden dolayı beyin omurilik sıvısında birtakım değişimler meydana geldiği; bu değişim kafatası içinde bir basınç etkisi yarattığı ve Full Moon Madness yani “Dolunay Çılgınlığı”durumunun oluştuğu iddia edilir. Ayın en büyük bilimsel etkilerinden biri olan gelgit veya med cezir vücudunun yüzde 70'i su olan insanoğluna da etki eder.  Özellikle kalp ve şeker hastaları, sinir sistemindeki  hücrelerin işleyiş düzeni bozulduğu için dengesizliklerle karşılaşırlar.

 

Kadınlar üzerindeki etkisi

 

-Kadınlar dolunay dönemlerinde daha duygusal olur ve daha çabuk ağlarlar.

 

-Dolunayla birlikte baş ağrıları artar ve kadınlar daha stresli bir hale gelir.

 

-Dünya genelinde doğum sayısı bu dönemlerde yüzde 20 oranında artış gösterir.

 

-Dolunayla birlikte adet görme düzeni bozulur.

 

-Östrojen oranında artışa neden olur ve bu sebeple cinsel arzular fazlalaşır.

 

Dolunayın insanlar üzerinde  bıraktığı etkiler negatif taraflarıyla sınırlı değildir.

 

Ayın  tam yüzünü dünyaya döndüğü evrelerde insanların bir işe odaklanmakta ciddi konsantre sağladığı, ilham kaynağı olduğu ve meditasyon anlamında bir şeyler ile bağ kurulabilecek durumlar yarattığı biliniyor. Bu anlamda pozitif etkileri insanlar üzerinde görülebiliyor.

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep