Bozdağ'dan ABD'ye tepki

AA |  17 Mayıs 2018 Perşembe - 11:29 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 12:15

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Hakan Atilla davası için, "ABD mahkemesi hukuku çiğnedi, adil yargılama yapmadı. Bu dava FETÖ, CIA, FBI, ABD arasındaki işbirliğinin ispatıdır. Karar hukuki değil siyasi." dedi.


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ABD'de görülen Hakan Atilla davasına ilişkin, "Kumpas davalarla kimse Türkiye'yi  dize getiremez ve Türkiye'ye rota tayin edemez." ifadesini kullandı. 
 
Twitter'dan yaptığı açıklamada Bozdağ, ABD New York Güney Mahkemesinin  dün kurgu bir yargılama sonunda eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan  Atilla hakkında 32 ay hapis cezası verdiğini anımsattı.
 
Bozdağ, "Mahkeme, hukuku çiğnedi, adil yargılama yapmadı, önceden  belirlenmiş kararı ilan için sadece zorunlu usulü tamamladı. Zira ortada işlenmiş  bir suç yok, suç işlemiş bir kişi yok, hukuka uygun delil hiç yok, adil bir  yargılama yok, bağımsız bir mahkeme yok, tarafsız bir hakim ve savcı yok. Ama  ortada CIA, FBI, FETÖ, ABD yargısı eliyle senaryolaştırılmış ve sahnelenmiş bir  oyun var." görüşünü kaydetti.
 
Bu davanın hukuki değil siyasi olduğuna işaret eden Bozdağ, "Bu dava,  ABD beslemesi, halen dahi ABD'nin himaye ettiği ve ABD'nin piyonu FETÖ'nün, 17/25  Aralık 2013 sürecinde Türkiye'de başarıya ulaştıramadığı kumpasın/yargı  darbesinin, ABD yargısı, CIA, FETÖ ve FBI iş birliği ile ABD'de sürdürülmesidir."  ifadesini kullandı.
 
"Soruşturmayı başlatan savcı FETÖ gözdesi"
 
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, söz konusu davanın Türkiye'de ve ABD'de  FETÖ, CIA, FBI ve ABD yargısı arasındaki iş birliğinin de somut ispatı olduğuna  dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
"Soruşturmayı başlatan savcı FETÖ gözdesi. Davanın hakimi, 17/25  Aralık sürecine destek için Mayıs 2014'te FETÖ'cülerin Türkiye'de ağırladığı ve  konuşturduğu kişi. Deliller, hukuka aykırı elde edilmiş; üretilmiş/sahte ya da  çalıntı. Çalıntı delilleri çalan da FETÖ'cü firari alçak hainlerden biri.  Delilleri çalan FETÖ'cü haini/alçağı Türkiye'den ABD'ye götüren CIA artı FBI.  FETÖ'cü tanığa 50 bin ABD doları verip, günlerce mahkemede nasıl davranacağını ve  nasıl ifade vereceğini öğreten FBI. En önemli tanık FBI'ın para ile satın aldığı  ve ifadesini öğrettiği FETÖ'cü alçak/hain komiser yardımcısı. Davanın hakimi,  jüriye hukuka aykırı delilleri görmezden gelmemeleri için baskı yapmış,  taraflılığını yargılama süresince gizlememiş birisi. En önemli delili ise baskı,  tehdit ve vaatle sanıkken tanık haline getirilen ve kurtulmak için yalan  söylediğini kabul eden kişi. Raportör bilirkişisi kabul edileni FETÖ'cü hain  alçak ve namussuzlardan firari bir bankacı. Resmi bilirkişisi, FETÖ'nün  finansmanına katkı verdiği bir STK. Jürisi özel seçilmiş, karara katılamayacağı  değerlendirilen jüri üyelerinin ayrılışı sağlanmış."
 
"Mahkemenin kararı, yargılama başlamadan belli idi"
 
Bozdağ, böyle bir davadan, yargılamadan objektif ve adil bir karar hiç  beklemediklerini vurgulayarak, "Mahkemenin kararı, yargılama başlamadan belli  idi. Soruşturma ve yargılama süreci, önceden belirlenmiş kararın usule uygun  ilanı için tamamlanması zorunlu şekli bir usulden ibarettir." değerlendirmesini  yaptı.
 
Türkiye'nin, tam egemen ve tam bağımsız bir ülke olduğunu, başka bir  ülkenin, Türkiye'yi ve Türkiye'nin kurumlarını yargılayamayacağını, Türkiye'ye  ceza kesemeyeceğini belirten Bozdağ, açıklamasında "Türkiye, FETÖ dahil hiç bir  terör örgütüne boyun eğmediği gibi terör örgütlerinin yularını elinde tutan  güçlere de boyun eğmemiştir, bundan sonra da boyun eğmeyecektir. Kumpas davalarla  kimse Türkiye'yi dize getiremez ve Türkiye'ye rota tayin edemez." ifadesine yer  verdi.

ETİKETLER