Bozcaada’ya beton tehdidi

11 Haziran 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 11 06 2018 - 2:30

Çanakkale’nin Kuzey Ege Denizi’ndeki turizm cenneti Bozcaada da yapılaşma baskısıyla karşı karşıya kaldı. Adanın güney sahillerindeki betonlaşma, doğayı tehdit etmeye başladı. Akvaryum Koyu’nun sırtlarında yükselen 19 villa, vatandaşların tepkisini çekti.


Doğal güzellikleriyle ve Türkiye’de köyü bulunmayan tek ilçe olma unvanıyla turizmde adını dünyaya duyuran Bozcaada, son yıllarda tartışmalı imar planları ve koylarının kiralanarak işletmeye açılma teşebbüsleri ile karşı karşıya kaldı.
Dünyaca ünlü Akvaryum Koyu’na bakan tepede, bir firma tarafından 19 villanın inşası için çalışma başlatıldı. Villaların inşası sürerken, yine son zamanlarda, bazı konutlar yapıldı. Ada’nın bakir bölgelerinde yükselen yapıların birçoğunun izninin önceki imar planlarına göre alındığı ve projelerinin onaylatıldığı, bu doğrultuda da belediye tarafından inşaat ruhsatı verildiği ifade edildi. 
Güney sahillerinde yükselen villalar ve konutlar bu yüzden mevcut imar planına takılmadan, kazanılmış hak olarak inşa ediliyor. Yapılaşmadan nasibini alan yerler arasında Sulubahçe ve Habbele bölgeleri de bulunuyor.
İnşaatı devam eden yapılara 26 Ekim 2015 tarihinde ruhsat veren Bozcaada Belediyesi’nin CHPli Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz konuyla ilgili şunları söyledi:
Güney sahillerindeki konutlar başta olmak üzere, şu anda devam eden tüm yapılar, 20 Ağustos 2014’ten önce onaylanmış, Anıtlar Kurulu’ndan geçmiş son projeler. Hatta bununla ilgili biz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne görüş de sormuştuk. Bize gelen cevap, bu projelerin geçerli olduğu yönündeydi. Bu nedenle ruhsat verildi. Artık bunlar son projeler ve bundan sonra devamının gelmeyeceğini düşünüyoruz.
Ada halkı ise, yapılaşmalar konusunda direnmediğini iddia ettiği Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’a tepkili.
 
‘Ruhsatına göre inşaat yapılıyor’
 
Villaları yapan inşaat firmasının CEO’su Nebil Tambay ise “Yaptığımız kanunsuz bir iş yok. Ben müteahhidim. Bu işi aldığımda izinli, ruhsatlı bir yerdi burası. Ruhsatına göre inşaat yapılıyor. 2016 yılında yapımına başlandı, planlanan sürede de bitecek” dedi.

ETİKETLER